Královéhradecký kraj

Hradecko: Čertovská nadílka čeká i v bazénu

Hradec Králové: Speciální  program chystají v sobotu od 11 do 17 hodin Městské lázně. Děti i jejich rodiče jsou podle vedení městského plaveckého bazénu srdečně zváni na nefalšovanou mikulášskou nadílku plnou dárků a překvapení. Kromě vodních radovánek příchozí potěší i dětská diskotéka se členy taneční skupiny T-BASS, hry, cvičení a soutěže o ceny. Děti, které přednesou básničku nebo zazpívají písničku přímo čertovi, dostanou sladkou odměnu.

Nechanice: Také tato sobota bude na zámku Hrádek u Nechanic patřit vánočnímu koncertu. Tentokrát se můžete těšit na mezzosopranistku Pavlu Švestkovou, komorní soubor Atlantis Collegium, kde Jitka Jiříčková zahraje na housle, Jan Sládeček na violoncello a Vítězslav Podrazil na cembalo. Koncert začíná v 18.30 a ve 20 hodin. Vstupenky koupíte v pokladně zámku.

Hradec Králové: Venku se již sice teploty pohybují kolem nuly, stále ale není ten správný mráz, který by změnil rybníky a vodní plochy v pořádné kluziště. I tak si ale bruslení můžete užít. Například o víkendu na zimním stadionu v Hradci Králové. V sobotu se tu bruslí od 16.00 do 17.30 hodin, v neděli od 15.00 do 16.30 hodin.

Jičínsko: Cesta s párou bude pohádková

Lomnice nad Popelkou/ Nová Paka: Klub přátel železnice Českého ráje pořádá jízdu Mikulášských parních vlaků z Lomnice nad Popelkou do Nové Paky a zpět. Pojede v neděli 7. prosince. Prodej jízdenek bude přímo u nebo ve vlaku. V soupravě je také vůz s prodejem suvenýrů a drobného občerstvení. První souprava vyjíždí v 9.05 z Nové Paky a přijíždí v 10.12 do Lomnice nad Popelkou. Na nádraží v Nové Pace se v čekárně od 12.15 hodin odehraje pohádka O statečné Emilce. Zrežírovaly ji studentky Střední odborné školy pedagogické z Nové Paky. Na nádraží v Lomnici nad Popelkou bude provozováno v čekárně pro cestující funkční modelové železniční kolejiště.
Více informací o trasách vlaků najdete na www.3100134.cz.

Náchodsko: Adršpašské čertohrátky přilákají čerty i anděly

Adršpach: Po roce se bude zdejší skalní město opět hemžit čerty, anděly a Mikuláši. Adršpašské čertohrátky potěší v sobotu nejmenší návštěvníky skal. Od 10 do 13 hodin na ně čeká spousta soutěží, zdobení vánočních stromků sušeným ovocem a závěrečné opékání buřtů nad ohýnkem, do kterého budou přikládat samotní pekelníci.

Ratibořice: Tradiční Advent v Ratibořicích zve návštěvníky na prohlídky vánočně vyzdobených zámeckých interiérů s paní kněžnou a služebnictvem. Ve vstupní hale je  připraveno posezení  s vánočním občerstvením.  V Rudrově mlýně čeká návštěvníky program Advent na českém venkově v podání folklorního souboru Barunka z České Skalice a v areálu vodního mandlu se bude konat malý adventní trh. Na závěr lidé nahlédnou do „štědrovečerně" vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle. Program je připraven také ve svátečně vyzdobeném kuželníku. V sobotu a v neděli  bude otevřeno  od 9 do 16 hodin. Na víkend se doporučuje předchozí rezervace na tel. 491 452 123.

Rychnovsko: Jarmark nabídne dekorace i pohádku

Rychnov nad Kněžnou: Tradiční vánoční jarmark se koná tuto sobotu. Navodit vánoční náladu a nadýchat krásnou vůni můžete v Rychnově, kde své brány otevře Pelclovo divadlo. Zde si můžete zakoupit a prohlédnout vánoční dekorace od 9 do 17 hodin. Pro děti organizátoři od 10 hodin připravili pohádku „Nad betlémem hvězda svítí". Kromě hezkých výrobků tu najdete i něco dobrého na zub.

Trutnovsko: Koledy pro Marii, Josefa a Ježíška

Trutnov: V rámci programové sekce Rodinné Uffokousky začne v neděli od 16 a  od 17 hodin v trutnovském Uffu Vánoční příběh. Představení je určeno pro děti od tří let. Jde o tradiční zpracování Kristova narození, především podle Lukášova evangelia. Uvidíte tři krále, pastýře, anděly, Alžbětu, Zachariáše, ale i postavy nejdůležitější – Marii, Josefa a Ježíška, kterému budou protagonisté představení hrát koledy.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Vánoční trhy se zvěřinou i s hudbou

Rabštejnská Lhota: V sobotu 6. prosince od 9 do 15.30 hodin se v sále hostince U Drobílků uskuteční prodejní trhy tradičního vánoční zboží. Od 12 hodin si v hospůdce můžete pochutnat na zvěřinových hodech a ve 20 hodin můžete přijít na koncert skupiny „Prokop, Andršt, Hrubý Trio".

Orlickoústecko: Orlici rozčeří desítky odvážných otužilců

Choceň: Tradiční soutěž otužilců připravuje na sobotu choceňský oddíl dálkového a zimního plavání. Závod „Napříč Chocní" se poplave v Tiché Orlici v Pelinách už po čtyřiačtyřicáté, počtvrté pak jako memoriál Jaroslava Doležala. Plavci a plavkyně, kteří se tradičně sjedou z celé republiky, vnoří svá těla do vln chladné řeky hodinu po poledni. Mezi účastníky minulých ročníků bývali pravidelně špičkoví plavci, mimo jiné i přemožitelé kanálu La Manche.

Pardubicko: Ježíškova pošta přijede na náměstí

Pardubice: V sobotu i v neděli se konají na Pernštýnském náměstí v Pardubicích tradiční Vánoční trhy. Návštěvníci budou moci vybírat ze širokého sortimentu vánočního zboží stánkových prodejců, připraveno bude občerstvení i atrakce pro děti, Ježíškova pošta, ozvučený vyřezávaný betlém, živý betlém se zvířátky, zvonička splněných přání a mnoho dalšího.

Svitavsko: Zámecké sklepení se změní v peklo

Litomyšl: O víkendu budou mít hříšníci možnost navštívit Pekelné království.  Nepropadne-li jejich duše Luciferovi a jeho služebníkům, poznají království nebeské. Návštěvníky čeká prohlídka pekelných slují plných čertů a zatracených duší. Pokud budou návštěvníci upřímně litovat hříchů, dojdou ke spáse a prožijí radost z druhé šance,  aby napravili na povrchu zemském své chyby.