Byl lesníkem, zoologem, spisovatelem i mluvčím Občanského fóra. Lidé si ho pamatují především jako odvážného muže, který coby ředitel královédvorské zoologické zahrady založil v Čechách unikátní safari, jež se dodnes specializuje na africké zvířectvo.

„Uznávám ho jako velkou kapacitu ve svém oboru. Zvířatům rozuměl jako málokdo dnes," říká vedoucí záchranné stanice volně žijících zvířat Josef Zelený z Vendolí na Svitavsku.

Vágner si splnil klukovský sen

V neděli by bylo rodákovi z podkrkonošské Ždírnice pětaosmdesát let. Zemřel 6. května roku 2000. Královédvorské zoo šéfoval v letech 1963 až 1984.

„Toto významné postavení přijal především pro uskutečnění svého klukovského snu, poznat Afriku. Tomuto snu podřídil celých osmnáct let života. Založil ZOO Safari ve Dvoře Králové nad Labem a v sedmi velkých a dvou malých expedicích do Afriky a Asie přivezl do Československé republiky téměř dva tisíce kusů zvířat," píše se na webových stránkách Nadace Josefa a Zdeny Vágnerových.

Šlo o ojedinělý přesun zvířat mezi kontinenty, díky němuž východočeská zahrada získala výsadní postavení jako světové chovatelské centrum afrických kopytníků. Je také místem, kde se podařilo rozmnožit kriticky ohroženou severní formu nosorožce tuponosého, odchyceného Vágnerem v súdánských bažinách. Dovezená zvířata se stala základem chovů nejen domácích, ale i evropských zoo.

Ačkoli otec pěti dětí vystudoval lesnickou fakultu, po absolvování několika afrických expedic se z něj brzy stal celosvětově uznávaný odborník na tropickou zoologii.

„Jako student veteriny jsem k Vágnerům často jezdil. Krásné u nich byly prázdniny, vzpomínám na večery s vyprávěním, které bralo dech. V zoo jsem v době, kdy tam Josef Vágner řediteloval, vykonával veterinární praxi. Vzpomínám na něj a celou rodinu hodně a rád. Byli jsme si blízcí, říkal jsem mu taťko," vzpomíná starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Po pádu komunistického režimu se Vágner stal načas mluvčím Občanského fóra v Hradci Králové. „Vzpomínám, jak jsme s panem Vágnerem jednali. Byl neuvěřitelně silná a charismatická osobnost, svým projevem dokázal při sametové revoluci strhnout davy na náměstí. Potkali jsme se několikrát, provázel mě i po své vile ve Dvoře Králové," vzpomíná náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

ZEPTALI jsme se: Jak vzpomínáte na Josefa Vágnera?

Edita Vaňková, 54 let, starostka města, Dvůr Králové: Josef Vágner byl vynikající osobnost, která se zasloužila o věhlas našeho města, a to nejen v České republice. Pro mě osobně je vzpomínka na něj vždy spojena s žirafami.

Ivan Češka, 47 let, kastelán zámku, Ratibořice: Pamatuji si ho z dětství. Byl to původně kolega kantor mého otce. Byl to neuvěřitelně pracovitý člověk, stoprocentně zapálený pro zoologickou zahradu na úkor všeho.

Jiří Petr, 71 let, člen Akademie populár. hudby, Pardubice: Josefa Vágnera sice znám pouze z televizní obrazovky, ale i tak si ho velice vážím. Byl obrovským přínosem nejen pro východočeský region, ale i pro celou republiku.

David Půhoný, 38 let, provozovatel stanice pro hend. zvířata: Vzpomínám na něj v dobrém. Byl to správný člověk na správném místě a velice si vážím toho, co všechno udělal a dokázal. Především si ho cením za jeho lásku ke zvířatům.

Pavel Sedláček, 69 let, bývalý starosta, Ústí n. Orlicí: Vágnerovy úspěchy v odchytu a chovu exotických zvířat, který nedělal pouze pro „svou" zoologickou zahradu, jsou nepopiratelné. Jeho práce si stále zaslouží velkou úctu a respekt.

Jan Tydlitát, 71 let, pořadatel Poláčkova léta, Rychnov n. K.: Několikrát jsem se s Josefem Vágnerem osobně setkal. Byl to nesmírně sympatický člověk. Vážil jsem si ho pro jeho lásku k přírodě a k čistému životnímu prostředí.