Královéhradecký kraj

Jičínsko: Májové setkání

Májové setkání s Eliasem Vellou na poutním místě

Nová Paka - V neděli 3. května se od 18 hodin v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie uskuteční májové setkání s Eliasem Vellou. Kněz a exercitátor z Malty vám představí svoji službu, knížky, pohovoří o Panně Marii, pozve k májové modlitbě a dopoví na dotazy. Překlad celého setkání zajistí Václav Čáp. Vstupné dobrovolné a bude použito na opravu severního křídla kláštera Srdečně vás zve Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Římskokatolickou farností Nová Paka.

Psí festival na podporu útulku

Jičín – Jste zváni na historicky první Psí festival v Jičíně na podporu psího útulku v Jičíně. Festival se bude konat na cvičišti U Matějáku za dopravním hřištěm v neděli 3. května od 10 hodin. Na programu budou ukázky psích sportů, zajímavé přednášky a poradenství ohledně kvality krmiv. Připraveno bude i občerstvení a stánky s originálními produkty. Vstupné je symbolických 50 Kč. Podrobný program naleznete na facebookové události Psí festival v Jičíně. Přijďte pomoci pejskům!

Přijďte si dát bramborák

Psinice - SDH Psinice Vás zve na 5. ročník Bramborákiády, která se koná v sobotu 2. května od 15 hodin na hřišti ve Psinicích. Zveme všechny občany k ochutnávce bramboráků a k hodnocení nejlepších kuchařů. 

Hradecko: Středoevropský jazzový most či májová zábava

Hradec Králové: Přehlídka různých hudebních přístupů, interpretace, orientace, nástrojových a hlasových barev je připravena pro milovníky jazzu, swingu či dixielandu na  pátek od 10 do 18 hodin na Masarykově náměstí v Hradci Králové. Už počtrnácté ji organizuje Hradecká kulturní a vzdělávací společnost. V průběhu akce se představí vynikající domácí i zahraniční hudebníci a sólisté. Úvodní vystoupení, od 10 hodin, bude patřit domácímu Big bandu.  Jedno z vystoupení bude patřit také mezinárodní hudební skupině Jazz Police, ve které účinkují nejen známí hradečtí hudebníci, ale i zpěvák, skladatel, basista a kytarista pocházející z New Orleansu Mike Cole

Hradec Králové: Zajímá vás, zda bude letos vyšší májka než loni a zda ji „souboráci" postaví rovně? Nenechte si ujít samotné stavění májky v sobotu od 14.30 hodin na Šrámkově statku v Pileticích, které je samo o sobě vždy „adrenalinovou" zábavou. Kromě předvedení lidových zvyků spojených se stavěním májky všem pannám hradeckým se představí několik folklorních souborů a Hradecká cimbálová muzika. Chybět nebude ani tradiční občerstvení jako opékané prasátko, klobásky, pivo, víno nebo medovina, a prodej výrobků lidových řemeslníků.

Krňovice: Novou turistickou sezonu zahajuje 1. května od 10 do 16 hodin Podorlický skanzen v Krňovicích. Co vás tu čeká? Můžete si koupit něco od šikovných řemeslníků, podívat se na vystoupení dětí ze Základní umělecké školy Třebechovice pod Orebem či na vystoupení dalších folklórních souborů. K prohlédnutí budou vystaveny výrobky tradičních starých řemesel i expozice skanzenu. Kromě pátku je tu otevřeno i celou sobotu a neděli vždy od 10 do 16 hodin..

Náchodsko: Rýzmburský voříšek

Žernov: Už po šestnácté se v této obci sejdou čtyřnozí chlupáči se svými páníčky, aby se utkali v oblíbené soutěži a výstavě všech psích ras a pouličních směsí nazvané Rýzmburský voříšek aneb Psí výstava pro všechny. V čele poroty zasednou herec a kaskadér Zdeněk Srstka s manželkou, kynolog Oldřich Prouza, zpěvačka Kamila Nývltová či tanečník Tomáš Smička. Program bude zahájen v neděli  v 10 hodin v areálu kynologického centra Sultán. Na programu kromě soutěžních disciplín budou i ukázky výcviku policejních psů, ukázky musherů, agility, soutěže dítě a pes a podobnost pána a psa a další zajímavé „pejskařské" aktivity. Zúčastnit se může každý pes, který nemá kupírované uši a při vstupu se prokáže potvrzením o platném očkování proti vzteklině, psince a parvoviróze.

