Královéhradecký kraj

Všestary: Jak pracují archeologové v terénu i laboratoři? To můžete zjistit o víkendu v Archeoparku Všestary. Návštěvníci uvidí také vypalování keramiky či rekonstrukci keramických nádob. Děti i dospělí si mohou vyzkoušet vykopávání archeologických objektů či práci s detektorem kovů. Brány archeoparku budou otevřeny oba dva dny od devíti do sedmnácti hodin.

Jičínsko: Slavnosti malináčů

Holovousy: 12. ročník Slavností holovouských malináčů se chystá na sobotu. Od 13 hodin je pro návštěvníky připraven kulturní program, na 20. hodinu je naplánovaný ohňostroj a taneční zábava pod hvězdami. Těšit se návštěvníci mohou i na jarmark, na kterém budou pěstitelé nabízet i pravé Holovouské malináče, Dobrovodské zelí, produkty ekologického ovocnářství, stromky, kvalitní ovoce a zeleninu, květiny, výrobky z ovoce a medu a další dobroty a výrobky řemeslníků.

Náchodsko: Hledá se nejlepší sestřička

Náchod: Finálový večer soutěže o nejlepší zdravotní sestřičku 2014 se koná v sobotu od 19 hodin ve velkém sále Městského divadla. V bohatém kulturním programu vystoupí například Hana Křížková, Daniela Šinkorová či Naďa Urbánková. Výtěžek z akce bude věnován pro Hospic Anežky České v Červeném Kostelci.

Ratibořice: Návštěvníci ratibořického zámku se mohou nechat okouzlit bohatstvím a rozmanitostí podzimu na akci  Barvy a tóny podzimu, která se koná o víkendu vždy od 9.30 do 16 hodin. Před zámkem účastníky pozdraví fanfáry, poté se projdou bohatě vyzdobenými interiéry, podle své chuti a bez průvodce.

Hejtmánkovice u Broumova: Desátý ročník jízdy na starých kolech se koná v sobotu. Sraz je ve 14 hodin. Jízda končí posezením s hudbou.

Rychnovsko: Zahrada východních Čech

Častolovice: Zahrada východních Čech začíná v Častolovicích již v pátek. Výstava se koná v areálu sokolské zahrady, v sokolovně a v nové budově v Častolovicích. Expozice bude přístupná veřejnosti až do neděle. Vystavovat budou chovatelé, akvaristé, kaktusáři a včelaři. Návštěvníci tu uvidí také zahrádkářskou techniku, květiny a mnoho dalšího. Chybět nebude ani kulturní program, například vystoupení hudebního orchestru z Holic.

Rychnov nad Kněžnou: Milovníci hub se mohou těšit na výstavu, která se koná v Domě Českého svazu chovatelů u rychnovského pivovaru. Výstava začíná v sobotu a potrvá až do pondělí. Nebudou zde chybět ani odborníci na slovo vzatí, kteří návštěvníkům mohou zodpovědět jejich otázky.

Neratov: Sdružení Neratov srdečně zve všechny příznivce vážné hudby na koncertní provedení krásné skladby Stabat Mater od Antonína Dvořáka, jehož 110. výročí úmrtí si letos připomínáme. Skladbu pod prosklenou střechou neratovského kostela Nanebevzetí Panny Marie předvede téměř 200 účinkujících z Litomyšlského symfonického orchestru a pěveckých sborů z Hradce Králové, České Třebové a Litomyšle. Koncert se koná v sobotu od 16.30 hodin.

Trutnovsko: Večerní procházka

Kuks: V sobotu se milovníci tajemna a strašidel mohou vydat do Braunova Betlému nedaleko Kuksu, kde na ně čeká již čtvrtý ročník akce s názvem Večerní procházka betlémem. Start je o půl páté večer na parkovišti u Hřibojed. Návštěvníci se mohou  těšit na pohádkové i strašidelné bytosti, a možná uvidí i souboj rytířů. Kdo na tajemnou procházku dorazí, měl by si s sebou vzít vhodnou obuv, ale hlavně svíčky či baterku.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Koně v Luži

Luže: Pořadatelé zvou příznivce a amatérské jezdce na Hobby závody do Luže, které se konají v sobotu od 9 hodin na louce zvané Hadinec.

Morašice: Soutěž O pohár starosty Morašic, která je zařazena do ligy okresu Chrudim, začíná v sobotu v 9 hodin na velkém hřišti. Soutěžit se bude v kategorii – muži a ženy.

Nasavrky: Přijďte si užít odpoledne plné řemesel, her a pouštění draků v keltském archeoskanzenu v sobotu od 13 do 17 hodin.

Orlickoústecko: Výstava hub

Česká Třebová: V Ekocentru Podorlicko vystaví od pátku do neděle houby. Výstava bude spojena s mykologickou poradnou.

Choceň: V Panské zahradě se do soboty koná prodejní výstava podzimních květin: trvalek, vřesů, chryzantém, hébé a dýní. K vidění jsou i ukázky dušičkové vazby.

Lanškroun: V Husově domě vystoupí v neděli od 17 hodin houslisté Magdalena a Štěpán Graffovi. Ve svém repertoáru mají sonáty.

Pardubicko: Zlatá přilba

Pardubice: Na plochodrážním stadion v Pardubicích – Svítkově bude tento víkend hodně živo. Bohaté menu láká především na 66. ročník Zlaté přilby města Pardubic, který je v současnosti nejstarším pravidelně pořádaným závodem tohoto druhu na světě. Letošní ročník odstartuje v neděli ve 12 hodin. Víkendový program však slibuje také atraktivní finále mistrovství světa juniorů a 40. Zlatou stuhu juniorů.

Svitavsko: Kaléšky budou po roce opět plné slivovice

Biskupice: Na tradiční koštovací akci Biskupické kaléšek přijedou již po šestnácté milovníci slivovice. Košt v pálenici začne v 11.45 hodin. Návštěvníci se kromě dobré pálenky mohou těšit i na bohatý program. Na návsi vystoupí dechová hudba Malohnačka, v domě čp. 4 se uskuteční divadelní představení Biskupické elixír. Chybět nebude ani 13. ročník jízdy velocipedistů nazvaný Od pálenice k pálenici nebo Jízda elegance. Odpolední program bude pokračovat vystoupením kejklíře a cimbálové skupiny Iršava. Připravena bude výstava koní. Festival pak večer zakončí taneční zábava a rockový koncert.

Litomyšl: Pro milovníky moderní architektury a designu je připraven další ročník maratonu akcí pod názvem ArchiMyšl. Sobotní program nabídne v deset hodin komentovanou prohlídku výstavy a procházku po městě s architektem Josefem Pleskotem. Na třináctou hodinu je naplánována oblíbená projížďka po stavbách moderní architektury. Odlehčený program je připraven na podvečer na osmnáctou hodinu v zámecké jízdárně je připravena akce Na pivo s architekty aneb Litomyšlská druhá renesance můžete zajít do zámecké jízdárny. Večerní program v jízdárně bude pokračovat pohodovým Jantarovým večírkem ve stylu šansonu – zpěvem i hudbou doprovodí Petra Boštíková. Neděle bude ve znamení patnáctého výročí od zápisu zámeckého areálu na seznam UNESCO.

Polička: Čtvrtý ročník nesoutěžní přehlídky divadelních ochotnických souborů začne tuto sobotu. Festival zahájí v 18 hodin ve velkém sále Tylova domu hra Petra Erbese mladšího „Svatojánské elegie". Mladší kočovníci z Poličky zahrají divadelní příběh o tom, zda věci mohou být takové, jaké si je představujeme.