Královéhradecký kraj

Hradecko: Farmářské trhy letos naposled

Hradec Králové: Nakupovat kvalitní a čerstvé potravinářské výrobky nejen z hradeckého regionu můžete v sobotu od 8 do 12 hodin v Gayerových kasárnách. Uskuteční se zde letošní poslední farmářské trhy. V několika desítkách stánků návštěvníci najdou široký sortiment. Chybět nebudou masné, mléčné, pekařské i další výrobky.

Jičínsko: Jazz Nights slibují večery plné jazzu

Hořice: Festival Jazz Nights letos slaví jednadvacáté narozeniny. První hudebníci vystoupili ve středu,  poslední se představí v sobotu. Místem konání je Dům kultury Koruna. Páteční večer v 18 hodin zahájí karibské rytmy v podání Los Rumberos, sobotní večer se ponese v rytmu swingu. Milovníci jazzu se v sobotu mohou těšit i na Luboš Andršt Blues band & Petera Lipu a další zvučná jména jazzové scény.

Náchodsko: Ptačí park naposled ožije před zimním spánkem

Josefov: První zazimování josefovských luk začne v sobotu v 9 hodin ve vstupním areálu Ptačího parku Josefovské louky. Naposledy ožije model říční krajiny a pak bude uložen ke spánku. Připravíme megakrmítko pro ptáky, aby v zimě hostilo co nejvíce opeřenců a my všichni na ně měli parádní výhled z nové pozorovatelny. Po vyčištění ptačích budek čeká pracanty zasloužený táborák i s něčím dobrým k zakousnutí. Nezapomeňte pracovní boty a oděv.

Červený Kostelec: Oblastní charita Červený Kostelec zve na 7. charitní ples, který se koná v sobotu od 20 hodin v městské sokolovně. K poslechu a tanci bude hrát  Relax Band, můžete se těšit na chutné občerstvení, bohatou tombolu, příjemnou atmosféru a předtančení brněnského souboru Starlet. Slovem bude provázet Martin Bohadlo. Výtěžek plesu je určen na pořízení mandlu do Hospice Anežky České.

Náchod: Druhým letošním baletním představením z moskevského Velkého divadla je pravý drahokam v repertoáru neoklasického baletu 20. století. Balet Drahokamy s hudbou Gabriela Faurého, Igora Stravinského a P.I. Čajkovského, který je pro tanečníky nesmírně náročný, uvede v neděli v 15.45 hodin náchodské kino Vesmír.

Rychnovsko: Svatohubertská mše se psy a dravci

Neratov: Neratovský kostel se v neděli se od 16 hodin zaplní nejen myslivci, kteří dorazí na Svatohubertskou mši. Chybět nebudou lovečtí psi a dravci, k oltáři bude přinesen skolený jelen. Mše je každoročně lákadlem pro mnoho dětí i dospělých mimo jiné proto, že si po ní mohou pohladit dravé ptáky a přítomní trubači většinou přidají i několik populárních písní. O doprovod se postará trubačský soubor Markazíni a rychnovský pěvecký sbor Carmina Alta.

Trutnovsko: Martin už si sedlá bílého koně

Horní Maršov: Dozvědět se víc o sv. Martinovi bude možné v neděli v maršovském Doteku, neboli Domě obnovy tradic, ekologie a kultury. Rodiče mají příležitost prožít se svými dětmi pohodové odpoledne, protože objednat si lze i svatomartinský oběd. Na nejmenší pak čekají tvůrčí dílničky. Se soumrakem přijede sv. Martin na bílém koni a začnou se dít zajímavé věci. Akce potrvá od 12 do 18 hodin.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Předmartinský cimbál s muzikou i dobrotami

Pohled: Obec Mladoňovice  zve v sobotu od 19 hodin do Kulturního domu v Pohledu na Předmartinský cimbál. Na programu bude folková kapela Strunovrat Slatiňany, povídání „U nás na Horňácku", tradiční i netradiční cimbálová muzika –  jedinečné hudební uskupení pod vedením primáše a herce Filipa Cíla a primáše Davida Kříže. Chybět nebude ani ochutnávka vína, škvarkové speciality, sýry i koláče.

Orlickoústecko: Filmy s příchutí adrenalinu

Ústí n. O.: V Malé scéně o víkendu skončí Mezinárodní festival outdoorových filmů. Promítány jsou filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné. Součástí festivalu bude v sobotu od 19 hodin komponovaný pořad Himálaj očima Diny Štěrbové, ve kterém bude vyprávět o osmitisícovkách, horolezectví, humanitární činnosti a také o své knize Touhy a úděl. Zájemci  budou mít možnost si knihu koupit, výtěžek akce bude věnován na charitativní účely.

Ústí n. O.: V pátek se na pódiu ústeckého „kulturáku" od 18.30 hodin představí kapely Cocotte Minute, Imodium a Nil. Česká numetalová ikona Cocotte Minute se vrací po více než dvouleté pauze na pódia s novou deskou.

Pardubicko: Tanečníci se utkají o perníkové srdce

Pardubice: V neděli se od 9.30 hodin uskuteční 23. ročník taneční soutěže O perníkové srdce 2015 v pardubickém ABC klubu. Taneční páry budou soutěžit ve standardních a latinsko –amerických tancích v dospělých a juniorských kategoriích ve výkonostních třídách D, C a B.

Svitavsko: Vyberete si drakiádu nebo Vánoce?

Moravská Třebová: V sobotu se na nebi nad Moravskou Třebovou zatřepetají draci všech barev a velikostí. Na programu je druhý ročník Drakiády. Začne ve 14 hodin na poli za sídlištěm v Hřebečské ulici. Na ty, kteří přijdou s vlastnoručně vyrobeným drakem, čekají sladké odměny.

Litomyšl: Vernisáž tradiční výstavy se v sobotu uskuteční v Zámeckém sklepení v Litomyšli. V čase předvánočním se schováme do lesa vánočních stromků ozdobených skleněnými ozdobami. Novinkou výstavy budou jedinečné ozdoby z Poniklé – kolébky perličkových vánočních ozdob firmy Rautis. Výstava bude otevřena pouze o víkendech od 13 do 16 hodin, a to až do 20. prosince.

Svitavy: Jak František pomohl Majdě a Petrovi zachránit divadlo se dozvíte tuto neděli od 15 hodin ve svitavské Fabrice.  Dorazí tam totiž milovaný skřítek František z Fanfárie,  Majda z Kouzelné školky a jejich nový kamarád Petr.