Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět let po fatálním ohni Petrova bouda ožívá

Královéhradecko - Kruté výročí „slaví" proslulá Petrova bouda v Krkonoších. Před pěti lety prakticky shořela. Ale náprava je na cestě.

3.8.2016
SDÍLEJ:

OD ZÁKLADU ZNOVA. Práce na výstavbě nové Petrovy boudy běží, letos mají být hotovy hrubé stavby dvou objektů. Do cílové podoby se má projekt dostat na konci roku 2019. Foto: Archiv

Měla by se znovu stát jednou z dominant Krkonoš. Na hřebenech ve výšce 1288 metrů nad mořem se od května staví nová Petrova bouda, která nahradí původní objekt vyhořelý před pěti lety.

Firma Snowy Chalet, která je investorem boudy, by přibližně do poloviny letošního října chtěla mít hotovou hrubou stavbu. Úplné dokončení boudy, kterou budou tvořit dva objekty, je naplánováno do konce roku 2019. Předpokládané investiční náklady činí 120 milionů korun.

Stavbaři z firmy STAS Vrchlabí již například u hlavního objektu A udělali základy, vyzdívají první podzemní podlaží a připravují jeho strop. „Bourají se prostupy ve sklepech, byly zahájeny práce na základech objektu B, odstraňuje se současná technologie čistírny odpadních vod, jsou předřezány a z části vybourány plánované prostupy železobetonovou deskou nad sklepy," uvedl Havlík. Práce podle něj postupují podle harmonogramu a kromě dešťů a větru stavbaře zatím nic neomezuje.

Stavební povolení získala firma Snowy Chalet, která patří podnikateli a majiteli firmy Unicorn Vladimíru Kovářovi, loni v září. Předcházelo tomu několik let příprav a také jednání a dohoda s památkáři o nové podobě objektu. Památkáři původně požadovali postavit repliku vyhořelé památkově chráněné stavby, což firma odmítala jako ekonomicky neúnosné. Výsledný kompromis počítá se dvěma menšími budovami, které mají navázat na podobu z přelomu 19. a 20. století.

Nová Petrovka by měla mít 62 lůžek. Ve větším čtyřpodlažním objektu A, který základní kvádrovou hmotou tří nadzemních podlaží navazuje na stav objektu v roce 1887, by mělo být 52 lůžek, z toho 12 v noclehárně a 40 v ubytovací části. V menším jednopodlažním objektu B s podkrovím se počítá v jeho ubytovací části s deseti lůžky. Část objektu B bude také sloužit jako záchytný bod pro turisty, jeho součástí bude i útulna s nepřetržitým provozem.

Požár Petrovy boudy v Krkonoších

Úmysl, usoudili hasiči po ničivém požáru na hřebenech

Špindlerův Mlýn - V pondělí to bylo pět let. Tehdy lehla popelem proslulá chata, Petrova bouda na hřebenech Krkonoš.

Stojí v nadmořské výšce 1288, je jednou z dominant nejvyšších českých hor.
I když to už vlastně pět let neplatí. Na začátku srpna 2011 totiž shořela. Podle hasičů byl požár založen úmyslně Bohužel se to nikdy nepodařilo dokázat.

„Žádná nedbalost, byl to úmysl, normální čin žháře," řekl vyšetřovatel Libor Halouzka. Odmítl spekulace, zda ke vznícení nemohlo dojít omylem a hořlaviny, které se na místě našly, nemusely být ohniskem požáru.

To říkal už po požáru, přitom věděl, že bude těžké určit viníka. „Ano, jistě že to bude velmi, velmi těžké, v tom jsem s policisty zajedno. Přesto nemám nejmenších pochyb, že šlo o úmyslné zapálení. Potvrzují to den za dnem i všechny nalezené stopy," opakoval Halouzka.

Chata patřila k nejstarším krkonošským horským boudám - první zmínka je z roku 1790, už dříve tam stála takzvaná letní bouda. Celoročně obývanou boudu tam postavil Johann Pittermann (zkomolením jeho jména vzniklo pojmenování „Petrova") v roce 1811. Jeden z dalších majitelů Vinzenz Zinecker ji v 80. letech 19. století přestavěl na hotel.

Autor: Jiří Fejgl, ČTK

3.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení