Královéhradecký kraj

Hradecko: J. A. Komenský ožije v Divadle Drak

Hradec Králové: Premiéru unikátního projektu Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského naplánovalo Divadlo Drak na tuto sobotu od 19 hodin. V Komenského podobenství Labyrintu světa a ráje srdce se na pět týdnů promění celá budova Divadla Drak a přilehlého Labyrintu. Diváci se v tomto imaginativním světě budou moci svobodně pohybovat a stejně jako poutník na vlastí kůži poznávat a zažívat rozličné stavy a řády, hrad Fortuny a snad i Ráj srdce. Každý bude moci zvolit vlastní jedinečnou cestu Labyrintem se všemi jeho lákadly, pastmi, slepými uličkami i tajnými poklady.

Hradec Králové: Už jen pár dní nás dělí od kalendářního jara a právě na sobotu si Hradecká kulturní a vzdělávací společnost připravila tradiční Velikonoční jarmark. Ten se uskuteční od 9 do 16 hodin v hradeckém Adalbertinu. Ve všech sálech a na přilehlém parkovišti uvidíte plejádu řemeslníků, lidových umělců a prodejců velikonočních artefaktů i všelikých pochutin ze všech koutů republiky. Adalbertinum bude také sídlem Spolku lidové tvorby, jehož členky naučí děti i dospělé malovat perníčky, vyrobit pravé velikonoční líto, uplést pomlázku, a pokud si přinesete vajíčko nebo vejdumek, poradí s ozdobením vlastní kraslice. Děti zase mohou zhlédnout od 10 hodin pohádkové představení s názvem Dobrodružství koťátka Macíčka v podání loutkového Hradeckého Amatérského Divadla.

Hradec Králové: Rádi tvoříte, malujete a nemáte plány na sobotu? Pak vás jistě potěší naše pozvánka pro děti i jejich rodiče či prarodiče. Výtvarný obor Základní umělecké školy Střezina pořádá Barevnou sobotu od 9 hodin v budově bývalé ZŠ Jih. V případě zájmu pište na e-mailovou adresu: vytvarka@strezina.cz.

Jičínsko: Velikonoční výstava

Lázně Bělohrad: Městské kulturní středisko pořádá v Památníku Karla Václava Raise od pátku až do neděle 5. dubna tradiční výstavu Velikonoce. Připomeneme si velikonoční tradice a zvyky. V sobotu se tady pak od 10 hodin uskuteční velikonoční jarmark.

Hořice: Vítání jara se chystá na sobotu také v Hořicích. Průvod vychází od obelisku ve 13 hodin,  koncert v DK Koruna je  od 19 hodin.

Náchodsko: Barunka utopí Mořenu

Česká Skalice: Na Smrtnou neděli ve 14 hodin vyjde dětský folklorní soubor Barunka průvodem z náměstí až do Ratibořického údolí, kde v 15 hodin slavnostně otevře údolí na lávce pod Panským hostincem. Pamětní list bude nachystán s originálním razítkem. Přichystány jsou i velikonoční dílničky. Průvod bude ukončen utopením Smrtky Mořeny u Viktorčina splavu přibližně v 15.30 hodin.

Hejtmánkovice: Spolek Hejtmanky zve v sobotu od 14 hodin na 3. ročník soutěže o nejlepší Hejtmánkovický guláš. Každý soutěžící přinese do hospůdky U Bůnů dvě porce guláše, které budou ohodnoceny odbornou porotou.  Součástí je i doprovodný program a živá hudba.

Křinice u Broumova: Cech panen rukodělných pořádá v sobotu od 9 do 17 hodin Ladovy velikonoce. Ve škole – Obecním domě se bude konat velikonoční jarmark s výstavou, která umožní nahlédnout do Velikonoc za starých časů.

