„Ukázaly to výsledky vyšetření, které společně s odborníky ze Dvora Králové provedli tento týden veterináři z berlínského Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat (IZW). Sama Nabiré už mláďata mít nemůže," informoval Jan Stejskal, koordinátor in situ projektů.

„Jsme velice rádi, že existuje naděje na zapojení Nabiré do reprodukce severních bílých nosorožců, byť by mělo jít pouze o reprodukci umělou," uvedl ředitel ZOO ve Dvoře Králové Přemysl Rabas. „Tito nosorožci jsou dnes tak vzácní, že se musíme pokusit o všechny cesty, jak je zachránit," dodal.

Detailní vyšetření reprodukčních orgánů ukázalo, že děloha Nabiré je vyplněna velkým množstvím malých cyst, které znemožňují přirozené zabřeznutí.

„Potvrdila se tak zjištění, k nimž stejný tým došel už v roce 2009," řekl Jan Stejskal.

Samice nosorožce severního bílého Nabiré žijící v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové by se mohla stát dárkyní buněk pro umělou reprodukci těchto vzácných zvířat.

Nezhoubný nádor

„Přirozené zabřeznutí bohužel již znemožňuje její zdravotní stav. V její děloze byl identifikován nádor, který však není zhoubný. Na dělohu pak navazuje velká cysta, která poněkud zatlačuje oba vaječníky. Zatímco pravý vaječník se nezdá být funkční, levý vypadá zdravě," uvedl Jan Stejskal, koordinátor tzv. in situ projektů.

Doplnil, že pokud se podaří odstranit velkou cystu, měl by se uvolnit i přístup k levému vaječníku, a tedy k odběru buněk, které by se daly využít k vytvoření embrya v umělých podmínkách. To by pak případně mohla donosit jiná samice. Takový vývoj je však zatím ještě daleko. Další vyšetření Nabiré by mělo proběhnout asi za dva měsíce. Nosorožci bílí severní jsou nejohroženějšími savci současnosti. V přírodě byli naposledy spatřeni v roce 2007 a dnes je na světě známo pouze sedm zvířat. Všechna žijí v lidské péči: čtyři v keňské rezervaci Ol Pejeta, kam byli převezeni v roce 2009 ze ZOO Dvůr Králové, jeden starý pár je v ZOO v San Diegu a pak právě samice Nabiré v královédvorské zoo," řekla mluvčí zoologické zahrady Jana Myslivečková. Dvorská zoo je jediným místem na světě, kde se je v zajetí podařilo rozmnožit.

(ves)