Ve skutečnosti vhodné a nevhodné období z hlediska metabolismu neexistuje. Každá roční doba má svoje pro a proti. Třeba blížící se léto může být důležitou motivací. Potřeba zhubnout do plavek je však jen krátkodobá a často vede k jo-jo efektu. Na druhou stranu dává jaro a léto volnost pohybu. Třeba takové plavání je ideálním sportem pro obézní. Sice se při něm moc nehubne, ale je ideální pro odlehčení kloubů.
„Hubnutí je hlavně v hlavě," říkají odborníci v ordinaci v poliklinice Dopravního zdravotnictví v České Třebové. Někdy tam bývá MUDr. Leoš Středa, jindy jeho kolegyně z Fakulty biomedicínského inženýrství Bc. Veronika Podobová. Základem hubnutí je pokaždé vhodná redukční dieta a také základní pohybová aktivita, kterou by mělo být minimálně 10 tisíc kroků denně. Jenže ty kroky se dají absolvovat ve skutečnosti i na běžkách, takže vůbec nemusí být teplé počasí.
Pro dietu by se zdálo vhodným obdobím léto, kdy je všude hodně ovoce a zeleniny. Není tomu však třeba u diety StředaForm, kde ovoce je nevhodné, protože dieta je zaměřena hlavně na vlákninu a bílkoviny. Žádné cukry se k této dietě nehodí, ani ovoce, ani letní zmrzlina nebo pizzy apod. I pizza obsahuje hodně cukrů, protože je z pšeničné mouky. Muži si pak nedokážou představit nezahánět letní žízeň pivem. V pivu je také mnoho sacharidů, takže ani to se k dietě nehodí.

Výzva pacientům

Ti, kteří se s námi pustili do redukce svojí hmotnosti ještě na jaře, by se měli přijít ukázat na kontrolu. Ve čtvrtek 7. května bude poslední ordinační den v České Třebové a pak zase až na podzim. Koncem května a v červnu je na lékařské fakultě zkouškové období, takže naši specialisté musejí být u studentů medicíny v Praze.
Přes léto lze samozřejmě komunikovat přes počítač, hubnoucí čtenáři vědí, že všechny rady dostanou přes facebookovou skupinu, která se jmenuje nadvaha.cz. Tak se včas objednejte na kontrolu právě přes facebook nebo na emailu hubnetesdoktorem@denik.cz.
Je dobré se nechat před létem přeměřit a zkontrolovat a eventuálně se poradit ohledně některých potravin, které na nás v létě vykukují z regálů a ze stánků na koupalištích. Na další kontrole na podzim se poté pacienti dozvědí, jak si přes léto vedli a jestli se jim povedlo jejich váhu udržet, či ještě dokonce snížit.
V ordinaci potkáte také filipínské studentky zdravotně-sociálních a pečovatelských služeb, které studují na střední škole Euroinstitut a mají v naší ordinaci odbornou praxi. Náplní jejich výuky je také zdravá výživa a jsou v ordinaci výbornými pomocnicemi.