Svitavsko - Litomyšl nemá lázně, ale lázeňských šviháků bude dost

Litomyšl - Zahájení další litomyšlské lázeňské sezony se bude konat o víkendu. Bude opět plné legrace, uměleckých vystoupení, zdravic a projevů. Poohlédněte se po vhodných doplňcích v šatníku po babičce či dědečkovi a přijďte korzovat. V pátek můžete navštívit koncert skupiny Brontosauři Revival v Evropském školicím centru. Hlavní program bude v sobotu na pomyslné lázeňské kolonádě. Opět bude lemována lavičkami a představí se zde řada muzikantů, kejklířů a sborů, ale budou zde také prodejci a stánkaři s lázeňským sortimentem.

Kolonáda ožije v sobotu v deset hodin. Prohlédnout si budete moci exponáty z Veteran klubu Litomyšl, hrát a zpívat budou různí pouliční umělci, několikrát vystoupí Sbor paní a dívek i Mužský pěvecký sbor tentokrát pod pseudonymem Zpěvaví bratři, představí se kouzelník Aleš Krejčí a na bezpečnost bude dohlížet Četnická pátrací stanice z Pardubic.

V podvečer se všichni sejdou k poslechu koncertu Lenky Dusilové, kterou vystřídá Pražský Ukulele Band s mnoha hosty.

Svitavy - Oblastní kolo Porty, které nabízí účast v soutěži pro muzikanty nejen z českomoravského pomezí, je na programu v sobotu od dvanácti hodin ve svitavském klubu Tyjátr. Návštěvníci se mohou těšit na neopakovatelnou atmosféru. Uslyší slánskou kapelu Choroši, písničkáře Hynka Pálku ze Šumperka, brněnskou kapelu Nevermore & Kosmonaut, Písničkárske duo Branislav Kšiňan, Boris Čechvala z Bratislavy a další.

Janov - Vítání jara se zvířátky se koná v sobotu v Janově u Litomyšle. Na programu budou jízdy na koních, psí taneční a fotbalová show, výroba jarních dekorací, ukázky kovářských řemesel a opožděné hledání velikonočních vajíček. Začátek je v 10.15 hodin ve stáji Pucher.

Chrudimsko - Živým dědictvím na Veselém Kopci je řemeslná zručnost

Veselý Kopec - Soubor lidových staveb Vysočina zahájí letošní návštěvnickou sezonu na Veselém Kopci tuto sobotu programem nazvaným Živé dědictví. Stejný název ponese i výstava, která bude v tento den zpřístupněna a potrvá až do 31. října. Výstava Živé dědictví se koná pod záštitou České komise pro UNESCO.

Výstava i program jsou věnovány 10. výročí vzniku Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví lidstva. V sobotu přijedou na Veselý Kopec řemeslníci. Budou po celý den předvádět část výroby, přibližovat návštěvníkům tradiční technologické postupy a nabízet své výrobky. Návštěvníci tak například uvidí výrobu hrábí, seznámí se s různými textilními technikami, se zhotovováním štípaných holubiček, nožů, tradičních oděvních součástek a s dalšími zajímavostmi.

Také se bude péci v chlebové peci, vyplétat proutěný plot a děti mohou využít výtvarných dílniček, které pro ně budou připravené. Během dne bude spuštěn veselokopecký mlýn, takže návštěvníci uvidí tuto jedinečnou technickou památku v chodu.

Kulturní program nabídne v sobotu hodinu po poledni ukázku obyčeje vodění jidáše, kterou předvedou děti ze Stradouně.

Ke sváteční atmosféře přispěje vystoupení folklorního souboru Vysočan z Hlinska v 11 a 14 hodin.

Orlickoústecko - Prožijte víkend v pevnostech

Králicko - Králickou pevnostní oblast čeká společný víkend muzeí. Provozovatelé prodlouží otevírací dobu a připravují pro návštěvníky řadu atrakcí. Je možné zhlédnout průvodce v dobových uniformách nebo různé výstavy. Vojenské muzeum Králíky předvede těžkou a bojovou techniku v pohybu.

