Královéhradecký kraj

Hradecko: Hradečáci už zimu nechtějí

Hradec Králové: Vítání jara se všemi místními zvyky a obyčeji čeká návštěvníky Jiráskových sadů v neděli od 15 hodin. Folklorní soubory Dupák a Červánek totiž vynesou „Smrtholku z Královýho Hradce" a hodí ji do Labe. Vynášení smrti je slovanský zvyk, kde slaměná postava symbolizuje zimu, která je na ústupu.

Jičínsko: Zvítězí žabák s nejlepším odhadem

Prachov: Žabí běh na odhadnutý čas se chystá na neděli. Běžet, jít, skákat či jinak se pohybovat po vyznačené trase na 17. jarním běhu může každý s tím, že dopředu odhadne čas, v němž trasu překoná. Vítězí ten, kdo se nejvíc přiblíží odhadu. Hodnocena je i účast v žabím převleku nebo s žabími doplňky. Prezence je od 10 hodin v restauraci v místě konání. Na trati není dovoleno mít zařízení měřící čas.  Závodníci se účastní akce na vlastní nebezpečí.

Náchodsko: Desítky otužilců si tuto sobotu vyzkoušejí teplotu vody v Broďáku

Červený Kostelec: Do kempu Brodský se v sobotu od 14 hodin sjedou otužilci z blízkého i vzdáleného okolí na tradiční propagační otužilecké plavání na Broďáku. Místní klub otužilců pro všechny připravil zajímavý program. Nejenže se s nimi budete moci společně vykoupat, ale uvidíte i první zimní jízdu na vodních ptácích. Po ukončení plavání je připraveno promítání z předchozích společných akcí. Samozřejmostí bude občerstvení, zejména to pro zahřátí.

Hronov: Náměstí ČSA a sál Josefa Čapka zaplní v neděli  velikonoční trhy. Od 9 do 17 hodin si zde můžete nakoupit zboží s velikonoční a jarní tématikou - pomlázky, kraslice, velikonoční dekorace či květinová aranžmá a další. Po celý den vás budou bavit hudební, pěvecká, taneční a loutková představení. Přichystáno je i občerstvení a cukrovinky.

Česká Skalice: Dětský folklorní soubor Barunka vyjde na smrtnou neděli ve 14 hodin průvodem z náměstí, aby v Úpě odstrojili a utopili Mořenu - Zimu. Pokud bude hezky, dojde průvod do Ratibořic k Viktorčině splavu, v případě nepříznivého počasí utopí Zimu u maloskalické tvrze v České Skalici.

Rychnovsko: Potěší vás kraslice i dekorace

Hlinné: Přiblížil se čas Velikonoc a zahrádkáři z Dobrého připravují již sedmou výstavu s jarní a velikonoční tématikou. K vidění budou  kraslice, ale i zdobené perníčky a jiné pečivo, květinové dekorace a vše, co k Velikonocům patří. Prodejní výstava se koná v bývalé škole v Hlinném v sobotu i v neděli, vždy od 9 do 17 hodin.

Častolovice: V sobotu od 15 hodin se uskuteční koncert harmonikářů a heligonkářů v kulturním sále „U Lva" v Častolovicích. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších akcí, kterou pořádají častolovičtí zahrádkáři. Hrát se budou písničky jak v lidovém tónu, tak upomínkové a hlavně veselé. O dobrou náladu se postará na dvacet tři hudebníků, kteří budou hrát i na přání  přítomných.

Trutnovsko: Skokanský můstek pokoří ženy i veteráni

Harrachov: V této sezoně největšími mezinárodními závody ve skocích na lyžích bude o víkendu žít západokrkonošské středisko. Očekává se okolo 80 startujících ze všech skokanských zemí, poprvé se v Harrachově představí také ženy. Síly poměří i veteráni, které nadšení z jejich záliby neopouští ani v 60 či dokonce 70 letech.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Pošlete svůj bicykl školákům do Afriky

Hlinsko: Římskokatolická farnost Hlinsko pořádá v pořadí druhou sbírku kol pro Afriku, tentokrát určenou pro školáky v Gambii. Sběrné místo je v hlinecké Orlovně (Komorní divadlo). Darovat můžete i kola nepojízdná, dále náhradní díly, přilby a jiné příslušenství. Sbírka končí v sobotu, kdy je možnost přispět do ní ještě v době od 9 do 11 hodin. Víc o projektu na www.kolaproafriku.cz.

Orlickoústecko: Buben na Tiché Orlici je výzvou pro odvážné

Choceň: Choceňští vodáci chystají na sobotu už pošestnácté Vodácký den. Tradičně bude v 10 hodin zahájen nejextrémnějším crossovým závodem Buben na Tiché Orlici a letos je připravena trať i pro nejmladší závodníky. Po závodění začne od 14 hodin Festival outdoorových filmů v kině Máj a úderem 20. hodiny v Panském domě tradiční ples.

Ústí nad Orlicí: Od čtvrtka do neděle se v Ústí nad Orlicí koná druhý ročník krajské postupové přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla Orlická maska 2016. Po čtyři dny nabídne celkem dvanáct představení. Kompletní program přehlídky najdete na www.msuo.cz.

Vysoké Mýto: Po sedmapadesáti letech se do vysokomýtské galerie vrací tvorba Jakuba Obrovského, který měl k Vysokému Mýtu velmi blízký vztah. Výstava jeho maleb, kreseb, grafik a  plastik s názvem Voda a vzduch bude zahájena v pátek od 17 hodin vernisáží. Výstava potrvá do 17. dubna.

Pardubicko: Ples v opeře začne šálovým tancem

Pardubice: „Ples v opeře", tak honosně domácí nazývají Reprezentační ples města Pardubic, kterým v sobotu ve Východočeském divadle v Pardubicích vyvrcholí letošní plesová sezona v regionu. Bohatý program začíná v 19 hodin šálovým tancem. Součástí plesu bude i předání ocenění města Pardubic významným osobnostem. Již v pátek se ve Východočeském divadle Pardubice uskuteční Divadelní bál. Tentokrát ve vzletném stylu secese.

Svitavsko: Veřejná observatoř pod širým nebem

Litomyšl: Po hřišti „Wembley" nebudou v pátek večer pobíhat fotbalisté, ale zájemci o astronomii. Od 18.30 tu začíná veřejné pozorování večerní oblohy. Akci pořádá litomyšlské muzeum. Návštěvníci se budou moci  podívat dalekohledem na oblohu a hledat vesmírné objekty za pomoci odborníků. Lidé si můžou přinést i vlastní dalekohledy, vstup je zdarma. V případě nepříznivého počasí se pozorování o týden odloží.