A navíc: Na to éterické číslo, jakým je terminus technicus „průměrná mzda", dosáhne ve východních Čechách sotva třetina zaměstnanců. Většina si o ní může nechat jen zdát. Matematický průměr, o kterém včera informovali statistici, totiž zvedají až statisícové příjmy vrcholných manažerů.

„Tady na venkově má takhle vysokou mzdu málokdo," poznamenal Karel Uhlíř z Hlinska na Chrudimsku.

Vývoj průměrných mezd ve 3. čtvrtletí v letech 2012 a 2013:
(2012 / 2013 / rozdíl):

Královéhradecký kraj
22 082 / 22 423 / 1,5 %

Pardubický kraj

21 524 / 21 997 / 2,2 %

Česko celkem
24 514 / 24 836 / 1,3 %
Zdroj: ČSÚ

Má pravdu. Lépe o mzdách vypovídá spíše tzv. medián. To je pomyslný střed mezd, kdy polovina lidí má nižší a druhá polovina naopak vyšší mzdu než tento  medián. Ten činí republikově 21 tisíc, je ale ovlivněn Prahou. Ve východních Čechách odhadem nedosahuje ani 20 tisíc korun.

O nějakém přidávání na výplatních páskách si přitom většina lidí musí nechat zdát. A hlavně ve stavebnictví je nárůst výdělků spíš výjimkou. Holding Enteria z Pardubic, který zaměstnává tisícovku lidí, zvýšil fixní mzdy o jedno až dvě procenta. Na Vánoce chystá jednorázovou odměnu 10 500 korun pro všechny zaměstnance, management i dělníky.

„Vzhledem k cenám stavebních prací je těžké lidem přidávat," řekl Ondřej Chládek z holdingu.

Ve společnosti Mikroelektronika z Vysokého Mýta, která vyrábí odbavovací systémy do MHD či vlaků, mzdy rostou zase podle výše inflace. Když je nižší, dostanou přidáno jen vybraní zaměstnanci.

Třeba v kvasinském a vrchlabském závodě Škody Auto  však činí průměrné výdělky v dělnických pozicích v regionu nevídaných 32 tisíc korun.