Letohrad - V rámci Mezinárodního dne památek a sídel se ve městě uskuteční v sobotu akce Brány památek dokořán. Volný vstup bude do městského muzea, zámku, muzea J. Cimrmana i strašidelné jeskyně v parku. V 10 a ve 14 hodin budou organizovány historické procházky s průvodcem. K nultému ročníku se přihlásili i majitelé středověké tvrze Orlice a Muzea řemesel.

Žamberk - Ve zdejším muzeu bude v sobotu v 15 hodin zahájena výstava nazvaná Z historie žamberského zámku a rodu Parishů, která představuje podoby zámku na obrazech, starých fotografiích a pohlednicích i zákoutí zámeckého parku.

Pardubicko - Čarodějnice tentokrát odstartují z pivovaru

Pardubicev- Čarodějnický slet, na němž mimo jiné vystoupí také známé hudební kapely N.V.Ú., Volant a Dukla vozovna, se uskuteční v pátek v Pardubickém pivovaru. Chybět nebude ani žesťová harmonie Trumpet Tune, zábavný program pro děti Myš a Maš, vystoupení tanečního country klubu Virginia a atrakce pro děti. Celá akce odstartuje ve 14 hodin a oheň bude zapálen o tři hodiny později.

Pardubice - Největší východočeská motoristická výstava se uskuteční od soboty 27. dubna do neděle 28. dubna v pardubické ČEZ Areně. K vidění bude prezentace osobních, sportovních, užitkových a nákladních automobilů, elektromobilů, elektroskútrů, motocyklů, auto a moto doplňků a příslušenství, garážové a servisní techniky, lodí, člunů, karavanů, přívěsů, sportovních potřeb a služeb pro motoristy. Vše doplní bohatý doprovodný program například kaskadérská show, sraz tuningových vozidel a další. ČEZ Arena bude otevřena v sobotu od 10 do 18 hodin, v neděli do 16 hodin.

Královéhradecko - Májka na statku vyroste do nebe

Hradec Králové - Víte, co jsou fašiangy? Jde o symbol veselosti, zábavy, hodování a pití. Tento pátek si je budou užívat Slováci žijící v Hradci. V Centru mladých v Malšovicích se od 17 hodin koná jejich tradiční Jarné stretnutie. „Rádi se setkáváme s krajany, kteří tady žijí," těší se na akci Júlia Špalková, předsedkyně Regionální obce Slováků v Hradci.

Piletice - Zajímá vás, zda bude letos vyšší májka než loni a zda bude stát rovně? Pak přijďte v sobotu na Šrámkův statek v Pileticích, kde program začíná ve 14 hodin a potrvá do večera. Kromě lidových zvyků spojených se stavěním májky všem pannám hradeckým se představí sedm folklorních souborů: Dupák, Červánek, Kvítek, Lipka, Kohoutek, Jarošovci, Rosénka a chybět nebude Hradecká cimbálová muzika. Zároveň se zúčastníte oslavy 20 let trvání folklorního souboru Dupák. Chybět nebude tradiční občerstvení (opékané prasátko, klobásy, pivo, víno, medovina) a prodej výrobků lidových řemeslníků.

Chlumec nad Cidlinou - Speciální prohlídky při akci „Čarodějnice na zámku" se v Karlově Koruně uskuteční po oba víkendové dny. V sobotu a v neděli se brány zámku otevřou v 9 hodin a zavřou se úderem 16. hodiny. Jde o prohlídky zámku s průvodci v čarodějnických kostýmech.

Rychnovsko - Přijďte na Potštejn. Možná vás okouzlí

Potštejn - Tematicky laděné prohlídky, v nichž zámecké interiéry vystupují jen jako divadelní kulisy, se odehrají na zámku Potštejn. Čarodějnice tu budou věštit v neděli od 10 do 16 hodin. Návštěvníci se stanou součástí příběhu. Pohrkaná Tejna z Potštejna je v nesnázích, rozbila si věštící zrcadlo a nesmí proto na čarodějnický rej. Přijďte jí pomoci vyluštit zaříkávadla, uspat duchy, spojit runy a oživit kámen. Přiučíte se několika čarodějnickým řemeslům, budete mít možnost ochutnat tajný omlazující recept báby kořenářky, čaroděj předvede svá kouzla a opravdová kartářka předpoví budoucnost.

