Táhneme za jeden provaz, tak zní podtitul nového českého rekordu, který vytvořili sokolové na krajském sletu v neděli 2. června v Hradci Králové. Netradiční pozvánkou pořadatelé lákají diváky na sletový týden v Praze, kterým XVII. všesokolský slet vyvrcholí. Na hradeckém sletu se představilo v deseti skladbách 2146 cvičenců, v metropoli jich bude skoro desetkrát tolik.

„Akce Táhneme za jeden provaz symbolizuje naši sílu a jednotu, za kterou stojí 160 000 členů našeho spolku,” říká v tiskové zprávě Martin Chlumský, starosta České obce sokolské, který se také krajského sletu zúčastnil. „Symbolicky vyjadřuje i heslo XVII. všesokolského sletu ‚spojuje’. Ať už lidi navzájem, historii a současnost, sport a umění, regiony s Prahou i Česko se světem,” dodal Chlumský.

Sokolové za pomocí 75metrového lana rozvinuli velkoformátový vizuál sletu, na kterém se podílel známý výtvarník Jaromír 99. Lano také symbolicky připomíná významný úspěch sokola gymnasty Bedřicha Šupčíka, který získal před sto lety v Paříži první československou zlatou olympijskou medaili ve šplhu na laně.

Společně se sokoly se do překonání rekordu zapojili také primátorka Pavlína Springerová, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová i zástupci dalších sportovních spolků v regionu.

Na rekordní pokus na atletickém stadionu Sokola v Hradci Králové dohlížel komisař z Agentury Dobrý den Pelhřimov Viléma Doležala. Ten na místě prohlásil pokus o překonání dosavadního rekordu za úspěšný, v minulosti se obdobného pokusu o nový český rekord zúčastnilo 99 lidí.

Rekord nezhatil ani hustý déšť, který nenarušil ani samotný slet. Cvičenci zvládli všech deset skladeb, a to například od Mravenců předškolních děti přes Fitness staršího žactva, Leporela dorostenek a mladších žen, Rockové symfonie žen a mužů až po skladbu Jdi za štěstím seniorů a věrné gardy. „Je vidět, že Sokol a sokoly nic nezdolá, všichni cvičili s nasazením a s úsměvem, nikdo neopustil své značky. Jsme na všechny ohromně hrdí a pyšní,” ocenil výkony účastníků Martin Chlumský.

Sletový týden v Praze

Na krajských sletech představují sokolové divákům svého regionu hromadné skladby, které budou v plném počtu a plné kráse zacvičeny na stadionu Fortuna Arena v pražském Edenu na závěr sletového týdne v Praze. Ten se koná od 30. června do 5. července 2024 a zúčastní se ho na 20 tisíc lidí. Sletový týden zahájí velkolepý průvod historickým centrem, divadelní představení na prknech Národního divadla pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka a mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

S využitím tiskové zprávy

Nepřehlédněte: Místo „chrtince“ haly a domky, část Praskačky se bojí hluku, aut, ale i zbraní

Na "chrtinci" mají vyrůst haly, domky a zeleň. | Video: Deník/Jiří Fremuth