Královéhradecký kraj

Hradecko: Pekelníci přivolají ohnivou show

Hradec Králové: V sobotu vypukne na Velkém náměstí již 11. ročník čertí show Čerte, utíkej! Program pro děti  je plný soutěží, zpívání, tancování, ale i strašidelné zábavy. Vše vypukne v 17 hodin tanečním vystoupením skupiny T-Bass. Následovat budou vědomostní soutěže a vyhlášení nejpůsobivější masky a ve hře při tom budou zajímavé ceny. Završením programu bude slanění čertů z Bílé věže a ohnivá show.

Piletice: O letošní druhé adventní sobotě se můžete těšit na Vánoční těšení aneb Malý advent na Šrámkově statku v Pileticích. Program, který potrvá do čtyř hodin odpoledne, představí vánoční zvyky, obyčeje a tradice na Hradecku. Součástí bude prohlídka zimního provozu venkovského statku s topením v kachlových kamnech v roubence a pečením chleba v peci. Na děti čekají tvořivé dílničky. Spolek lidové tvorby HK předvede lidové rukodělné techniky jako paličkování, drátování a další. Odpolední čas je pak vyhrazen vzácné návštěvě sv. Mikuláše a jeho družiny, který za básničku nebo písničku nadělí oříšky a jablíčka.

Třebechovice pod Orebem: Mikulášské odpoledne zažijí děti v Třebechovicích pod Orebem. V sobotu se mohou těšit na zdolávání zapeklitých úkolů na  Čertí stezce. Ta bude připravena od 15.30 do 16.30 hodin před muzeem betlémů. V 17 hodin pak za doprovodu trubačů přijede Mikuláš v kočáře taženém koňským spřežením.

Jičínsko: Mikulášská družina v oblacích páry

Nová Paka: Nebeské a pekelné  bytosti se pod taktovkou Mikuláše vydají  parním vlakem z Českého ráje do Krkonoš. Čerti, andělé a Mikuláš posílí vlakovou četu první prosincový víkend. Mikulášská družina nastoupí do historické soupravy v čele s parní lokomotivou „Kafemlejnek" z roku 1913 v pátek krátce před 9. hodinou v Turnově a pojede do Staré Paky. Mikulášská družina osedlá železného oře i v neděli. Vyjíždí v 9:07 z Nové Paky a zamíří do Lomnice nad Popelkou.

Jičín: Letos bylo v Jičíně poprvé otevřeno Adventní městečko a návštěvníky bude vítat až do 31. prosince. Na tuto sobotu se chystá Čertovský rej. Po odpoledním bohatém programu se příchod pekelníků a andělů očekává po 16. hodině.

Náchodsko: Adršpašské skalní město se bude hemžit čerty

Ratibořice: Advent v Ratibořicích láká na prohlídky vánočně vyzdobených zámeckých interiérů s kněžnou a služebnictvem, které návštěvníky seznámí s průběhem vánočních svátků na bývalém náchodském panství. V Rudrově mlýně v Babiččině údolí vás obdobím adventu provedou členové Folklorního souboru Barunka. Program je připraven i ve svátečně vyzdobeném kuželníku. Otevřeno je až do neděle 6. prosince od 9.00 do 16.00 hodin, rezervace na tel. 491 452 123.

Adršpach: Po roce se bude skalní město opět hemžit čerty, anděly a Mikuláši. Adršpašské čertohrátky potěší v sobotu nejmenší návštěvníky skal. Od 10 do 13 hodin na ně čeká spousta soutěží, zdobení vánočních stromků a opékání buřtů nad ohýnkem, do kterého budou přikládat samotní pekelníci.

Police nad Metují: Klub přátel turistiky TJ Spartak pořádá o víkendu Zimní táboření na Hvězdě. Zváni jsou všichni otužilí táborníci, pro které je připraven příjemný program.

Rychnovsko: Andělská jízda se zastaví pod horami

Rokytnice v O. h.: Mikuláš zavítá v pátek s čerty a andělskou jízdou do Orlických hor. Velká mikulášská začne na rokytnickém náměstí od půl šesté večer. V programu vystoupí Sbor z hor u betléma, děti se mohou těšit na slavnostní rozsvícení vánočního stromu a mikulášskou nadílku. Pro rodiče bude na zahřátí k dispozici stánek se svařákem, medovinou a dalšími dobrotami.

Trutnovsko: Gastronomické dny v hotelu Horizont

Pec pod Sněžkou: Gastronomické dny šéfkuchaře hotelu Horizont v Peci se  staly pevnou součástí podzimního kalendáře milovníků dobrého jídla a pití. Letošní 10. ročník se koná tento víkend od 4. do 6. prosince. Speciality šéfkuchaře Jiřího Švestky a jeho týmu letos doplní vybraná vína z vinařství roku Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, které je hlavním partnerem akce. Vrcholem Gastronomických dnů je tradičně páteční večer v HORIZONT café & restaurantu. Více než dvouhodinová degustace sestává z pětichodového menu doplněného o pečlivě vybraná moravská vína.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Půjdete za čerta, nebo za anděla?

Škrovád: Občanské sdružení Bzuk a Hospůdka Pod Kopcem ve Škrovádě pořádají Mikulášský večer – karneval s nadílkou. V sobotu od 16.30 hodin se můžete těšit na příjemnou atmosféru, soutěže o ceny, mikulášskou diskotéku, karneval i návštěvu Mikuláše s čerty a anděly. V rámci karnevalu budou oceněny nejhezčí a nejzajímavější kostýmy čertů a andělů.

Orlickoústecko: Pojďte se vznášet na stezce v oblacích

Dolní Morava: V Dolní Moravě se v sobotu v 10 hodin otevírá unikátní 55 metrů vysoká stavba Stezka v oblacích. Pravidelná otevírací doba bude v zimní sezoně každý den od 10 do 16 hodin, prodej vstupenek je v pokladně u spodní stanice lanovky Sněžník. Lanovka dopraví návštěvníky ke stezce v časech od 8.30 až do 16.00 hodin.

Pardubicko: Jistě, pane ministřena divadelní scéně

Pardubice: Ve Východočeském divadle Pardubice bude mít tuto sobotu a neděli od 19 hodin premiéru představení Jistě, pane ministře. V titulní roli se objeví ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal. Diváci se mohou těšit také na hostujícího Petra Kostku. Režie představení se ujal Petr Novotný.

Svitavsko: Biblický příběh přispěje na charitu

Polička: Do města v neděli zavítá muzikál Narozený. Dílo z autorské dílny Michaela Holase se v čase předvánočním odehraje v sále Tylova domu od 19 hodin a tentokrát bude mít i charitativní rozměr. Peníze získané z divadelního vyprávění výpravného biblického příběhu totiž pomohou Domu pro charitu v Poličce. Celý výtěžek z koncertu poputuje na další opravy a splácení charitou letos zakoupeného majetku.