Publikace přináší nespočet plánků, map, vodáckých a turistických informací a tipů na výlety v okolí řeky. U každého úseku řeky vodáci najdou údaje o jezech, možnostech k občerstvení, zajímavostech nebo náročnosti trasy.

„Očekáváme, že atraktivita řeky díky průvodci poroste. Z toho by měly profitovat podnikatelé po celé délce toku," shrnula ředitelka Regionálního turistického a informačního centra Michala Kiezlerová.

Z 8000 vydaných kusů půjde 2900 do informačních center, stejný počet do půjčoven lodí a zbytek se rozdá na vodáckých akcích nebo se dá vodáckým organizacím. Jsou zdarma.

Z očekávané větší atraktivity vodáky dosud poměrně opomíjené řeky však plynou i obavy. „Jako celoživotní vodák se vztahem k Orlici se  obávám o její budoucí podobu. Přál bych si, aby počty vodáků zůstaly na současné úrovni," řekl Josef Uhnavý, provozovatel jedné z kosteleckých půjčoven lodí.

Tichá Orlice se sjíždí od Lichkova. Horní a střední úsek je sjízdný na jaře nebo po deštích a je určen pro znalé vodáky, dolní část je určena i pro začátečníky a sjízdná je většinou celoročně. Podobně to platí i pro vodácky atraktivnější Divokou Orlici, ta se sjíždí od od hranic s Polskem nad Orlickým Záhořím. Pro začátečníky je vhodný i společný úsek po soutoku obou řek až do ústí v Hradci Králové.

zpravodajové Deníku