Větší problémy se sběrači ale letos nebyly, většina z nich zákazy respektovala. Celkem za sezonu správa Krkonošského národního parku uložila jen dvě pokuty a zahájila pět správních řízení. Na místě hříšníci dostávali pokuty do tisíce korun, ve správním řízení se ale můžou vyšplhat na desetinásobek.

„Letošní sezona byla podobně bezproblémová jako v posledních třech letech a přestupků při sběru borůvek bylo málo," uvedl mluvčí KRNAPu Radek Drahný. Dodal, že strážci parku měli za tři měsíce platnosti nařízení na 100 strážních služeb zaměřených na dodržování nařízení. Borůvky se v Krkonoších letos navíc urodily zejména v lokalitách, kde se sbírat mohou.

Omezení vstupu, které správa parku pravidelně vydává od roku 2001, zahrnuje asi 15 procent rozlohy KRNAPu. Netýká se však běžných návštěvníků hor, kteří mohou po turistických cestách a cyklotrasách procházet či projíždět bez omezení. Omezení platí například v lokalitách Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle a Luční hory či pramene Labe. Týká se hlavně druhé zóny parku a malé části třetí zóny, kde je normálně volný pohyb mimo cesty povolen. V první, nejpřísněji střežené zóně parku platí zákaz vstupu mimo stezky celoročně.

Největší problémy se sběrači byly před přibližně sedmi lety, zákaz tehdy porušovali hlavně polští sběrači. Letos s Poláky problémy nebyly. Všech pět správních řízení se týká Čechů.