Z ciziny dovezená auta, která přežila vlastní smrt díky falšované registraci dopravního úředníka v Dobrušce, jsou teď jejich vlastníkům k ničemu.

Stovky nešťastných majitelů s nimi nebudou moci jezdit nebo je prodat.

Úředník byl za legalizování aut, která měla být v cizině dávno sešrotovaná, v létě 2014 odsouzen. Až do loňského podzimu však jejich majitelé netušili, že o ně nakonec přijdou a mohli s nimi volně nakládat. Auta se prodávala, některá dokonce skončila za hranicemi.

V září loňského roku začala dobrušská radnice majitele těchto vozidel obesílat s výzvou, aby dodali originální dokumenty. Jenže ty v naprosté většině případů neexistují. Pokud tak do začátku května neučiní, bude následovat řízení, po kterém auto nebude moci na silnici. „Když jsem vozidlo v prosince 2017 kupovala, vůbec jsem netušila, že jsou doklady falešné. Nyní s tím mám mnoho starostí a nervů. Musela jsem si sehnat právníka, už mě to celé stálo několik tisíc," uvedla jedna z nespokojeným majitelek. Podle úřednice dobrušského odboru dopravy Radky Pavlíkové jsou v podobné situaci desítky lidí. „Některá ta vozidla už zanikla, ale většina majitelů bude muset situaci řešit. Obracejí se na nás, několik z nich má právníka," uvedla. Až dobrušský úřad rozhodne o vyřazení aut z provozu, budou mít majitelé další možnost požadovat odškodné či se odvolat ke krajskému úřadu. A ačkoli se jeho rozhodnutí nedá stoprocentně předjímat, je více méně jasné, že auta nikdo nelegalizuje.

Majitelům aut defacto zbývá jediné - vymáhat peníze na státní správě. Podle úřednice z Dobrušky Radky Pavlíkové nejspíš přímo na ministerstvu dopravy.

„Tak nám to řekli naši právníci. Ministerstvo by potom nejspíš peníze chtělo po městu a to by je nakonec vymáhalo po úředníkovi, který tu chybu udělal. Průtahy by však neměly vzniknout," popsala.

Bude však záležet na tom, zda se záležitost vyřeší smírčí cestou, nebo zda se někteří majitelé vozidel obrátí na soud. Odhad na vozidel zpracuje znalec ministerstva, s čímž někteří nesouhlasí.

Majitelé jsou v pasti. Nezbývá jim mnoho možností, jak postupovat. „Existuje možnost auto otestovat, aby pak bylo způsobilé do provozu, ale to jsou desítky tisíc korun. Jediné, co ti lidé budou moci udělat, je prodat auto na náhradní díly. Je smutné, že na trestnou činnost úředníka, doplácí obyčejní lidé," uvedl zdroj z policie.

Lítost nad celou věcí projevuje i dobrušský úřad. „Chápu rozhořčení majitelů a cítím s nimi. Ale ze své pozice s tím nic dělat nemohu. Vím, že pro některé je to velký problém. Jedná se například o důchodce, kteří na nové auto už mít nebudou nebo o lidi, kteří se starají o nemocné příbuzné," uzavřela Pavlíková.

Úředník registrace falšoval v letech 2008 až 2011, jednalo se o 205 aut. Dostal za to tříletý podmíněný trest a pokutu čtyři sta tisíc korun.

O kauze falešných registrací
Bývalý vedoucí odboru dopravy v Dobrušce Radovan Antl v letech 2008 až 2011 registroval 205 vozidel dovezených z Německa, Švýcarska a Francie.

Většina těchto vozidel měla být sešrotována, ale do Česka se dostala bez dokladů či s nekompletními doklady. Podle zdroje z policie se často jednalo o kvalitní vozy. Motivace k likvidací vozů bylo šrotovné. Vozidla za tu dobu vystřídala i pět, šest majitelů.

Radovan Antl byl jediný, koho policie v případu obvinila.