Letos na střední školy nastoupí minimálně 4150 nově přijatých žáků, jen o pár méně než vloni.

Málo studentů – méně škol, logický krok, ke kterému se kraj v minulých letech uchyloval. Zeštíhloval síť svých středních škol, což se mnohdy neobešlo bez protestů.

Dobrou zprávou je, že se silnější ročníky dorůstají a počet studentů se dále snad snižovat nebude.

„Před sedmi lety nastupovalo na střední školy o tisíc prváků více než vloni. Letos očekáváme, že jich do prvních ročníků přijde zhruba stejně jako vloni, propad se pozvolna zastavuje. V reformě krajského školství je nutné však dále pokračovat," řekla Táňa Šormová, krajská radní pro oblast školství. Zeštíhlování, tedy přizpůsobování středoškolské sítě počtu studentů, vede nepřímo ke zkvalitnění úrovně výuky na školách. Když je studentů málo, školy přijmou i žáky, kteří na studium nestačí.  Úroveň vyučování na studijně náročnějších školách tak může klesat, protože se přizpůsobuje právě těmto žákům.

Na školách ještě v těchto dnech probíhají opravné zkoušky a loňský školní rok tak stále není ukončen. Žáci základních škol ještě mohou vzít zpět svůj zápisový lístek a žáci nástavbového studia tyto lístky neodevzdávají, proto lze přesný počet studentů na krajských středních školách zatím jen odhadovat. „Přesné údaje o počtu studentů budeme znát na konci září z výkazů škol, ještě přesněji začátkem října," doplnila radní.