Při první vernisáži výstavy zcela kompletního díla předal zástupce Agentury Dobrý den Pelhřimov Miroslav Marek autorce certifikát o vytvoření českého rekordu – nejvíc deskových reliéfních obrazů českých panovníků a jejich žen.

Reliéfy jsou vyřezané z lipového dřeva, mají rozměry 30 x 50 cm a jsou kolorované temperovými barvami.

Unikátní dílo vznikalo mezi lety 1990 a 2024 a zachycuje v ucelené řadě všechny panovníky a jejich manželky. Tedy je mezi nimi i Marie Terezie. Prvním je v chronologickém pořadí vyobrazen kníže Bořivoj a jeho choť svatá Ludmila, posledním je Karel Habsburský a jeho žena Zita.

Jako první reliéf vyřezala Jarmila Haldová Jiřího z Poděbrad. Samotnému vyřezání, které u každé postavy trvalo tři neděle až měsíc, předcházela studie života panovníka a jeho doby, aby k němu mohla přiřadit správné atributy.

„Začala jsem Jiřím z Poděbrad, jako se svým nejmilejším panovníkem. Postupně jsem si oblíbila i ty ostatní, protože na každém člověku lze najít něco dobrého. Jak se postupně dokončené postavy vystavovaly, udělala jsem k nim takovou brožurku - rukověť, aby se v nich návštěvník vyznal. A tu rukověť bych chtěla teď dokončit. Mám rozdělaných spoustu dalších projektů, na kterých pracuju,“ uvedla Jarmila Haldová.

Jedním ze zmíněných projektů je Měšťanský betlém v Novém Městě nad Metují, který ji zaměstnává od roku 2001, kdy město slavilo pětisté výročí založení.

„Pracuji na nějakých kulisách do novoměstského betlému a právě mám hotový jeden kousek, který tam pojedu příští týden předat. Takových projektů mám víc, například rozsáhlý betlém v Třinci, kde je zobrazen celý život Třince, včetně hokeje, nemocnice či vysokých pecí a veškerého života kolem,“ doplnila Jarmila Haldová.

Jarmila Haldová a její kolekce dřevořezeb českých panovníků a jejich drahých poloviček. | Video: Irena Voříšková

Betlémy netvoří jen ona, ale i její manžel Josef, který získal z rukou Miroslava Marka také certifikát o vytvoření českého rekordu, a to za unikátní betlém, respektive počet dřevěných kolorovaných figurek v něm - 1909 figurek lidí a zvířátek, od slonů až po miniaturní ptáčky. Jde o Haldův takzvaný Hřebečský betlém s příběhem veliké lásky – Annenruhe. Dílo má na délku šest metrů a je hluboké tři metry.

O této události bylo napsáno několik divadelních her. Halda se se inspiroval Willhardtovou hrou Annenruhe, která končí sebevraždou nešťastného milence Herknera u Annina hrobu a následným splynutím jeho duše s Anninou.

Na svých postavičkách se Josef Halda snaží striktně dodržovat kolorit Hřebečska a přilehlých oblastí.

„Tady těch rekordů budete mít za chvíli haldu. Asi jste všichni ten betlém viděli, je to neuvěřitelné dílo, napočítal jsem tam těch figur 1909,“ řekl se smíchem Miroslav Marek z Agentury Dobrý den Pelhřimov a dodal, že oba rekordy budou také zapsány v České knize rekordů.

Výstava dřevořezeb zamíří ze Sedloňova do Dobrušky, kde bude k vidění od 30. května do 28. července v tamním kině.

Mohlo by vás také zajímat: To byla pařba. Na Majálesu v Olešnici v Orlických horách se tančil i kankán

Hrálo se, zpívalo, tančilo. Majáles v Olešnici v Orlických horách bavil. | Video: Irena Voříšková