V Hradci Králové bylo 37,5 stupňů Celsia a v Pardubicích o čtyři desetiny stupňů Celsia méně. Hranici 25 stupňů pokořily teploty i na vrcholu Sněžky a na Labské boudě.

V neděli už denní maxima byla zhruba o stupeň až dva nižší, přesto na některých stanicích opět padaly rekordy. Třeba v Rychnově nad Kněžnou, kde bylo 36,2 stupně, což je o 1,2 stupně více než dosavadní rekord pro 9. srpen z roku 1992. V Ústí nad Orlicí vyšplhal teploměr na 35,3 stupně (o 1,7 stupně víc než dosavadní rekord) a v Jičíně na 35,1 (rekord překonán o 3,4 stupně).

A někde včera dokonce za vzdáleného hřmění spadlo i pár kapek, což je letošní léto takřka výjimečný úkaz. „V sobotu ale na rozdíl od neděle rekordy padly skoro na všech stanicích. V neděli už se trochu ochladilo," uvedl hradecký meteorolog Imrich Drapák.

V Hradci Králové sobotní teplotní hodnoty překonaly dosud maximální hodnoty z roku 1992, kdy bylo 37,1 stupňů Celsia. V Pardubicích se téhož roku odpolední teploty zastavily na 35,7 stupňů Celsia.

Výjimečně teplá byla i noc z pátku na sobotu. Například na Seči na Chrudimsku v nadmořské výšce 530 metrů nespadla ráno teplota pod 25,4 stupně. Bylo to nejvyšší naměřené minimum v Česku.

Neobvykle dlouhé sucho způsobuje potíže na polích. Například v sobotu v poledne začalo v Úhřeticích na Chrudimsku hořet pole. Požár hasilo sedm hasičských jednotek.

„Vzniká to při sklizni obilí, kdy dojde k technické závadě na stroji, od toho chytne pole. Největší požár byl v Úhřeticích, další větší požár byl u Křenova na Svitavsku, kde chytlo pole a zasáhlo to část lesa," řekl operační důstojník hasičů.

Suchem trpí i ryby v rybnících, nemají dostatek kyslíku. Hasiči z Královéhradeckého kraje jeli v sobotu okysličovat rybník Balaton v Jasenné na Náchodsku.

Tento týden musely vodohospodářské úřady omezit čerpání vody z řek i studní. Povrchové vody se nesmějí například odebírat v Chrudimi a okolí ani Lanškrouně na Orlickoústecku, tam rovněž úřad zakázal ze studní odebírat vodu pro zalévání zahrad, záhonů či dopouštění bazénů. Do Bojanova na Chrudimsku vedení městyse nechalo přivézt cisternu s pitnou vodou, v místní části Holín vyschly studny a není tam veřejný vodovod. Mnohde už vyschly i domovní studny a lidé se musejí spolehnout na přípojku s městskou vodou. Královéhradecká radnice dokonce až do odvolání kvůli suchu zakázala odběry povrchových vod z vodních toků a nádrží a odběry podzemních vod ze studní a vrtů.

Teplotně nadprůměrný a srážkově i nadále podprůměrný má podle meteorologů být i po zbytek prázdnin. Letošní léto se tak zařadí mezi nejteplejší a nejspíš i nejsušší v historii.