Současný prezident Miloš Zeman po cestě z Hradce Králové v 11.30 nakoukne do obce Holovousy a potom bude pokračovat do Jičína.

Proč Holovousy? Mimo jiné díky úspěchu v loňském ročníku soutěže Vesnice roku, v níž obec skončila první v kraji a posléze druhá v celostátním kole. „Starostové vítězných obcí v krajských kolech byli v lednu u pana prezidenta. Tehdy poprvé padla zmínka, že by mohl přijet do Holovous. Řekl, že by rád ochutnal holovouské malinové," rozpovídala se starostka Martina Berdychová.

Co se týče zachroupání do jablíčka, to se, vzhledem k tomu, že není podzim, pravděpodobně nezdaří. Holovouští proto přemýšlí nad alternativou. Pan prezident by mohl vlastníma rukama zasadit strom – holovouský malináč.

Nápadů je hodně, ale přípravy trochu naráží na skutečnost, že Miloš Zeman se v malebné vesnici nedaleko Hořic moc dlouho nezdrží. Počítá se s půlhodinou, což znamená, že půjde doslova o minuty. V tuto chvíli už náves obsadilo pódium.

Miloš Zeman nejprve pronese pár slov. Následně už ale všechno bude záviset na veřejnosti. „Připravujeme se na to, že pan prezident bude odpovídat i na dotazy," potvrdila Martina Berdychová. „Proto zveme obyvatele z okolních vesnic."

Pro Holovousy, které státníka chtějí obdarovat pravděpodobně regionálním produktem, jde o historickou událost. Nikdy dříve je totiž žádný prezident našeho státu nenavštívil. Miloš Zeman si tak zapíše další prvenství.

Nemalé přípravy byly patrné i v ulicích Jičína. Miloš Zeman zde poobědvá, setká se s osobnostmi v Porotním sále a popovídá si s veřejností na Valdštejnově náměstí. Radnice se těší, že se Miloš Zeman zapíše do pamětní knihy a že uváže prezidentskou stuhu na prapor se znakem města. I zde Miloš Zeman dostane dar. Podle náznaků by mělo jít o umělecké dílo: malbu s motivem Jičína jako města Albrechta z Valdštejna, která se zrodila při loňském plenéru.