Andrea Kolowrat Krakowská odemyká jedny ze dveří na nádvoří rodového zámku v Rychnově nad Kněžnou, za nimiž se ukrývají schody. Nevedou do zdejších komnat, kudy v sezoně projde množství turistů, aby se obdivovali krásným obrazům, loveckým trofejím, zdobnému zámeckému vybavení a zajímavým vzácným kouskům místního inventáře. Tato cesta vás vezme možná o staletí zpět, ale vzápětí i do míst, jejichž historie se dopsala teprve v druhé polovině minulého století. Sestupujeme níž a níž, za chvíli vkročíme do časů studené války.

„Tady jsme ve sklepě zámku, je to nádherný starý sklep. Bohužel, asi v roce 1965 tady stavěli kryt. A pro nás je to absolutní katastrofa, protože, to uvidíte vevnitř, je tady strašná vlhkost, nemůžeme tudy provádět,“ vysvětluje Andrea Kolowrat Krakowská s poukazem na to, jak uvnitř betonového krytu bují houby a plíseň. Ta je i cítit ve vzduchu.

Původním povoláním lékařka ví, o čem mluví, toto prostředí lidskému zdraví rozhodně neprospívá. Zařízení bylo vystavěno v letech 1962 až 1965 jako velitelské stanoviště krytu civilní obrany. Šlo o kryt pro tehdejší okresní komunistickou elitu. S jeho zpřístupněním veřejnosti majitelé zámku nepočítají ani do budoucnosti.

Projděte se celým krytem pod rychnovským zámkem prostřednictvím našeho videa:

Projděte se protiatomovým krytem pod rychnovským zámkem. | Video: Deník/Jana Kotalová

„Zachovaly se v něm světla, dveře, nějaká ta vzduchotechnika, elektrorozvaděče. Já jsem tu od roku 2010 a když tu byl předchozí kastelán, tak se to prý otevíralo. Ale bylo to tam hodně plesnivé a to nebylo dobře, tak se to zase zavřelo. Nebyl to jediný kryt na památkovém objektu u nás, protože využívali těch širokých základů, hloubky, že plášť byl chráněný,“ zmiňuje kastelánka rychnovského zámku Zdenka Dokoupilová.

Rychnovský kryt pod zámkem nebyl jediným takovým zařízením vybudovaným pod bývalým historickým šlechtickým sídlem. Má ho třeba pardubický zámek, skrývá se rovněž pod zámeckou zahradou v Rosicích u Brna nebo pod zámkem v Šumperku.

Za těžkými ocelovými dveřmi vstupujeme do první místnosti, s umyvadlem a kohoutkem. Umyvadlo s kohoutkem je i v místnosti vpravo, na stěnách je několik svítidel a reproduktor. Na ten tu narážím ještě na několika dalších místech. Někde zůstal jen kohoutek s baterií a rzí pokryté kdysi bílé obkladačky. Jinde vede u stropu silné potrubí, po stěnách se táhnou řady kabelů. Omítka na zdech je oprýskaná, vlhkost, houby a plíseň z některých stěn vytvořily velká abstraktní plátna.

Že něco takového podzemí zámku skrývá, Andrea Kolowrat Krakowská netušila, jak říká: „Mohla jsem plakat.“

V jedné z místností je u stěny vyrovnané nářadí - krumpáče a lopaty obrostlé rzí a houbami. Některé dveře jsou vyvrácené, někde zůstaly i cedulky označující, kam vedly. Cedulky s popisky visí i na kabelech v prostoru, který vypadá jako hlavní centrála technologického vybavení.

Jiná, poměrně velká místnost, je rozdělená stěnou s dvěma okny, na jednom z nich je vykreslená mapa Československa. Kousek odsud na stěně doposud visí seznam předmětů a zařízení v místnosti: rozhlas po drátě, hasicí přístroj sněhový, koberec gumový, vlhkoměr.

Procházíme dalšími místy, včetně nevábně vyhlížejících toalet.

Kryt byl stavěn jako kryt 5. třídy, tedy nejnižší odolnosti. Je poměrně rozsáhlý, útočiště mohl poskytnout 50 až 100 osobám. Dříve se tu udržovala zásoba potravin pro 50 lidí, bez přívodu vzduchu by tu přežili až 72 hodin.

Že bude nakonec nejvíc využit ne po útoku „imperialistických mocností“ ze západu, ale „bratrských“ zemí východního bloku, asi sotva kdo čekal. Útočiště poskytl v roce 1968 rozhlasovým redaktorům poté, co do země vpadla vojska Varšavské smlouvy. Právě odsud prý redaktoři informovali posluchače o jejich pohybu.

Na konci chodby vede nahoru kovové točité schodiště. Že by nad námi bylo další patro? „Tam je jen jeden pokoj,“ vysvětluje manželka majitele zámku.

Je na ní vidět, že je ráda, když kryt opouští. Vcházíme opět do velké chodby původního podzemí a uhýbá vlevo. „Protože tam jsou ty nádherné místnosti. Takhle vypadá nádherný sklep,“ komentuje, zatímco vstupuje do prostoru s vysokými klenutými stropy. Sem proniká světlo z menších oken nahoře.

Podívejte se do původního historického sklepa rychnovského zámku

Původní sklep rychnovského zámku. | Video: Deník/Jana Kotalová

Křížová klenba navozuje atmosféru chrámu.

Fotogalerie: Podívejte se do historických sklepních prostor zámku v Rychnově

Takto nejspíš vypadaly před stavebním zásahem i prostory, kde vyrostl kryt. Odvětrávání v něm nefunguje, podzemí je tak nasycené vlhkostí a bujícími plísněmi.

Výstavba krytu vyšla ve své době na 360 tisíc korun, likvidace této nechtěné zátěže by dnes stála mnohonásobně více.

Mohlo by vás také zajímat: Do zámku i na vozíčku. Rychnovský Kolowratský zámek otevírá s řadou novinek

Nahlédněte do rychnovského zámku s kastelánkou Zdenkou Dokoupilovou. Letos ho budou moci navštívit i vozíčkáři. | Video: Deník/Jana Kotalová