Královéhradecký kraj

Hradecko: Nábřeží šlapadel či promenádní koncert

Hradec Králové: Hradecké nábřeží bude v sobotu plné šlapacích vozítek, roztodivné, většinou doma vyrobené, dopravní prostředky se na Eliščino nábřeží sjedou už po šesté v řadě. Začátek hlavního závodu je o půl druhé odpoledne a podle organizátorů je na něj zatím přihlášeno 20 vozítek, pro dvě z nich to bude úplná premiéra. Očekáváni jsou závodníci z pěti států, největší favoriti přijedou z Francie. Letošní ročník s sebou nese i jednu raritu: ve vozítku zvaném Sido se budou střídat nevidomí piloti. Nábřeží šlapadel nezapomíná ani na děti, pro ně bude připravený bohatý doprovodný program, při kterém budou moci také závodit. Třeba na šlapacích autíčkách, koloběžkách a tříkolkách.

Hradec Králové: Domácí smetanové jogurty s ovocem i čokoládou, kravské, ovčí i kozí sýry, voňavé pecny chleba i nepřeberné množství lahodných klobásek. To je jen zlomek z nabídky, kterou v sobotu dopoledne vystaví desítky regionální ch producentů ve svých stáncích v Gayerových kasárnách. Farmářské trhy probíhají od 8 hodin do pravého poledne a v tradiční nabídce nechybí ani čerstvá zelenina a ovoce.

Hradec Králové: Na další z řady promenádních koncertů se mohou milovníci jazzové hudby těšit už tuto neděli odpoledne. Do Jiráskových sadů tentokrát zavítá domácí JH Big Band, který v letošním roce po dvou letech obhájil první místo mezi big bandy na mezinárodním hudebním festivalu. Hradecký JH Big Band působí od roku 1978. Hraje v klasickém big bandovém obsazení: 4-5 trumpet, 4 trombony, 5 saxofonů, piano, kytara, basová kytara a bicí nástroje. Věnuje se interpretaci klasického i moderního jazzu, ale i známým melodiím z muzikálů a filmů.

Jičínsko: Přehlídka dechovek

Bystřice u Libáně: V sobotu  se od 13.30 hodin v areálu hřiště v Bystřici koná 12. setkání dechových hudeb. Akci pořádá Kyzivátova kapela a Ochotnický divadelní spolek Bozděch Libáň. Setkání se zúčastní: Hořická dechovka –  kapelník Josef Svatý, Golčovanka – kapelník Václav Divoš, Kyzivátova kapela – umělecký vedoucí Petr Drahoňovský. Hosté: Blanka Tůmová, Josef Maršík, Olda Kužel.

Náchodsko: Cyril a Metoděj

Náchod: Zábavný program Cyril a Metoděj – Po stopách strhujícího příběhu proběhne tuto neděli od 13 hodin na Masarykovo náměstí v Náchodě. Připraveny jsou divadelní představení, ukázky práce dobových řemesel a ochutnávka dobových potravin a nápojů.

Broumovsko: Týden otevřených kostelů Broumovska nabídne po celý následující týden příchozím prohlídky barokních kostelů tzv. broumovské skupiny, včetně běžně nepřístupných prostor a vnitřní výzdoby.

Rychnovsko: Nejoriginálnější klobouk zvítězí

Rychnovsko: Tradiční promenádu v kloboucích budou moci zhlédnout diváci již nadcházející neděli 12. června. Zajímavá kulturní akce začne na zámku v Doudlebách nad Orlicí ve 14 hodin. Promenádu zahájí Petr Dujka, majitel zámku, spolu s manželi Nováčkovými, majiteli zámku v Potštejně, kteří se promenády též zúčastní. Trasa přehlídky vede z Doudleb krásnou cestou podél řeky Orlice do Záměle, kde v hostinci U Karla IV. bude připraveno malé překvapení. Letošní promenáda v kloboucích vyvrcholí na zámku Potštejn, kde po 16. hodině organizátoři akce vyhodnotí nejlepší klobouky. Výherce čekají hodnotné odměny a nebude chybět ani velké fotografování.