Kostelec nad Orlicí - Již osmý ročník Otvírání cyklosezony se uskuteční v sobotu. Registrace účastníků začíná v 8 hodin, startuje se v devět z náměstí. Cyklovýlet je vhodný i pro rodiny s dětmi. Trasa povede přes Častolovice, Čestice, Lípu nad Orlicí, Žďár nad Orlicí a Borohrádek. Cíl je ve Svídnici, kde už bude připraven skákací hrad, malování na obličej, ukázka práce SDH nebo slosování o hodnotné ceny.

Jičínsko - Z lánské kapličky se opět rozezní zvon

Lány u Lázní Bělohradu -. Svěcení nového zvonu v Lánech se uskuteční v sobotu od 13.30 hodin. Slavnost se koná při lánské pouti. Ve 14 hodin vystoupí chrámový sbor z Lázní Bělohradu a budou přivítáni místní občané i hosté. Pak čeká návštěvníky připomenutí historie kapličky v Lánech a projev starosty Lázní Bělohradu. Vlastní svěcení nového zvonu začíná v 15 hodin, kdy bude do schránky uloženo poselství a zvon bude vyzdvižen na své místo. A pak už poprvé zazvoní. Přijďte si prohlédnout nový zvon, opravenou kapličku, kamenný křížek a upravené volné prostranství kolem významné historické památky v Lánech. Staňte se účastníky oslavy 170. výročí dokončení kapličky.

Nová Paka - Houslová soutěž Mistra Josefa Muziky pro děti a mládež O novopacký achát se uskuteční tuto sobotu a neděli na novopackém gymnáziu. V šesti věkových kategoriích budou soutěžit žáci a studenti ze ZUŠ, soukromých ZUŠ a konzervatoří, od 6 do 18 let. Soutěž je přístupná veřejnosti. V sobotu vlastní soutěže začínají od 10 hodin, v neděli už od devíti a vstup je volný. V neděli budou vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií.

Náchodsko - Ovečky vrátí krajinu o století zpátky

Ratibořice - Páté ratibořické ovčácké slavnosti ke Dni Země se uskuteční v sobotu od 10 do 16 hodin v areálu Rudrova mlýna v Babiččině údolí. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky pastvy ovcí pomocí ovčáckého psa a ukázky stříhání ovcí. Přichystána bude nabídka produkce od regionálních drobných zemědělců, chovatelů a pěstitelů. V dílnách si mohou příchozí zhotovit drobné předměty, připraveny jsou ukázky řemeslné výroby, chovu drobného zvířectva nebo práce s dravými ptáky. Akce se koná za každého počasí.

Náchod - Další satelitní přenos z Metropolitní opery z New Yorku nabídne v sobotu v 17.45 hodin kino Vesmír. Tentokrát uvidíte operu George Friedricha Händela Julius Caesar. Titulní roli ztvární špičkový světový kontratenorista David Daniels, po jeho boku se jako neodolatelně exotická Kleopatra objeví Natalie Dessay. Opera je nastudována v italském originále a v kině je uváděna s anglickými a českými titulky.

Trutnovsko - Safari láká mezi africké kopytníky

Dvůr Králové - V sobotu se poprvé v letošním roce otevře Safari v místní zoologické zahradě. Návštěvníci se mohou poprvé vypravit do volných výběhů mezi africké kopytníky. Otevřeno bude od 9 do 18 hodin, využít lze buď vlastní automobily nebo safaribus. V dalších dnech zahrada představí další novinky třeba lávku přes výběhy nebo dětské lanové centrum.

Trutnov - Poslední představení předplatitelské skupiny Divadelní delikatesy v této sezoně se koná v neděli ve společenském centru Uffo od 19 hodin a nese název Kabaret Shakespeare. Ve hře, jejíž autorkou je Lucie Trmíková, hrají důležitou roli zhudebněné Shakespearovy sonety, úryvky z Knihy Job a žalmy. Na hudebním partu pracuje Emil Viklický.