Královéhradecký kraj

Hradec Králové: Venku sice ještě zdaleka nemrzne, ale bruslit už se dá. A to například na hradeckém zimním stadionu. První veřejné bruslení začalo už minulý víkend, děti i dospělí se můžou jít klouzat na ledovou plochu také tuto sobotu a neděli. První den se bruslí od 16 do 17.30 hodin, v neděli od 15 do 16.30 hodin. Dospělé stojí vstup na kluziště 30 korun, děti 20 a doprovod zaplatí 10 korun.

Jičínsko: Kvítek zavoní zahrádkářům

Kopidlno: Dvacátý první  ročník výstavy  Kopidlenský kvítek se uskuteční v zámeckém areálu Střední školy zahradnické v Kopidlně tuto sobotu a neděli. V sobotu je  připravena od 9 do 17 hodin prodejní výstava zahradnických potřeb, výpěstků a výrobků. Součástí bude i aranžování květin, přehlídka floristických kompozic, módní přehlídky, prohlídka zámeckých místností s květinovou výzdobou, prohlídka palmového skleníku či předvádění zahradnické mechanizace. Zájemci získají rovněž informace o možnostech studia na Střední škole zahradnické v Kopidlně. V neděli bude možné si od 9 do 15 hodin prohlédnout slavnostně vyzdobené místnosti v zámku a palmový skleník.

Náchodsko: Zábavu slibuje králičí hop

Česká Skalice: Výstava králíků, drůbeže, drobného zvířectva a exotů se uskuteční v sobotu od 8 do 16 a v neděli od 8 do 11 hodin v chovatelském areálu v Jiráskově ulici. Návštěvníci si budou moci kromě vystavených zvířat prohlédnout expozici českého svazu včelařů a chov nutrií, nebo se pobavit při soutěži v králičím hopu. Na výstavě bude i prodej chovatelských potřeb a zvířat a připraveno je občerstvení.

Rychnovsko: Opočenský zámek

Opočno: Od čtvrtka do soboty se v Opočně koná 47. mezinárodní setkání sokolníků.  Zahájení setkání a sokolnických lovů proběhne na nádvoří zámku v Opočně v 10 hodin. Slavnostní výřad bude po celé tři dny vždy od 19 hodin na nádvoří zámku. V sobotu se můžete od 10 hodin těšit na ukázky výcviku dravců na Vodětínském kopci. Setkání sokolníků zakončí společenský večer v Kodymově národním domě.

Kostelec nad Orlicí:  podzimu neodmyslitelně patří vydlabané dýně. Takovou parádu si budete moci domů vyrobit, a to díky dýňobraní kosteleckého domu dětí a mládeže. Tvůrčí akce se koná v pátek od 16 do 20 hodin. Dýňová strašidla si budete moci v Kostelci vytvořit od 16 do 18 hodin. Dýni nemusíte nosit s sebou, můžete si ji zakoupit přímo na místě. Z vyrobených strašidel organizátoři vyhodnotí to nejpovedenější. Na dýňobraní nesmí chybět ani ochutnávka dýňových specialit, soutěže, malovaní na obličej, živá hudba atd. V 18.45 hodin začne hromadné putování za dýňovými strašidly.⋌ (zr)pod křídly dravců

Trutnovsko: Fichtl Cup se stěhuje do Kocléřova

Vítězná: Oblíbená akce Fichtl a Cross Cup nabídne v sobotu výraznou změnu. Pořadatelé závody přestěhovali z Nemojova do lomu ve Vítězné Kocléřov. „Pojede se v lomu, dráha bude přizpůsobena jednotlivým kubaturám," informoval za pořadatele Zdeněk Štěpančič. Závodníci se mohou těšit na jízdu po louce i v bahně. Start první kategorie bude v 10.30 hodin.  Na účastníky i diváky čeká občerstvení i hudební kapela.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Nad Jahodnici vzlétnou draci

Lukavice: TJ Sokol Lukavice chystá v neděli od 14 hodin na Jahodnici (za Lukavicí směr Žumberk) drakiádu. Hodnotit se bude nejhezčí ručně dělaný drak (klasický), nejoriginálnější a nejvýše létající drak, nejdelší ocas draka, který vzlétl, nejvíc zapojený rodič při létání draků. Zajištěno je občerstvení – čaj pro děti i dospělé, i drako-opravna – lepicí páska a provázky budou v pohotovosti. V případě deště se drakiáda ruší.

Orlickoústecko: Křivolík se naposledy vrátí do pravěku

Česká Třebová: Pravěká osada v Křivolíku zve letos na poslední cestu do pravěku. Návštěvníci uvidí výrobu železa redukcí železné rudy, výrobu uhlí v jamách, dehtu z březové kůry, textilní techniky. Děti čeká cesta do světa lovců, poodhalí tajemství pravěké kuchyně, poznají dřeviny vhodné k výrobě uhlí a budou si moci vyzkoušet oděvy v pravěké převlékárně.

Pardubicko: Víkend bude patřit rychlým koním

Pardubice: V pátek se na pardubickém dostihovém závodišti bude dražit anglický plnokrevník. Sobota bude patřit rovinovým dostihům. Neděle pak nabídne vrchol, tedy 124. Velkou pardubickou České pojišťovny. Nedělní program bude slavnostně zahájen v 11 hodin a nejočekávanější dostih, tedy Velká pardubická steeplechase, bude odstartován o půl páté.

Svitavsko: The Tap Tap – Načerno ve Fabrice

Svitavy: Na své si přijdou tuto sobotu od osmnácti hodin příznivci kapely The Tap Tap, kteří se svým turné nazvaným The Tap Tap – Načerno přijedou do svitavské Fabriky. Celostátním turné černého humoru a výstavou kreslených vtipů o lidech s hendikepem chce kapela zábavnou formou komunikovat se širokou veřejností o významu vzdělání lidí se zdravotním postižením a o jejich vhodném uplatnění na trhu práce.

Svitavy: Muzejníci připravili pro návštěvníky zajímavou výstavu. Představí tvorbu legendy svitavské fotografie Zdeňka Holomého. Tento vynikají autor sice pracoval v nemocnici jako rentgenový laborant, ale jeho životní láskou byla fotografie. O jeho práci svědčí stohy publikovaných fotografií, pohlednic a knih, včetně těch o Svitavsku a o Svitavách. Měl řadu samostatných výstav a stovky účastí na výstavách. Vystavoval v devíti zemích čtyř kontinentů. Vernisáž  je připravená na nedělní 15. hodinu. Na slavnostní zahájení zvou také fotografova dcera Blanka Ptáčková, syn Zdeněk Holomý a přítel Zdeňka Holomého, známý fotograf Miroslav Sychra. Fotograf Holomý by se letos v srpnu dožil devadesáti let.