Královéhradecký kraj

Hradecko: Šrámková míří nahrávat do studia

Hradec Králové: Původně česko-portugalská, později královédvorská a nyní již hradecká písničkářka Sylvie Šrámková zavítá během letních prázdnin s kytarovým doprovodem některého ze svých přátel do hradeckého studia Ratejna, aby zde nahrála své dvě nové autorské folkové skladby, (prozatím) nazývané „Byla jsem zamilovaná" a „Malovaný obrázky". O dramaturgii a pochopitelně i o zvukovou a hudební režii se přislíbil postarat hradecký fotograf, muzikant a herec divadla Jesličky Jarek Plesar. Zdaří-li se vše podle plánu, budou natočené písně ke slyšení už v čase babího léta nebo podzimního sychravého počasí na vlnách Country rádia a Českého rozhlasu.

Jičínsko: Loukotě a řemeny podesáté

Jičín: Tradiční akci pro vozidla z dob počátku motorismu, letos jubilejní 10. ročník Loukotí a řemenů v Jičíně, připravili pořadatelé na 1. až 3. července. Setkání historických vozidel vyrobených do roku 1918 a motocyklů s řemenovým pohonem začíná v pátek ve 21 hodin noční jízdou Jičínem se startem v kempu Rumcajs směrem za Valdštejnskou lodžii. V sobotu 2. července budou vozidla od 9 do 10.30 hodin vystavena na Valdštejnově náměstí, poté vyjedou na výletní jízdu Českým rájem. Akce skončí v neděli odpoledne opět na Valdštejnově náměstí.

Náchodsko: Zapěje novozélandský sbor

Česká Skalice: Úspěšný novozélandský akademický sbor New Zealand Youth Choir vystoupí v neděli 3. července v 16 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici. Sbor získal od svého založení v roce 1979 již řadu výrazných úspěchů. Koncerty na území Nového Zélandu a zahraničních koncertních turné mu vydobyly pověst souboru, který si trvale udržuje znamenitou a výrazově přesvědčivou uměleckou úroveň. Posluchačům se představí také sbor   z ruského Jekatěrinburgu. „Vadim Serebrovskij".

Rychnovsko: Slavnosti na počest krajky

Vamberk: Od 1. do 3. července se můžete přijít pokochat krásou krajkářského umění, ve Vamberku se totiž koná 9. ročník Krajkářských slavností. Od pátku do neděle můžete navštívit výstavy na mnoha místech ve městě (MK Sokolovna, Muzeum krajky, Radnice, Krajkářská škola, Knihovna, Areál Vamberecké krajky CZ s.r.o.). Součástí slavností budou i tradiční módní přehlídky Krajkářské školy Vamberk a Modelingové agentury Vlasty Frejvaldové. Sobotní podvečer zpestří od 18 hodin koncert místního orchestru Uni Big Band za Městským klubem Sokolovna.

Trutnovsko: Noční pochod za východem Slunce

Dolní Kalná: Trasa měří 50 kilometrů a vyrazit je nutné opravdu brzy, tedy den předem. Cílem je totiž Sněžka a východ Slunce. Přesto si dálkový pochod našel stálé příznivce a tento víkend odstartuje už 40. ročník. Vyrazit lze v pátek mezi 17. a 20. hodinou od Sokolovny v Dolní Kalné přes Černý Důl, Výrovku a Luční boudu na Sněžku a odtud do Špindlerova Mlýna. Na zpáteční cestu pořadatelé zajistili autobusy, poslední odjíždí od Dívčí lávky v devět hodin ráno. Loni trasu urazilo 715 pochodníků, nejvzdálenější byl ze Stockholmu.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Ke slovu se přihlásila 65. Loutkářská Chrudim

Chrudim: Již 65. Loutkářská Chrudim, celostátní přehlídka a dílna, kde se scházejí čeští amatérští loutkáři, aby představili to nejlepší, co v minulém roce pro své diváky připravili, se koná ve dnech 30. června – 6. července. Těšit se můžete například na Loutkové divadlo V Boudě, oblíbené Rámusáky, divadlo Střípek z Plzně a další soubory úspěšné na krajských postupových přehlídkách. Takzvaný inspirativní program tvoří představení profesionálního divadla. Mezi jinými letos přijede Naivní divadlo Liberec, Karromato ze Soběslavi nebo Divadlo Drak z Hradce Králové. Hlavní hvězdou bude loutkář a mim Roberto White z Argentiny. Pro Chrudimáky jsou tradičně oblíbenou součástí celého festivalu večerní koncerty populárních kapel, letos pozvání přijala kapela pro děti Bombarďák, Jaromír 99, Lenka Dusilová & Baromantika, bubenické trio Mlask, Ulrichovo náměstí a na závěr sedmidenního loutkářského maratonu přijede Žlutý pes.

Orlickoústecko: U čtyř kostelíčků se rozezní hudba

Králicko: Sobotu využijte k zastaveníčkům u čtyř kostelíků spojených s koncerty. Krátce před desátou dopolední zazní v rámci projektu Vím já kostelíček v kostelíku v Dolní Lipce varhanní skladby Tobiáše Malého, ve 13 hodin zahrají v Heřmanicích na akordeon bratři Bílkovi, o dvě hodiny později v Horní Lipce na kytaru Lucie Nesvadbová a program zakončí v 16.30 v Prostřední Lipce loutkové představení pro dospělé a koncert Václava Uhlíře. Výtěžek z koncertů  podpoří sbírku na opravy místních varhan.

Pardubicko: Letní kino zahajuje sezonu

Pardubice: Jedenáctý ročník Pardubického letního kina Pernštejn oficiálně začne v pátek 1. července filmem režiséra Filipa Renče Lída Baarová. Slavnostní projekci však již předcházelo speciální promítání thrilleru Everest, které bylo součástí doprovodného programu Akademických her. Filmové novinky z celého světa budou vedle pardubického skateparku promítat do konce srpna.

Svitavsko: Na hrad Svojanov zavítá Přemysl Otakar II. s družinou

Svojanov: První prázdninový víkend je na hradě Svojanov už tradičně věnovaný králi Přemyslu Otakaru II. Na své sídlo dorazí s královnou Kunhutou a početnou družinou. Královské sídlo je připravené na jednu z největších akcí sezony. Na své si přijdou děti i dospělí. „Nebudou chybět dobová vystoupení, šermířské potyčky, ale i ukázky práce sokolníků s dravými ptáky. Ke slovu se dostane i mistr kat, který přiblíží, jak se se souzenými lidmi zacházelo ve středověku," uvedl manažer letohradského spolku Honorata Petr Kubíček. Vrcholem královských slavností bude příjezd královské družiny.