Královéhradecký kraj

Hradecko: V souboji s bahnem zvítězí jen ti nejlepší

Nový Bydžov: Spanilá jízda, výstava veteránů i novějších typů traktorů, bazar historických traktorů a náhradních dílů nebo jízda zručnosti. To vše čeká na návštěvníky sobotního 4. ročníku Novobydžovské vyjížďky historických traktorů a domovin, která začne v 10 hodin v areálu Novobydžovské burzy.

Hradec Králové: Snídáte rádi venku v přírodě? Pak si v sobotu vezměte deku, piknikový koš a zamiřte do Jiráskových sadů. Od deseti hodin se zde uskuteční přehlídka dobrot výhradně z fair trade nebo lokálních potravin. Celorepublikově se akce koná už popáté. Zatímco v roce 2011 se snídalo ve 41 městech či obcích, loni se akce konala už na 119 místech a navštívilo ji na čtyři a půl tisíce lidí. V Hradci se každý rok sejde kolem 60 až 80 lidí, často dorazí i celé rodiny s dětmi a vzájemně ochutnávají  donesené dobroty.

Jičínsko: Chovatelé nabídnou kozy i rybičky

Nová Paka: Výstava drobného zvířectva se chystá v areálu ČSCH Nová Paka tento pátek a sobotu. K vidění budou králíci, drůbež, holubi, kozy, ovce, ale také okrasné ptactvo či akvarijní rybičky. Budou se tu prodávat kuřice. Pro návštěvníky je připravena i expozice včelařů a zejména pro děti projížďky na koních. Nebude chybět tombola a občerstvení. V pátek je výstava otevřena od 14 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 16 hodin.

Náchodsko: Konvoj přivezl kapitulaci

Velichovky: V pátek a sobotu připomenou v lázeňském městečku událost, kdy americký ozbrojený konvoj přivezl z Prahy do Velichovek kurýra k doručení kapitulace německé armády. Rekonstrukce jízdy historických vojenských vozidel se uskuteční v areálu bývalého hotelu U Kopeckých. Kolona by měla dorazit v pátek kolem 18. hodiny, v sobotu od 8 hodin je připravena výstava vojenské techniky s přednáškou, čestná stráž u místní školy či pietní akty u pomníků padlých.

Náchod: O víkendu se v chovatelském areálu U Cihelny koná Jarní výstava králíků, drůbeže, holubů, okrasného ptactva, drobných hlodavců a terarijních zvířat. V sobotu si návštěvníci mohou prohlédnout také dravce a sovy.

Rychnovsko: Vydejte se znovu Přes tři hrady

Potštejn: Již tuto sobotu se koná tradiční pochod Přes tři hrady. Jedná se o jeho 43. ročník, startovat se bude jako v předchozích letech v Sopotnici, Žampachu i v Potštejně. Kromě pěšího pochodu se můžete těšit samozřejmě i na cyklotrasy, na kole se jede již po jednatřicáté. Na tuto akci můžete vyrazit také s dětmi, v tom případě se můžete vydat na  Floriánkovu stezku v Záměli ve znamení večerníčkových pohádek. Ani při letošním ročníku pochodu nebude chybět setkávání na cestě Gutha Jarkovského.

Rychnov nad Kněžnou: V neděli bude v Amfiteátru Letoviska Studánka připraveno pro děti Včelí rojení. Akci zahájí ve 14 hodin taneční skupina RK Crazy. Zábavné odpoledne plné her, malování, zpívání a tancování se včelkou Ambrozkou připravilo středisko skautů Stetson. Nebude chybět prodej medových produktů a wellness služeb v hotelu Studánka.

Trutnovsko: Bude dominodráha nakonec rekordní?

Trutnov: Třídenní Trutnovské dračí slavnosti začnou ve čtvrtek v 10.30 pokusem o vytvoření rekordní dominodráhy ve velkém sále Národního domu. Odhalena tam bude i nová chlouba Galerie draka – třímetrový krokodýl. Páteční program zahájí ve 14.30 průvod drakobijců. Odpoledne i večer je na Krakonošově náměstí  a v Trautenbergově tvrzi  připraven hudební program. V sobotu se mohou návštěvníci těšit na ukázky řemesel a prodej zboží trhovců.  Ve 20.30 hodin vyrazí od kina procesí s drakem, který má být  vyzdvižen na věž Staré radnice.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Aby děti věděly, jak se co dělá

Licibořice: Babiččin dvoreček Licibořice srdečně zve v pátek od 10 do 17 hodin na dětský Den řemesel. Babiččin dvoreček nabídne ukázky dobových řemesel s tvůrčími dílnami, kde si děti zkusí práci řemeslníka, získají „výuční list" a odnesou si své výrobky na památku. Písničkami potěší potulní šumaři.

Orlickoústecko: Svezte se v kočáře taženém koňmi

Javorník: Farma Brůna v Javorníku u Vysokého Mýta zve v sobotu nejen rodiny s dětmi na Farmářský den. Od 9 do 16 hodin  zájemci budou moci ochutnat a koupit produkty místních farmářů, užít si jízdu v kočáře taženém koňmi nebo si prohlédnout zemědělskou techniku. Na farmě bude i prostor pro setkání s přáteli při živé hudbě a soutěže pro děti.

Pardubicko: Studentský majáles roztančí Cihelnu

Pardubice: Pardubický majáles odstartuje ve městě perníku v sobotu od 11 hodin. Připravena jsou tři pódia na louce před koupalištěm Cihelna. Návštěvníci se mohou těšit třeba na kapely Sto zvířat, UDG, Škwor, Vypsaná fiXa, Skyline, No Name či Mig 21. Studentský festival potrvá až do sobotní půlnoci.

Svitavsko: Řemeslníci se sejdou na hradním jarmarku

Svojanov: Středověký hrad se o víkendu promění ve veliké tržiště. Řemeslníci zde o víkendu představí své umění a nabídnou výrobky. „Připravili jsme dobové tržiště s ukázkou velkého množství řemeslných výrobků a samozřejmě bohatý program na nádvoří, který je sestavený z dobových vystoupení," uvedl kastelán Miloš Dempír. Nebudou chybět vystoupení šermířů, divadlo ani dobové tanečnice.