Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo záležitost prověřit, kde se stalo pochybení. Nejprve totiž sanita vezla rodičku do rychnovské porodnice, která je však vybavena na porody až od 36. týdne těhotenství a podle dřívějšího vyjádření neměla informace o tom, že už porod začal. Když zde nebyla přijata, sanita se měla vydat do Hradce Králové, záchranka ale odsud dostala odpověď, že tamní porodnice má plno. Nakonec žena porodila až v pardubické porodnici.

Podle závěru vyšetřování ministerstva se personál porodnice Nemocnice Rychnov nad Kněžnou dopustil hrubého porušení tím, že rodičku nevyšetřila ani sestra, ani službu konající lékař a tuto odeslali do jiného zdravotnického zařízení. Argumentace, že nemocnice není vybavena na podobné předčasné porody, je prý poněkud zavádějící, neboť porod v identickém gestačním týdnu na této porodnici proběhl.

"Vyjádření k případu, který nešťastně zasáhl do života mladé rodiny považujeme za velmi citlivé. V reakci na tiskovou zprávu Ministerstva zdravotnictví ČR ale považujeme za vhodné zdůraznit, že trváme na našem předchozím vyjádření, kdy jsme uvedli, že poporodní zdravotní stav dítěte rychnovská nemocnice nezavinila. Kontrolní skupina Ministerstva zdravotnictví rychnovskou nemocnici na rozdíl od ostatních prověřovaných zdravotnických zařízení ani nenavštívila, ani zde neprovedla místní šetření. O to více je pro nás zarážející, že Ministerstvo zdravotnictví dochází ve své tiskové zprávě k předčasnému závěru o možném pochybení rychnovské nemocnice. Stále také pokračuje vyšetřování Policie ČR," uvedla tisková mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

Spekulativní vyjádření

„Vyjádření ministerstva, že je pouhou shodou okolností, že postup rychnovské nemocnice neměl přímý vliv na výsledný stav dítěte, považujeme za spekulativní,“ zhodnotil zveřejněnou tiskovou zprávu ministerstva Marian Tomášik, předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

Podle dalšího vyjádření vedení krajského zdravotnictví je také udivující, že autorita, jakou je ministerstvo zdravotnictví, ve svém tiskovém prohlášení označuje nedodržení doporučeného postupu České neonatologické společnosti ze strany pardubické nemocnice pouze jako odchylku od tohoto doporučení.

Čeká se na výsledky vyšetřování

„Rychnovská nemocnice disponuje vysoce kvalitním zdravotnickým personálem, který kromě jiného má na svém kontě stovky úspěšných porodů ročně. Za personálem naší spádové nemocnice na Rychnovsku plně stojím,“ řekl náměstek pro krajské zdravotnictví Aleš Cabicar, kterého doplnila ředitelka Oblastní nemocnice Náchod Ivana Urešová: „S pacientkou po příjezdu Zdravotnické záchranné služby komunikovala zkušená porodní asistentka s odpovídajícími kompetencemi. Jak vyplývá ze zprávy Ministerstva zdravotnictví, k urychlení kontrakcí došlo u pacientky až na cestě mezi fakultní nemocnicí v Hradci Králové a pardubickou nemocnicí. S dalšími závěry počkáme na ukončení vyšetřování ze strany Policie České republiky, případně České lékařské komory, pokud Ministerstvo zdravotnictví ČR podá k této instituci podnět."

K případu přidal svůj komentář i jeden z nejuznávanějších porodníků u nás Antonín Pařízek: "Určitě bych se více obával, že se dítě narodí v porodnickém zařízení, které není připraveno na předčasný porod ve 33. týdnu těhotenství, než té streptokokové infekce, jehož je nositelkou maminka dítěte. Rozhodnutí transportovat maminku do specializovaného centra je určitě správné."