„Lesníci z celé republiky se shodli, že tak jako letos smrky nekvetly posledních pět let," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Alergici mají i optický problém

Pyl však padá také z kvetoucích borovic, modřínů a jedlí. Zdá se, že alergikům, pro něž květen nikdy nebývá jednoduchým měsícem, se letos toto období stane doslova peklem.

„To není tak úplně pravda. Jehličnany nepatří mezi stromy, jejichž pyl pacientům příliš vadí," říká královéhradecká alergoložka Irena Krčmová. Podle lékařky jde u lidí, kteří trpí alergií, spíše o optický problém.  „Pyl je doslova všude. Vidíte jej na autech i parapetech, tvoří žlutý film na kalužích. U alergiků takové množství tedy může vzbuzovat obavy."

Podobné je to například u pylu z řepky. Obrovské žluté lány jej produkují velké množství, ale ani tato rostlina nebývá pro alergiky příliš nebezpečná. „Pyl z řepky je těžký a lepkavý, takže se příliš nešíří," upozorňuje Irena Krčmová. Citlivé lidi však podle odborníků může dráždit  pouhá vůně řepky.

Vedle těchto rostlin však v současné době kvete i řada jiných, které nejsou tak nápadné, ale pro alergiky daleko nebezpečnější. „Nyní kvetou traviny, obiloviny, duby, ořešáky, černý bez či jírovec," vypočítává alergoložka.

Tři pylová období
Pylová sezóna v Česku trvá zhruba od poloviny března do konce září. Lze ji rozdělit jarní období, kdy se v ovzduší vyskytuje hlavně pyl dřevin, letní období s převahou pylů trav a  podzimní období, v němž hlavními alergeny jsou pyly plevelů, jako je pelyněk či ambrózie. Léčba pylové alergie začíná kožními testy, ze kterých se zjistí, jaké konkrétní pyly obtíže vyvolávají. Někdy se vyšetřuje hladina alergických protilátek z krve. Mimo sezónu dostávají pacienti vakcíny zvyšující odolnost  vůči pylům, které jim vadí.

Přibývá lidí s projevy astmatu

Podle předsedy České společnosti alergologie a klinické imunologie Víta Petrů mohou být pyly letos agresivnější, protože se astmatické záchvaty objevují i u lidí, kteří je nikdy neměli. „Letos chodí hlavně  pacienti s projevy astmatu, přitom to byli většinou lidé, kteří dřív měli alergické rýmy, nebyli tedy astmatici," řekl  ČTK Petrů.

V Česku je 2,5 milionu alergiků. Převažuje alergie na pyl a roztoče. Za 30 let se jejich počet zdvojnásobil. Přispělo k tomu zhoršené životní prostředí, dědičnost i nezdravý životní styl.

Velkou úlevou pro lidi, kteří jsou na pyly přecitlivělí, je ochlazení se srážkami, které do Česka přišlo tento týden.  „Předtím bylo výrazně hůře," podotýká Irena Krčmová.