Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanislav Rudolfský z Kuksu říká: Pro vinaře je každý ročník ten nejlepší

Kuks /ROZHOVOR/ - V Kuksu se sice nachází pouhý necelý půlhektar vinic, ale málokdo v kraji už neslyšel o zdejším vinobraní, kde teče víno po schodech, snad jako za doby největší slávy Kuksu, kdy se tu o rozkvět staral František Antonín hrabě Špork.

24.10.2016
SDÍLEJ:

Vinař Stanislav Rudolfský.Foto: Bronislav Jaroš

Vyrazit do Kuksu za vínem se ale vyplatí i z jiných důvodů. Už ten výhled. V popředí svah s vinohradem, v pozadí kukské údolí s vesničkou a nádherná budova hospitalu na protějším kopci. Uprostřed vinice nyní také stojí dvou a půl metrová socha takzvané Kukské bohyně vína, kterou pro toto místo vytvořil jaroměřský sochař Petr Novák.

„Před pár lety bylo toto místo zpustlé. A najednou jsme jednou z viničních obcí v Česku. Jsme na to pyšní a když sem přivezeme někoho na návštěvu, říkáme ‚náš vinohrad'. Teď také budeme říkat ‚naše bohyně'," komentoval slavnostní odhalení zmíněné sochy starosta Kuksu Jiří Beran.

Původcem všech těch nápadů je majitel zdejšího vinohradu Stanislav Rudolfský.

Jsme na slavnostním odhalení sochy Kukské bohyně vína. Kdo přišel s tou myšlenkou?
Chtěl jsem to tady nějakým způsobem zkrášlovat. A když se zkrášluje na Kuksu, tak vás nezbytně musí napadnout, že by tu mohla stát i nějaká socha. Definitivní rozhodnutí ale padlo asi tehdy, když jsme s mým přítelem akademickým sochařem Petrem Novákem tady v altánu popíjeli vínko. Nebyla to jedna lahvička, kterou jsme vypili. Někdy tak ovšem vznikají nejlepší nápady. Ta myšlenka byla natolik silná, že se dokázala zhmotnit.

Nápad zasadit sochu přímo doprostřed vinohradu byl rovněž společný?
Přemýšleli jsme o tom nezávisle na sobě, kde by ta socha mohla být umístěna, což je hodně důležité. A aniž bychom se předem nějak domlouvali, shodli jsme se, že jediné možné místo je právě tady. Na spojnici cest, o které oba máme ten pocit, že je srdcem vinohradu. Samotná podoba sochy, to je samozřejmě věc Petra. Myslím, že se mu to moc povedlo. Žena v rotačním pohybu s kmenem révy adoruje svůj plod révu vinnou. Ta symbolika je v tom krásná a úžasná.

Přesuňme se teď od sochy k vínu. Jaký byl či stále je letošní rok z vašeho pohledu vinaře?
Ano, stále je, protože ještě není sklizena celá úroda. Dá se na to nahlížet z různých úhlů pohledu. Z hlediska kvantity toho rozhodně bude méně. Může se sice na první pohled zdát, že na keřích je stejné množství hroznů jako loni, ale výtěžnost je minimálně o třetinu nižší. Přes léto bylo sucho a hrozny jsou hodně vyschlé. Na druhou stranu je ale vyšší cukernatost, bude taková hustší matérie pro to víno. Po této stránce to bude dobré. Myslím, že letošní ročník bude určitě patřit k těm lepším.

Pokud se tedy týká kvality, máme se nač těšit.
Je to tak. Napadá mě k tomuto tématu taková legrační připomínka. Zemědělci obvykle každý rok naříkají, že to byl špatný rok, přestože byl celkem dobrý. U vinařů je to naopak, ti každý ročník chválí. Říkají: „Kupujte vína z tohoto ročníku, protože je to nejlepší ročník," přestože zase tak dobrý ten ročník třeba není. Vinaři prostě mají každý ročník ten nejlepší.

Kromě Kuksu máte také vinice v Kutné Hoře. I tam je impozantní výhled, pro změnu na Chrám svaté Barbory. Kolik hektarů vinic v současnosti obhospodařujete?
Vinné sklepy Kutná Hora už je docela velká vinařská firma. Celkem máme čtyřiapadesát hektarů vinohradů. Většinu v Kutné Hoře a jejím okolí, na zámku Kačina máme šest hektarů, deset pak nedaleko Čáslavi. Kuks, to je spíš taková zahrádka, naše výkladní skříň. Je to jen necelý půlhektar. Vinohrad pod Chrámem svaté Barbory, který jste zmínil, je také jen půlhektarový. Tyhle dva malé vinohrady mají podle mého názoru ze všech českých vinic nejkrásnější polohu.

Na místě těchto vinohradů se pěstovalo víno i historicky?
V Kutné hoře pod chrámem vinohrad byl, první písemná zmínka je o něm ze 17. století. Také hrabě Špork měl určitě vinohrad, ale asi ne přímo v těchto místech. Zde byl spíše jabloňový sad. Profesor Stanislav Bohadlo, jenž v Kuksu žije, v archivech ovšem našel například následující citaci: „Hrabě Špork se probudil na svém panství v Kuksu a šel se projít do svého vinohradu." Muselo to být tedy někde poblíž.

Musí to být každopádně radost pracovat na vinici v takovém nádherném prostředí.
Víte, když to pěkně roste a plodí, vypadá to všechno snadně. Ale nepřál bych nikomu zažít ty problémy, než se všechno podařilo uvést v život. Mnoho lidí do toho nemělo co povídat, ale povídali neustále. Objevilo se tolik závisti. Jako by na tom člověk mohl zbohatnout. Přitom ty malinkaté vinohrádky se nikdy nemohou stát produkčními vinohrady v pravém smyslu slova. Na tom leda proděláte. Všechno je to ruční práce, sklidíte pár metráků, v žádném případě vás to neuživí. Když to řeknu trochu nadneseně, je to spíš služba naší zemi. Aby bylo vidět, že je naše zem krásná, a že jsme dobří hospodáři, kteří se o tu zem starají.

 Bronislav Jaroš

Autor: Redakce

24.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení