V téměř sedmitisícovém městečku, jehož partnerskými městy jsou i Česká Skalice či Janské Lázně, budete z Náchoda za necelých třicet kilometrů, tedy za sotva půl hodiny jízdy autem. Zabloudit nemůžete, od česko-polských hranic pojedete směr Klodzko.

Polanica-Zdrój jsou nejmladší lázně v celém Kladsku. Voda zdejších minerálních pramenů pochází ze srdce Stolových hor a příznivě působí při léčbě srdečních a cévních onemocnění, potíží trávicího ústrojí a pohybového aparátu. Ochutnat můžete například vodu zdraví prospěšných pramenů Joseph Pieniawa, Staropolanka 2000 a další. Do lázní hosté míří i za aktivním odpočinkem v mírném podhorském klimatu.

Nákupy v Polsku. Kudowa-Zdrój, začátek března 2023.
Všechno je tady levnější, říkají Češi o nákupech v Polsku. Podívejte se na ceny

Po obou stranách řeky Bystrzyca vede oblíbená polanická promenáda lemovaná řadou stylových kavárniček a restaurací. Srdcem města je lázeňský park, který na jaře rozkvétá množstvím různě zbarvených květin a  rododendronů. Rozprostírá se na ploše asi 13 ha a bezprostředně sousedí s lázeňskými budovami. V průčelí parku se nachází pavilon určený k pitným kúrám. Jeho součástí je krytá promenáda. U hlavní parkové aleje stojí sanatorium Wielka Pieniawa z roku 1906. Vyhledávanou atrakcí je fontána, ta však o posledním březnovém víkendu ještě nebyla v provozu. V souvisloti s městečkem je na upomínkových předmětech často zobrazovaná socha ledního medvěda, který připomíná, že v dobách dávno minulých zasahoval skandinávský ledovec až na území Kladska.

Nakupování v Polsku na tržnici. Ilustrační snímek.
KVÍZ: Na nákup do Polska. Ale víte, co jíte? Otestujte, zda znáte názvy potravin