Ratibořice: O tomto víkendu se na zámku v Ratibořicích koná Květinové matiné u vévodkyně Zaháňské. Při procházce zámeckými interiéry se na chvíli vrátíte do roku, ve kterém byl u Waterloo poražen Napoleon.  Prohlídku květinových aranžmá, dekorací a další výzdoby z časů oslnivých společenských úspěchů a největších lásek krásné vévodkyně můžete absolvovat samostatně nebo v doprovodu průvodce. Ve vstupní hale zámku bude připravena kavárnička s tradičním sortimentem vídeňských sladkostí. Otevřeno je od pátku  do neděle  vždy od 10 do 16 hodin. V zámeckém parku se také tuto neděli v 10.30 hodin odehraje zahradní slavnost – Majáles. Zpívají, na dobové nástroje hrají, tančí a jančí soubor Ritornello, Barunka a hosté. V případě nepříznivého počasí se slavnost ruší.

Rychnovsko: Rejdiště čarodějnic

Potštejn: O víkendu se celý zámek převlékne do čarodějnického hávu a stane se rejdištěm čarodějnic a kouzelníků ze všech koutů světa. Příběh ztvární 14 herců v deseti zámeckých komnatách. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi od 5 let.  Čarodějnice najdete i v zámecké cukrárně. Celou prohlídkou vás bude provázet příběh potrhlé mladé čarodějky Tejny z Potštejna.  Rezervace nutná na tel. 728 939 028.

Trutnovsko: Podzemí rozezní Marta a Rasputin

Trutnov: Jeden z největších bunkrů v republice, pevnost Stachelberg v pátek po zimní přestávce otevře nejen prostory muzea, ale i podzemí. Na sobotu je připraveno hudební zpestření prohlídky, padesát metrů hluboko tu ve složení akordeon, housle, cello a perkuse, za neustálého doprovodu vody, kapající ze stropů chodeb a sálů, vystoupí kapela Marta a Rasputin Band.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Rybářské závody

Nasavrky: MO ČRS Bojanov pořádá v sobotu rybářské závody na Horním rybníku v Nasavrkách. Prezence od 7 hodin, začátek v 8 hodin. Přihlášky na tel. 721 707 735.

Škrovád: Okrašlovací spolek Škrovád vás zve na Benátskou noc. V neděli od 19 hodin se uskutečni závod rodičů s dětmi na lodích o putovní pohár. Po vyhlášení vítězů následuje barevná fontána na hudbu Bedřicha Smetany. Umělecké stříkání zajistí hasiči ze Svídnice a Trpišova. Vybavení na závod spolek zapůjčí.

Orlickoústecko: Světnička Járy Cimrmana

Letohrad: V přízemí místního zámku bude o víkendu zpřístupněné Muzeum a světnička Járy Cimrmana. Muzeum, které seznamuje s proslulými vynálezy, cestovatelskou a výtvarnou činností tohoto největšího českého velikána, bude po oba dva dny přístupné od 13 do 17 hodin.

Dolní Dobrouč: V obci se v sobotu koná 18. ročník cykloturistické akce Loupežnické putování 2015. Start je od 7 do 10 hodin od hostince.  V doprovodném programu od 14 hodin vystoupí Dobrota band z Hradce Králové, od 15 hodin se koná šermířské vystoupení SHŠ Lucrezia v areálu hradu Lanšperk.

Pardubicko: Marta Kubišová

Pardubice: Nejnovější recitál legendární pěvecké hvězdy Marty Kubišové s názvem S nebývalou ochotou… se uskuteční v neděli od 19 hodin ve Východočeském divadle Pardubice. Doprovázet pěveckou hvězdu bude hudební skupina Petra Maláska či Karla Štolby.

Pardubice: Železniční muzeum v Rosicích nad Labem zahajuje zítra svou patnáctou sezonu. Pestrý program je připraven na celý prodloužený víkend.

Svitavsko: Merkur v muzeu

Litomyšl: Malí i velcí stavitelé mohou od této soboty navštívit Regionální muzeum, kde začíná výstava nazvaná Stavebnice Merkur. Rodiče mohou zavzpomínat a děti si  sestavit cokoliv z legendární hračky. Přijďte si prohlédnout historické stavebnice a spoustu sestavených modelů, včetně funkční železnice. Součástí výstavy bude po celou dobu trvání velká herna, přístupná bez rozdílu věku, kde si můžete stavebnici vyzkoušet a svým dílem se pochlubit dalším návštěvníkům.