Lidé od rána klouzali a padali na zledovatělých chodnících. Řada z nich se zranila.

„Nejhorší situace byla od sedmi do jedenácti hodin. Všechny naše posádky byly nepřetržitě  v terénu," řekl včera Deníku mluvčí královéhradeckých krajských záchranářů Ivo Novák.

Ošetřovali zranění hlavy a končetin

Jen do půl desáté zaznamenali v kraji na 40 výjezdů, z toho polovinu v Hradci Králové. „Šlo o úrazy hlavy, končetin, nejrůznější zhmožděniny a další zranění," informoval mluvčí. Vedle krajského města posádky často zasahovaly také v Jičíně, Trutnově nebo Jaroměři. „Vedle zranění chodců jsme vyjížděli i k dopravním nehodám," doplnil Ivo Novák. Podle něj však žádný člověk neutrpěl poranění, které by bylo vážné.

Podobná situace byla kvůli náledí také v Pardubickém kraji. „Bylo to znát. Spektrum našich zásahů se od chronických chorob posunulo k úrazům, a to dost výrazně," sdělila mluvčí záchranářů Helena Škuligová.

Také tady zdravotníci ošetřovali hlavně úrazy hlavy a končetin, zaznamenali však i vážné zranění, k němuž vyjížděli po dopravní nehodě, která se stala na Holicku.

Zledovatělý povrch i spadlé stromy

Situace na silnicích byla stejně ošemetná jako na chodnících. Špatně se jezdilo hlavně po silnicích druhých a třetích tříd. Někde je pokrývala ledovka, někde jízdu komplikoval uježděný zledovatělý sníh, sněhová břečka nebo zmrazky.

Silničáři se sice snažili udržovat vozovky sjízdné, na Trutnovsku však ráno museli kvůli ledovce na několik hodin uzavřít silnici z Královce do Černé Vody a silnici ve Slemenu u Dolní Kalné. Na zledovatělém povrchu klouzala také auta u Smidar, v Černilově či v Petrovicích, kde ještě navíc na silnici uvízlo nákladní auto.

Problémy byly i jinde: u Zdobnice  na Rychnovsku spadly na silnici dva stromy, takže byla asi hodinu neprůjezdná.

Na autobusy čekali marně

Ani lidé, kteří auto odstavili a rozhodli se jet radši autobusem, na počasí příliš nevyzráli. Ledovka způsobila, že spoje měly zpoždění, takže lidé museli postávat na zastávkách. Některé autobusy dokonce vůbec nevyjely.

„Prostřednictvím call centra společnosti Oredo lidé oznámili, že nejelo šest spojů," informoval včera Michal Friček z tiskového odboru Královéhradeckého kraje. Smůlu měli například cestující ranních spojů z Nového Bydžova do Hradce Králové, z Hronova do Červeného Kostelce či z Jaroměře do Hořic. „Neuskutečněných jízd bylo ale víc. Nepodařilo se obsloužit například Zdelov na Rychnovsku," uvedl Michal Friček. Řada dalších spojů nabrala zpoždění. Nejvíce času na zastávkách strávili lidé na Broumovsku, Novobydžovsku, v okolí Velichovek a Choustníkova Hradiště nebo v horských partiích Krkonoš a Orlických hor.