„Osobně zákon považuji za nesmyslný a totálně likvidační. Pět set tisíc korun vydělávám několik let. Sedmdesát procent tržby odevzdávám státu a také musím celkem často obnovovat vybavení lihovaru. Domnívám se, že to jsou kroky velkých likérek, kteří se nás malých nesmyslně bojí," povzdechla si majitelka menšího lihovaru na Jičínsku, která nechtěla být jmenována.

Dodala, že na Jičínsku je pět podnikatelů se stejným problémem a tři z nich budou muset své živnosti zavřít.

Volají po ústavě

„Já tu kauci ustojím. Podnikáme dvacet let a nechce se nám tu tradici jen tak zahodit. Budeme se ale muset snažit o získání bankovních záruk na kauce," řekl šéf známé likérky v Hrobicích na Pardubicku Tomáš Bouc.

Nová pravidla jsou podle něj výsledkem lobby velkých likérek, které se snaží zlikvidovat ty malé. „Pro velké firmy nejsou pětimilionové kauce zdaleka takovým problémem jako pro nás," dodal.

Zpřísnění se podle něj navíc mine účinkem – tedy zamezit daňovým únikům a předejít další metanolové aféře. „Dopadne jen na poctivé podnikatele gauneři najdou nové kličky," uzavřel Bouc.

Lihovary se ale nechtějí vzdát bez boje. Proto se jich zhruba padesátka sdružila a chtějí podat stížnost k Ústavnímu soudu. Zákon o povinném značení lihu je prý posledním hřebíčkem do rakve.

„Máme potřebný počet podpisů  senátorů. Stížnost se opírá o takzvaný rdousící  efekt, který je v ústavě. Znamená to, že stát nesmí vydávat žádná nařízení, která likvidují některou sortu podnikatelů," uvedla majitelka lihovaru z Jičínska.

Právě velké lihovary zpřísnění trhu s alkoholem kvitují a opatření by prý měla pokračovat.

Jak to vidím já: Lobbovaly likérky?

Podpora podnikání by měla být základem každého demokratického státu. Ale co když začne republika házet drobným živnostníkům klacky pod nohy?

Kdepak soudruzi z NDR udělali chybu? Citát z českého filmu se na tuto situaci podle mého názoru celkem hodí. Nebo naši zákonodárci nedomysleli, jaké dopady budou mít vysoké kauce na podnikatele? Nebo naopak přesně věděli a podlehli lobování velkých likérek, které by se rády zbavily malé ale konkurence? Těžko soudit, protože v tomto státě je možné opravdu všechno.

Doufám, že zdravý rozum zvítězí a malé likérky, které nemají takové dovolání jako ty obří, nebudou muset zavřít výrobu a zvýšit již tak velkou nezaměstnanost.

(jan.pruska@denik.cz)

Co říká zákon o povinném značení lihu?
• Zákon o povinném značení lihu začne platit přesně za měsíc, tedy 1. prosince.
• Reaguje na loňskou metanolovou aféru a má za cíl potírat nelegální alkohol.
• Snižuje maximální objem balení lihu na jeden litr, případně na tři litry, pokud se jedná o nádobu vyrobenou ze skla. Dosud bylo možné prodávat šestilitrové balení.
• Výrobci a distributoři musí složit kauci podle počtu odebraných kontrolních pásek. Do 25 tisíc ročně je částka 500 tisíc, nad toto množství pak musí složit pětimilionovou kauci.
• Snížil se také minimální objem alkoholu, který musí být označený kontrolní páskou, a to na 0,6 decilitru.
• Prostory daňového skladu a místa značení lihu na daňovém území České republiky, v nichž  se stáčí nebo značí líh, musí podnikatelé vybavit fungujícím kamerovým systémem s fungujícím vzdáleným přístupem pro správce daně.