Rychnovsko: Rampušák ukončí zimní sezonu

Deštné v Orlických horách: V první jarní den, tedy 21. března, se rozloučí ve skiareálu v Deštném v Orlických horách se zimou. Do Deštného tak přijede Rampušák, který zde předá zimní vládu a stráž nad Orlickými horami Kačence. Těšit se tu můžete na koncert živých kapel. Na svahu se budou prohánět lyžaři v maskách. V sobotu se tu koná také tradiční karneval na lyžích. Neváhejte a vyrazte si užít zimních radovánek možná už na posledním sněhu.

Záměl: Po oba dva dny víkendu se v Záměli bude konat již druhá velikonoční výstava, která bude pro návštěvníky otevřena od 9 do 17 hodin. Zahájení zpestří vystoupení dětí základní školy ze Záměle. Návštěvníci se mohou těšit na výtvarné práce místní základní školy, medové a perníkové pečivo a jeho zdobení, ukázky velikonočních dekorací, ukázku zdobení kraslic,  pletení pomlázky. Přijďte se naladit na přicházející jarní svátky.

Kostelec nad Orlicí: Nedělní večer bude na Rabštejně ve znamení jazzu. Ve 20 hodin vystoupí britský saxofonista Ian Ritchie, který je nejen vynikajícím a žádaným hudebníkem a producentem, ale také dvorním saxofonistou Rogera Waterse (z Pink Floyd). Vystoupí společně s Milošem Klápštěm (basa), Tomášem Jochmannem (piano), Oliverem Lipenským (bicí) a představí nové skladby se svým SOHO Projectem.

Trutnovsko: Otestují snowboardy

Pec pod Sněžkou: Už tento víkend bude SkiResort Černá hora – Pec v Krkonoších hostit pátou a letos poslední zastávku série snowboardových happeningů Just Ride! Na sjezdovce Javor vyroste velké stanové městečko, ve kterém návštěvníci najdou  pestrý program a spoustu zábavy. Návštěvníci si budou moci zdarma zapůjčit  snowboardy a další vybavení. Na programu i výuka snowboardingu zdarma.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Keltský telegraf

Nasavrky: V sobotu od 19 hodin přijďte podpořit členy spolku Boii, kteří se zapojili do celorepublikové akce Keltský telegraf. Společně s dalšími stanovišti v ČR se navzájem spojí pomocí světelného signálu, který se vysílá z jednoho stanoviště na druhé po dohodnutých trasách.

Třemošnice: Středisko junák v Ronově nad Doubravou pořádá v sobotu 21. ročník turistického pochodu z Třemošnice na Pařížovskou přehradu, sraz v 10 hodin na vlakovém nádraží v Třemošnici.

Orlickoústecko: Vodácký den

Choceň: V sobotu se zde uskuteční Vodácký den. Odstartuje v 10 hodin na Tiché Orlici nejextrémnějším krosovým závodem Choceňský buben.

Ústí nad Orlicí: Do ústeckého kulturního domu míří punková lahůdka, koncert skupin Visací zámek a Plexis. Koná se v sobotu od 20 hodin.

Vysoké Mýto:  Martin Kraus se skupinou Krausberry přijede na  bluesrockový mejdan do Vysokého Mýta. Koncert v M-klubu se koná v sobotu od 20.45 hodin.

Pardubicko: Monkey Business

Pardubice: Na koncert populární hudební skupiny Monkey Business se můžete do pardubického klubu Music Hall Hobe vydat již tuto sobotu od 20 hodin.

Pardubice: V pátek zve Hvězdárna barona Artura Krause na mimořádné pozorování částečného zatmění Slunce. Přijďte se podívat na jedinečné nebeské divadlo! Od 9.30 do 12 bude probíhat pozorování tohoto úkazu z kopule a terasy pardubické hvězdárny.

Svitavsko: Umělecké spojení

Svitavy: Hned dva umělci z regionu představí svá díla na společné výstavě. Vernisáž  nazvaná Dva světy se uskuteční v Městském muzeu a galerii v sobotu v 17 hodin. Půjde o zajímavé spojení tvorby různorodých výtvarníků. Fotografa Pavla Juříka a keramika Honzy Vostřela. Na jednom místě  se tak spolu setkají dvě umělecké generace. Díla plošná a plastická, svět akademický a také svět undergroundu.