V neděli při osmém ročníku totiž podruhé zvítězil stejný soutěžící a navíc ještě zahraniční. Fero Hrušecký ze slovenského Radimova loni degustační komisi naservíroval famózní hruškovici, která z padesátibodové hodnotící škály získala 49 bodů, a stejný počet dostala i slivovice, kterou přivezl letos.

„Těší mě samozřejmě, že jsem se stal šampionem havlovického koštu, ale co mě skutečně fascinuje, je atmosféra, která tady panuje. Jsem šťastný, že degustátorům i lidem moje pálenky chutnají. To, že jsem vyhrál dvakrát, ale považuji spíše za náhodu," řekl šampion, který pálí destiláty už dlouhé roky, tuto činnost mají dokonce v rodině.

„Pálil už můj otec a navíc mám dobrého kamaráda, který má vynikající pálenici ve vedlejší vesnici. Myslím, že je to také jeho zásluha," uvedl Hrušecký. Příští rok se zúčastní opět, ale už ne jako soutěžící. „Chci, aby vyhrál někdo jiný," směje se.

Tradiční akci, která má už mezinárodní charakter, protože se jí účastní lidé nejen z Čech a Moravy, ale také ze Slovenska, navštěvuje řada obyvatel náchodského regionu. Buď jako soutěžící, což je případ například Honzy Z. ze Zvole, nebo jako konzumenti. „Pojď ochutnat moji jabkovici. Myslím, že se povedla. Dostala 42 bodů, a to považuji za úspěch. Ještě tady mám směsku. Cítíš tu meruňku ve vůni a chuť jablek?" představuje pyšně své vzorky Honza.

Karel Kábrt z Náchoda jezdí do Havlovic na košt pět let. Považuje ho za jednu z nejlepších akcí v regionu. „Organizátoři akci výborně zvládají. Od doby, co mám kamarády na Valašsku, jsem slivovici přišel na chuť. Proto by byl hřích do blízkých Havlovic jednou za rok nezajet. Sám ale destiláty nepálím," prozradil.

To není případ Mirka Oubrechta z Jaroměře. Ten se pálení nejen slivovice věnuje tři roky. „Pálím slivovici, hruškovici, jabkovici a malinovici. V soutěži zatím vzorek nemám. Jsem si trochu nejistý. Budu ale o tom přemýšlet. Moc mi chutnala vítězná slivovice. I loňská hruškovice byla fantastická," doplnil.

Do letošního koštu bylo přijato celkem 412 vzorků domácích pálenek a likérů od 210 soutěžících. Rekord padl při třetím ročníku, kdy bylo přihlášeno 464 pálenek. Příští rok ale pět roků starý rekord zřejmě padne. Prezident koštu Zdeněk Mencl totiž plánuje 600 vzorků. Je to dáno tím, že byl košt rozšířen o slovenské účastníky. „Plánujeme také kvůli tomu změnu názvu koštu, aby se naši slovenští přátelé neurazili," prohlásil prezident.

V souvislosti s koštem upozornil, že nejde jen o ochutnávání pálenek, ale také o folklorní program. „Folklor máme rádi a náš program je každý rok v tomto směru bohatý. Často bohatší, než na podobných akcích na Moravě," dodal. Letos návštěvníkům hrály cimbálové muziky z Červeného Kostelce a Hradce Králové. Tradičně také skupina Klapeto z Náchoda. Z Dobrušky přijely mladé vyhlášené mažoretky.

Hynek Šnajdar