Kounov: Podorlický minifestiválek pivovarů odstartuje v sobotu 11. července už svůj třetí ročník. Milovníci piva se sejdou v Kounově v restauraci Zlatý potok. Zlatavý mok se bude čepovat od deseti hodin ráno až do večerních hodin nebo vypití zásob. Na tento festival budou vydány také speciální pivní etikety. V Kounově vystoupí také mnohé hudební kapely.

Uhřínov nad Bělou: Víkend středověkých technologií si užijí návštěvníci v místním archeologickém muzeu a skanzenu Villa Nova. Příchozí zde uvidí při práci kováře, tesaře, tkadleny, pekaře, hrnčíře a mnohé další. Středověk na vlastní kůži zažijí návštěvníci již v tuto sobotu a v neděli po celý den.

Trutnovsko: Jablkoň v zahradě

Hostinné: Koncert v rámci festivalu Klášterní struny bude tuto sobotu patřit multižánrové kapele Jablkoň. V Rajské zahradě Františkánského kláštera vystoupí od 20 hodin.

Rtyně v Podkrkonoší: Do Hampejzu na festiválek mohou v sobotu zavítat Rtyňští i lidi z okolí. Program Vetim MusicFun&SunFestu zpestří kapely Lucky Losers, Věc Makropulos, Ajdontker, Kluci z Marmelády, Vivian, Castus a Round Rhytms. Začátek je plánovaný na 16. hodinu.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Folk na Lichnici

Třemošnice: V pátek a v sobotu se uskuteční 13. ročník festivalu Folk na Lichnici. Páteční program začíná na náměstí v Třemošnici od 18 hodin a vystoupí v něm kapely Xilt, Pouta nebo Slávek Janoušek. V sobotu se od 13 hodin můžete na nádvoří zříceniny hradu Lichnice těšit na folkové kapely AMaTer, Poutníci, Madalen, D.N.A. Brno a další.

Orlickoústecko: Nejen Kunvaldská lávka

Kunvald: Příznivci recese a dobré zábavy by si v sobotu od 14 hodin neměli nechat ujít 21. ročník akce Kunvaldská lávka aneb S trakařem napříč koupalištěm. Připraveny budou tradiční soutěže, jako je hod sudem nebo pivní štafeta.

Lanškroun: Známý lanškrounský farář Zbigniew Czendlik v pátek ve 20 hodin přivítá první hosty svého Kulturního léta. Jako první se představí I. Z. Dance Ivety Zahradníkové. Následující červencové pátky „Zibi" na farní zahradě přivítá kapely Session Band, Trdlo a také Josefa Fouska. Kulturní léto na farní zahradě bude pokračovat i v srpnu.

Králíky: Velké náměstí v sobotu ovládne festival Artex 2015. Hudební a výtvarný festival letos ponese motto Hudba starých mistrů a zahájen bude v 16 hodin. Hvězdami večera budou Yo Yo Band a Blue effect. Součástí doprovodného programu bude malování obrazů, program pro děti nebo noční fireshow.

Pardubicko: Kunětická hora

Pardubice: Na příjezdové cestě na hrad Kunětická hora a na hradním nádvoří se v neděli od 10 do 18 hodin budete moci ponořit zpět v čase a zažít neopakovatelnou středověkou atmosféru s nejlepšími tradičními i netradičními řemeslníky, umělci, bylinkáři a také středověkými šermíři. Většinu řemesel si budete moci vy i vaše děti v tvůrčích dílnách vyzkoušet. K poslechu dobrá hudba a k podívané šermířské zápasy.

Svitavsko: Colour Meeting

Polička: Už o víkendu bude město patřit hudbě i alternativním filmům. Rozjíždí se tu totiž 12. ročník multižánrového oblíbeného festivalu Colour Meeting, který už se tradičně uskuteční u městských hradeb. V pátek vše odstartuje divadlo Squadra Sua – Bomberos, vystoupí také známá skupina Poletíme?. V sobotu kromě jiného budou největšími atrakcemi už obvykle bubnování a do Poličky zavítá také slovensko-americká formace Fusion Project či Krema Kawa.