VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Zdechovský: Politik nesmí ztratit kontakt s běžným životem

Brusel/ Hradec Králové - Uplynuly dva roky volebního období současných poslanců Evropského parlamentu. Nejaktivnějším českým europoslancem je Tomáš Zdechovský (EPP, KDU-ČSL)  který se umístil na 14. místě ze 751 možných. Co musel udělat, aby takové hodnocení získal?

24.7.2016
SDÍLEJ:

Europoslanec Tomáš Zdechovský.Foto: Archiv

Žebříčky aktivit měří, kolik člověk pronesl proslovů na plénu, položil parlamentních otázek, podepsal návrhů usnesení. Hlídá se i účast na jmenných hlasováních a přítomnost na projednáváních. Nejvíce bodů je za předkládání zpráv zpravodajem a navrhování stanovisek. „Nicméně je potřeba, aby se občané zajímali hlavně o konkrétní výstupy," podotýká europoslanec. Pokud chce podle něj někdo v EP skutečně něco prosadit, musí být aktivní. „Já se například  hodně zajímám o dotace, ať už jde o rady starostům, jak tyto peníze co nejefektivněji využít nebo prověřování zakázek. V rámci práce pro výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci navštěvuji uprchlické tábory a evropské agentury, abych se na vlastní oči přesvědčil o situaci na místě a mohl adekvátně informovat nejen kolegy, ale i veřejnost."

Za svůj největší úspěch Tomáš Zdechovský považuje písemné prohlášení požadující zavedení jednotného evropského systému pátrání po pohřešovaných dětech, kde byl jedním z hlavních iniciátorů a které se stalo nejúspěšnější písemnou deklarací od roku 2011. „Více než z podpisů mám ale radost ze samotného zavedení, protože je to věc, která je skutečně užitečná," dodává.

Europoslanec se snaží plnit předvolební sliby v oblasti transparentnosti a bojovat proti různým podvodům, ať už se jedná o stáčení kilometrů nebo podvody s DPH a nezapomíná ani na svůj kraj.

„Myslím si, že pokud chce politik dobře dělat svou práci, nesmí s občany a běžným životem ztratit kontakt. Podnětné bylo např. setkání s podnikateli z Broumovska, které trápí omezení na hraničních přechodech. Nebo vzpomínám na podnikatele z Hradce Králové, který se na mě obrátil v roce 2014, že dostal v Nizozemí neoprávněně pokutu 4000 euro. Naši právníci mu napsali odvolání a on dostal peníze zpět. To je krásná ukázka toho, že se dá i konkrétně pomáhat.

Tomáš Zdechovský má radost také z toho, že se po  intenzivním vyjednávání, které inicioval a vedl, ČR podařilo získat výjimku, díky níž nepřijde o eurodotace ve výši několika miliard českých korun. Na tyto peníze původně Česko nemělo mít nárok, protože dlouhé roky nezměnilo pravidla pro posuzování vlivu staveb na životní prostředí, tzv. EIA. Příští rok tak může začít stavba dálnic D11 a D35.   (ot)

Autor: Redakce

24.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Petr Cvikýř dorazil do božanovského okrsku jen pár chvil  před vypršením volebního času. Vhodil svůj hlas do volební urny  pak hned došlo n sčítání hlasů.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení