„Každý člověk bude monitorován. Studenti mají nakázáno, aby do budovy chodili po jednom a nesmějí nikomu otevírat. Všechny podezřelé osoby musí nahlásit. Takhle narychlo udělat víc nešlo," řekl ředitel Ladislav Štěpánek.

A dodal, že  po chystané další rekonstrukci zabezpečení bude zajištění školy připomínat nemocnice nebo  administrativní budovy.

Elektrotechnická škola v Pardubicích není zdaleka jediná, která po tragédii zpřísňuje bezpečnostní prvky. V pondělí se na Zelené hoře u Žďáru konal pohřeb 16letého studenta, kterého ubodala schizofrenička. Do žďárské střední obchodní školy, která je jištěná čipovými kartami, se dostala v houfu s dalšími studenty před začátkem vyučování.

Podobná opatření jako pardubická elektrotechnická škola plánuje i nedaleká „chemičárna". „Nyní vstup do objektu hlídá pouze vrátná, která zapisuje každou příchozí návštěvu. Poptáváme se už po nabídkách instalace systému na čipové karty," uvedla zástupkyně ředitele školy Dita Sankotová.

Řada dalších škol aspoň ústy svých kantorů apeluje na studenty, aby dbali svého bezpečí a všímali si každé podezřelé osoby. Čipy či bzučáky jsou totiž vybaveny dnes už prakticky všechny, o základních školách ani nemluvě.

„Těžko lze systémově udělat něco lépe. Pokud se do školy bude chtít někdo dostat,  těžko mu v tom zabráníme," podotkl například ředitel automobilní školy v Holicích Michal Šedivka.

S tím souhlasí i vedení krajů, které jsou zřizovateli středních škol. „Naprostá většina jich je zabezpečena dobře. Ať už jsou vchody střeženy kamerovým systémem, čipem, zvonkem, popřípadě vrátnicí. Bohužel, ani nejlepší zabezpečení nedokáže zabránit tomu, aby v nejfrekventovanější čas, tedy před začátkem výuky, kdy vchází do budovy nejvíce osob, často i po skupinách najednou, byla škola v úplném bezpečí," uvedla hradecká krajská radní  pro školství Táňa Šormová.

„Jakýkoliv kontrolní systém je téměř bezradný. Je třeba spíše proškolit ředitele škol, aby věděli, jak mají při útoku ozbrojených agresorů postupovat," dodal mluvčí pardubického hejtmanství Jakub Rychtecký.

Útoky ve školách na východě Čech
• 8. prosince 2003 – Psychicky nemocný student královéhradecké univerzity napadl baseballovou pálkou třiapadesátiletého pedagoga Jana Laška. Podle vyšetřovatelů byl útočník v době spáchání činu nepříčetný, a státní zastupitelství proto zastavilo jeho stíhání.

• 1. března 2004 – Student učiliště ve Svitavách vážně pobodal svého pedagoga. Ten po převozu do nemocnice zemřel. Krajský soud v Hradci Králové odsoudil sedmnáctiletého učně za vraždu jeho učitele k devíti letům vězení.

• 25. března 2014 – Dva mladíci z Výchovného ústavu v Králíkách na Orlickoústecku brutálně napadli vychovatele a vychovatelku. Muži vrazil jeden z útočníků šroubovák do krku, ženu povalil na zem a oba ji kopali do hlavy a těla. Chlapci útočili, protože chtěli utéct.

Jak to vidím: Opatření pro opatření

Řada ředitelů škol po žďárské tragédii propadla laciné hysterii. Sebelepší kontrolní mechanismy, které mnohde začnou připomínat jištění v centrále CIA, přitom nemohou podobnému útoku zabránit. Na vlnu panické hrůzy z ojedinělé tragédie však nakonec doplatí jen studenti a kantoři. Ze škol ještě více vymizí svoboda a oko velkého bratra je bude brzo pronásledovat i do šaten, kde se převlékají, či na toalety.

Není pravdou, že „dřív" se podobné tragédie nestávaly. Jméno Olga Hepnarová mluví za vše. Rudé právo však jen výjimečně pouštělo ven negativní zprávy, které neodpovídaly kladnému profilu socialistického člověka.

Dnes je vše jinak. Hysterii vzbuzují na vlně průzkumů veřejného mínění, jež si žádá činy, politici (Sobotkovo zhodnocení případu jako „systémové selhání") a za čteností se ženoucí média o těchto tragédiích informují do nejmenších detailů, čímž pod kotel ještě víc přikládají.

V jedné škole se dokonce začalo místo předním vchodem, zajištěným koulí, nově chodit zadem, přes školní jídelnu, kde je klika. Kdokoliv se tak dovnitř dostane ještě snadněji než doposud. Zaváděná bezpečnostní opatření mnohdy připomínají spíš opatření pro opatření, aby se zřizovatel, média a školní inspekce nažraly, ale ředitel, ten aby zůstal celý.   (kamil.dubsky@denik.cz)