VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při návštěvě hlavy státu musí všechno klapat

Jičín /OD SOUSEDŮ/ – Přípravy vrcholí, napětí roste. Je to jasné: po devíti letech přijede do Jičína prezident České republiky.Naposledy město navštívil Václav Klaus, hlouběji v minulosti Eduard Beneš a Tomáš G. Masaryk.

15.4.2014
SDÍLEJ:

Porotní sál Valdštejnského zámku nyní zdobí malby Michaila Ščigola.Některé z nich se tematicky vztahují právě ke slavnému vojevůdci. Malby budou k vidění i v době setkání jičínských osobností s prezidentem.To se koná zítra ve 12.25, ale je jen pro zvané. Foto: DENÍK/Jan Jireš

Současný prezident Miloš Zeman po cestě z Hradce Králové v 11.30 nakoukne do obce Holovousy a potom bude pokračovat do Jičína.

Proč Holovousy? Mimo jiné díky úspěchu v loňském ročníku soutěže Vesnice roku, v níž obec skončila první v kraji a posléze druhá v celostátním kole. „Starostové vítězných obcí v krajských kolech byli v lednu u pana prezidenta. Tehdy poprvé padla zmínka, že by mohl přijet do Holovous. Řekl, že by rád ochutnal holovouské malinové," rozpovídala se starostka Martina Berdychová.

Co se týče zachroupání do jablíčka, to se, vzhledem k tomu, že není podzim, pravděpodobně nezdaří. Holovouští proto přemýšlí nad alternativou. Pan prezident by mohl vlastníma rukama zasadit strom – holovouský malináč.

Nápadů je hodně, ale přípravy trochu naráží na skutečnost, že Miloš Zeman se v malebné vesnici nedaleko Hořic moc dlouho nezdrží. Počítá se s půlhodinou, což znamená, že půjde doslova o minuty. V tuto chvíli už náves obsadilo pódium.

Miloš Zeman nejprve pronese pár slov. Následně už ale všechno bude záviset na veřejnosti. „Připravujeme se na to, že pan prezident bude odpovídat i na dotazy," potvrdila Martina Berdychová. „Proto zveme obyvatele z okolních vesnic."

Pro Holovousy, které státníka chtějí obdarovat pravděpodobně regionálním produktem, jde o historickou událost. Nikdy dříve je totiž žádný prezident našeho státu nenavštívil. Miloš Zeman si tak zapíše další prvenství.

Nemalé přípravy byly patrné i v ulicích Jičína. Miloš Zeman zde poobědvá, setká se s osobnostmi v Porotním sále a popovídá si s veřejností na Valdštejnově náměstí. Radnice se těší, že se Miloš Zeman zapíše do pamětní knihy a že uváže prezidentskou stuhu na prapor se znakem města. I zde Miloš Zeman dostane dar. Podle náznaků by mělo jít o umělecké dílo: malbu s motivem Jičína jako města Albrechta z Valdštejna, která se zrodila při loňském plenéru.

Autor: Jan Jireš

15.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení