Odpůrci těžby břidlicových plynů a ropy slaví po týdnu další velké vítězství.

Společnost South Oil, která chtěla na východě Čech zkoumat výskyt zemního plynu a ropy, neuspěla s žádostí o stanovení průzkumného území. Firma chtěla zkoumat ložiska v obrovském pásu sahajícím od  Hradecka přes část Pardubicka, Vysokomýtska až na Svitavsko a Poličsko.

Před týdnem Deník informoval o podobném zamítavém stanovisku pro průzkum těžby břidlicových plynů na Náchodsku a Trutnovsku.

Ministerstvo životního prostředí žádost těžařů ze South Oil zamítlo již vloni. Firma proti verdiktu podala rozklad, který však na počátku ledna zamítl ministr Tomáš Podivínský.

„Rozhodnutí prozatím nenabylo právní moci, firma se může obrátit na správní soud," informoval včera  mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Další možností těžařské společnosti je požádat o zcela nové řízení.

„Firma měla zájem o stanovení průzkumného území, které mělo mimo jiné pokrýt 80 procent chráněné oblasti přirozené akumulace vod Východočeská křída. Měla tak být ohrožena životně důležitá zásobárna pitné vody v Česku," uvedl Jiří Malík z koalice Stop HF, která prosazuje zákaz těžby břidlicových plynů hydraulickým štěpením.

Firma žádala o průzkumné území o ploše 1341 kilometrů čtverečních, které zahrnovalo 178 obcí a měst na Královéhradecku, Pardubicku, Svitavsku a Chrudimsku. Proti záměru těžařů se kromě koalice Stop HF postavily desítky měst a obcí i vedení obou hejtmanství.

„Rozhodnutí ministerstva považuji za správné. Myslím si, že hledání alternativních zdrojů je sice dobré, ale mělo by se ubírat jiným směrem," řekl pardubický krajský radní pro životní prostředí Václav Kroutil.

„Už v loňském roce jsme k tomuto záměru zveřejnili negativní stanovisko a rozhodnutí ministerstva tento názor jen potvrzuje," dodal vedoucí krajského odboru životního prostředí Josef Hejduk.

Hejtman Martin Netolický připomněl obrovskou vlnu nevole, která se kolem plánu těžařů vzedmula. „Verdikt ministerstva je proto logický," dodal Netolický.

Průzkum i následná těžba by se prováděly metodou tzv. hydraulického štěpení, které bylo nejvíc předmětem kritiky.

Při něm provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemikáliemi. Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn.

Ne těžbě plynu
Náchodsko – Ministerstvo nedávno zastavilo i řízení o stanovení průzkumného území pro těžbu břidlicového plynu na Trutnovsku a části Náchodska, o které žádala těžařská společnost Basgas Energia Czech.

Těžaři původně chtěli povolení průzkumu na větším území zahrnujícím přes pět desítek obcí, poté žádali o možnost průzkumu mimo chráněná území a území ochrany vod. Řízení bylo vloni v září přerušené a těžaři byli vyzváni k doplnění podkladů do konce loňského roku. Firma však nic nedoplnila, a proto ministerstvo řízení zastavilo.

„Je to dobrá zpráva pro Náchod a dalších 25 měst a obcí, kterých se hrozba těžby břidlicového plynu týká. Verdikt udělá definitivní tečku za podobnými záměry," uvedl před týdnem náchodský starosta Jan Birke.