Výkonná rada ČČK spolku, který je prosince v insolvenčním řízení, k poslednímu únoru  zrušila registraci. Spolek ročně poskytuje služby asi 30 tisícům lidí.

Hrozí konec chráněného bydlení

„Naprostá většina činností by skončila. Jsem přesvědčený, že žádný z okolních spolků v krtaji není schopen tyto služby zajistit," řekl v pondělí Deníku předseda hradeckého Oblastního spolku ČČK Lukáš Pochylý.

Obavy má například z převzetí chráněného bydlení, které spolek provozuje. „Město sice nabídlo náhradu, ale pro mentálně postižené lidi je jakékoli stěhování obtížné. Navíc je postižení některých takového druhu, že by bylo dost těžké najít jim odpovídající bydlení," uvedl Lukáš Pochylý.

Objekt s chráněným bydlením je součástí areálu krytého bazénu ve Všestarech, který také provozuje oblastní spolek. Lukáš Pochylý si netroufá odhadnout, zda bude bazén zavřen, nebo zda se obec, které patří, bude schopna o jeho provoz postarat.

Podle něj také není jasné, kdo bude provozovat kurzy první pomoci nebo zdravotní dozor na různých akcích, který dosud zajišťoval  ČČK prostřednictvím vyškolených pracovníků s automatickým externím defibrilátorem. Ohroženo je prý i poskytování osobní asistence postiženým dětem ve školách a další činnosti.

Dluží miliony seniorům a hotelům

Hradecký Oblastní spolek ČČK se ocitl v problémech kvůli milionovým dluhům. Mimo jiné dluží desítkám seniorů vybrané zálohy za neuskutečněné rekondiční pobyty a hotelům za neuhrazené služby. Navíc neplatil zaměstnancům, a ti ho poslali do insolvence.

Vedení spolku už oznámilo, že se proti zrušení registrace odvolá, a postup pražského ústředí označilo za „unáhlený a chybný". Lukáš Pochylý už dříve řekl, že pobočka vkládala naděje do pomoci od pražského vedení ČČK, to však možnost půjčky či intervence  odmítlo. Půjčku by podle Pochylého pobočka použila na rychlé vrácení peněz klientům. Navíc se prý spolek o zrušení své registrace dozvěděl jen  z médií.

S tím však vedení ČČK nesouhlasí. „Oznámení mají už od soboty v e-mailu," řekl Deníku ředitel úřadu ČČK Josef Konečný.

„Nevíme, zda vůbec mají účetnictví"

Podle něj ústředí hradecké pobočce pomoci nemohlo. „Jejich problémy jsme chtěli řešit už loni na jaře, ale oni nám nikdy nepředložili žádné dokumenty s informacemi o jejich hospodářské situaci," sdělil Josef Konečný. Ústředí tak neznalo rozsah dluhů a nemohlo nahlédnout ani do účetnictví spolku.

„My nevíme, jestli vůbec nějaké účetnictví mají, protože nám ho pod různými záminkami odmítali ukázat," podotkl ředitel Konečný.

První nejasnosti kolem financí se podle něj vynořily už před šesti lety, kdy si další oblastní spolky z kraje stěžovaly, že jim hradecký OS ČČK nerozděluje prostředky určené na dárcovství krve.

Na problémy spolek upozorňovala také jeho dozorčí rada. Předseda rady se však později vzdal funkce, jeho nástupce dodnes nebyl ustanoven, a tak je dozorčí rada nefunkční.

Spolek navíc postupně přestalo finančně podporovat město Hradec Králové i kraj.

Čeká se na výsledek insolvenčního řízení

Zrušení registrace neznamená podle pražského vedení. automaticky zánik spolku. „My jsme jim tím vlastně zabránili dělat věci, které by způsobily další problémy," vysvětlil Josef Konečný.

Zrušení registrace je prvním krokem, po němž by měla následovat likvidace, ale k té dojde podle toho, jak dopadne insolvenční  řízení, v jehož rámci by spolek mohl zaniknout.

Ani v případě jeho zániku by Hradecko nemuselo zůstat bez Červeného kříže. „Z šesti místních skupin už se  jedna informovala, co má dělat," řekl Josef Konečný. Podle něj se skupina může přeregistrovat k jinému spolku, kterému pak výkonná rada ČČK rozšíří působnost.