Každoroční varování hasičů, policistů a záchranářů, kteří nabádají domácí ohňostrůjce k opatrnosti, občas připomíná příslovečný hlas volajícího na poušti. V nadšení či alkoholickém opojení se totiž na dobré rady snadno zapomíná.

„Bezpečnost přitom začíná již samotným nákupem," upozorňuje policejní mluvčí Jan Čížkovský. Podle policie by lidé zábavní pyrotechniku neměli kupovat na tržnicích, ale pouze v kamenných obchodech. Při nákupu by si měli ověřit, zda má výrobek značku státní zkušebny nebo evropskou homologaci CE, datum spotřeby a návod k použití. Je nutné také zkontrolovat, jestli obal není potrhaný a obsah poškozený.

Chyba může
být osudná

„Po celou dobu práce s prostředky zábavní pyrotechniky mějte na paměti, že zacházíte s velice citlivým a nebezpečným materiálem, kdy každá byť sebemenší chyba či podcenění tohoto materiálu může mít katastrofální následky," připomněl Jan Čížkovský.

Pyrotechnika by se měla používat ve stavu, v jakém byla zakoupena, protože její úpravy by mohly být nebezpečné. Důležité je také správné skladování. „Se zábavní pyrotechnikou by neměly manipulovat nezletilé děti," doplnila mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

O silvestrovské noci je pak třeba dbát na to, aby se pyrotechnika odpalovala na volném prostranství. Místo by mělo být dostatečně vzdálené od domů, aut a kontejnerů, ale také od lidí a domácích zvířat. Podle policejních pyrotechniků je dobré si při odpalování chránit oči, ruce a sluch.

Vyhněte se opilcům s petardami

O silvestrovské noci se však na zásady bezpečnosti snadno zapomíná, příčinou bývá zpravidla rozjařenost po požití alkoholu. Jenže právě pyrotechnika, kterou obsluhuje opilec, může být velmi nebezpečná.

A čeho se vyvarovat?

Pyrotechniku nikdy neodpalujte z oken. Jestliže na ulici vidíte opilce s pyrotechnikou, zdaleka se jim vyhněte. A pokud se vám výrobky nepodaří odpálit, zlikvidujte je podle doporučení výrobce.

Milovníci petard jsou nepoučitelní

Ačkoli policisté, hasiči i lékaři vždy na konci roku varují před neopatrným zacházením se zábavní pyrotechnikou, zaznamenali v uplynulých letech řadu případů, kdy se lidé jejich varováním neřídili a skončili s vážnými zraněními.

- Dvanáctiletému chlapci v Bolehošti vybuchla zábavní pyrotechnika, kterou si zřejmě vyrobil sám. Při explozi utrpěl vážné poranění ruky.

- Výbuch neznámé látky při novoročních oslavách vážně zranil muže v obci Polom. S poraněním obličeje a hlavy skončil v nemocnici.

- Těžká zranění na rukou a v obličeji utrpěl při přípravě silvestrovské pyrotechniky čtyřiaosmdesátiletý důchodce z Vrchlabí na Trutnovsku. Samovolný výbuch třaskavé směsi mu roztrhal levou ruku a tržné rány a popáleniny utrpěl i na pravé ruce a v obličeji. Výbuch také vyrazil okna v místnosti rodinného domku.

- Nezletilého chlapce ze Svitavska poranila exploze zábavní pyrotechniky, kterou se opakovaně snažil zapálit. Explodovala mu přímo v ruce.

- Vážné poranění ruky si při neopatrné manipulaci se zábavní pyrotechnikou způsobil během silvestrovské noci padesátiletý muž z Přeloučska. Musely mu být amputovány všechny prsty na levé ruce. Pyrotechnika byla pravděpodobně domácí výroby.