Královéhradecký kraj

Hradecko: Dožínky v Loretě 
pro dobrou pohodu

Chlumec nad Cidlinou: Dožínky v Loretě se chystají na tuto sobotu. Slavnost začíná v 10 hodin, poté se  otevře výstava o pomníku Selských bouří 1775. Vystoupí kapely KriminalRoman a Alchymie. V 15 hodin organizátoři vyhlásí výsledky dožínkové fotosoutěže. Po celý den bude probíhat prezentace chlumeckého piva a cidru, výroba dožínkových věnců a chybět nebudou soutěže pro děti.

Jičínsko: Hana Maciuchová mezi květinami

Nemyčeves: Český zahrádkářský svaz, základní organizace Nemyčeves – Vitiněves vás zve na 45. speciální výstavu mečíků. Koná se v sobotu a v neděli od 8 do 18 hodin v místní škole. Kromě gladiol budou vystaveny růže, jiřiny a lilie, doplňkem je výstava exotického ptactva. Do Nemyčevsi zavítají mimo jiné i herci Uršula Kluková, Hana Maciuchová nebo Josef Dvořák.

Náchodsko: Přes Broďák můžete přeskákat. Nevěříte?

Červený Kostelec: Tento víkend se v areálu kempu Brodský opět sejdou příznivci podivných vodních strojů Aquaskipperů lehce skákajících po vodní hladině. Na Broďáku se totiž koná už osmé mistrovství ČR a otevřené mistrovství světa Water bird cup 2015. Tento fyzicky náročný a divácky velice atraktivní sport nabídne spoustu disciplín jako třeba sprint, slalom, volnou jízdu nebo královský maraton.

Rychnovsko: Hvězdy westernů? Kovbojové a koně

Potštejn: Letošní II. westernový den na Vochtánce bude v sobotu patřit indiánským bojovníkům, kovbojům a filmovým nadšencům. Pozvaní hosté se totiž specializují na náročné filmové scény s koňmi. Diváci mohou od 14 hodin nahlédnout pod pokličku filmařů a seznámí se s těmi, kdo se podílejí na filmové tvorbě. Představí se dubléři z klasických filmů a pohádek. Host Jessy Michálek je mistrem v práskání bičem a točení s kolty. Součástí westernového dne bude vystoupení Jimmyho Magury.

Bolehošť: V sobotu provoní  obec guláše. V hrncích bude bublat vepřové, hovězí a drůbeží maso a k tomu i zvěřina. Do soutěží o nejlepší guláš se letos přihlásilo 11 týmů. Hudebně-zábavný program  na místním hřišti začne ve 14 hodin. Odpoledne se představí skupina BrillantBand, probíhat budou pivní soutěže o ceny a na děti čeká zábavný park a soutěže. Večer se můžete těšit na rockovou zábavu.

Dobruška: Již 5. Den otevřených dveří v Pivovárku se koná v sobotu od 13 hodin. Těšit se můžete na všechny druhy piv Staročeského pivovárku včetně pro tuto příležitost uvařeného speciálu, exkurzi provozem Pivovaru a Sladovny, dobré jídlo a samozřejmě také na hudební program na nádvoří a v pivovarské zahradě.

Trutnovsko: Spanilá jízda povede Jestřebími horami

Radvanice: Vozidla koncernu IFA (Trabant, Wartburg, Barkas) se začnou zítra sjíždět do bývalého areálu Dolu Kateřina, kde se koná 13. trabant sraz. V sobotu dopoledne budou probíhat soutěže, na spanilou jízdu přes Jívku, Červený Kostelec, Rtyni v Podkrkonoší a Úpici do Radče vyrazí trabantisté ve 12.45 hodin. Tam navštíví Muzeum zemědělství a lidové kultury a kolem 15. hodiny se přes Rtyni vrátí zpět.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Radost z úrody mohou mít i děti

Licibořice: Babiččin dvoreček Licibořice chystá v sobotu od 10 do 18 hodin dožínky pro děti. Malí návštěvníci si na nich užijí spoustu zábavy. Čeká na ně pohádka se zábavnými úkoly, tvůrčí dílna s obilím, jízdy na koni i dědečkova obůrka. A co by to bylo za dožínky, kdyby na nich chyběly domácí dobroty. Jídla bude dost a tradiční nabídku pochoutek doplní kravské sýry.

Orlickoústecko: Staročeská pouť podevadesáté

Ústí nad Orlicí: Město o víkendu ovládne jubilejní 90. Ústecká staročeská pouť. Atrakce zaplní Mírové náměstí i jeho okolí. V sobotu od 14 do 19 hodin budou u kostela probíhat ukázky starých řemesel. Součástí doprovodného programu pouťového víkendu bude i 30. ročník hudebního festivalu Janouškovo Ústí. Muzikanti vystoupí v Cakli v pátek od 19.30 a v sobotu od 17 hodin. Od 20 hodin bude pódium patřit trojici Vlasta Redl, Jaroslav Samson Lenk a Slávek Janoušek.

Pastviny: Hladinu Pastvinské přehrady v sobotu rozčeří závod dračích lodí. Dvacetičlenné posádky budou zdolávat úsek dlouhý 250 metrů pod restaurací Na Pláži. První rozjížďka startuje ve 12.30 hodin.

Pardubicko: Lávku lze zdolat na kole i na trakaři

Sezemice: Již tento víkend se uskuteční tradiční sezemická lávka. Po třiašedesáté změří své síly malí i velcí odvážlivci při jízdě přes řeku Loučnou, ať už na kole nebo na trakařích. Závod startuje tuto neděli od devíti hodin. Na vítěze čekají poháry. Děti se vydovádí ve velkém lunaparku Honzy Rochla, ale také na skákacím hradu či při hře s malými oslíky.

Svitavsko: Na Svojanov míří šermíři, válečníci i hospodští rváči

Svojanov: Na starobylý hrad tento víkend zavítají vojáci a žoldnéři. Od soboty se totiž Svojanov změní v ležení válečníků z doby třicetileté války. Návštěvníci budou moci na vlastní kůži zažít syrovou atmosféru první poloviny 17. století. Připravené jsou bojové scény, ukázky umění mistrů šermířů, ale i hospodské rvačky a šarvátky. Raný novověk bude na hradě vládnout ještě v neděli. Kromě ukázek válečnictví si návštěvníci můžou zpestřit víkend třeba výstupem na vysokou hradní věž, z níž je rozhled daleko do kraje.

Litomyšl: Návštěvníci Klášterních zahrad se v sobotu večer můžou seznámit s životním příběhem geniálního hudebníka Wolfganga Amadea Mozarta. Představení začíná ve 20.30 hodin a herci z Rádobydivadla Klapý neskrývají svou inspiraci ve známém oskarovém filmu režiséra Miloše Formana. Diváci se tak můžou těšit na osudový střet Mozarta s jeho sokem Salierim. Za nepříznivého počasí se tato venkovní akce nekoná.