VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita musí zvýšit výkon a získat lepší jméno ve světě

Hradec Králové - Volba  nového rektora Univerzity Hradec Králové (UHK) se blíží a jedním ze třech kandidátů je nynější prorektor pro vnitřní záležitosti Petr Grulich a bývalý první děkan Filozofické fakulty v letech 2006 až 2012. Na ní se stále zabývá hospodářskými dějinami, dějinami správy a archivnictvím se zaměřením na informatiku.

31.1.2016
SDÍLEJ:

Petr Grulich.Foto: Deník/ Jan Pruška

„Mám na starosti studium, informatiku a jinak jsem Ferda mravenec, práce všeho druhu. Takový prorektor pro okamžité použití. Díky tomu obsáhnu velké množství agendy a to mne baví," usmívá se Petr Grulich.

Sehnat peníze

Jedním z hlavních úkolů pro nového rektora bude zajistit dostatek financí na rozvoj školy.

„Mým cílem je rozhodně navýšit vědeckovýzkumný výkon univerzity. To je v tuto chvíli úkol dne pro každého rektora. Ať už to bude kdokoliv, tak všichni budeme muset řešit měnící se finační toky. Ustupuje se totiž od financování vysokých škol na hlavu studenta, ale zvyšuje se za výkon. To neznamená jen vědu, ale také například zahraniční stáže. Všichni akademici budeme muset více pracovat na svých kvalifikacích a spadá sem i uplatnitelnost absolventů. Každý z nás musí budovat na univerzitě to, abychom se posunuli vpřed. A musíme být rychlejší než ostatní, protože ostatní univerzity to vidí také a také šlapou do pedálů," vysvětlil prorektor.

Lepší jméno

Také by chtěl pozdvihnout renomé UHK ve světě. To ale podle něj nemůže dělat univerzita sama.  „Ideální je prohloubit spolupráci s Univerzitou Pardubice a Technickou univerzitou v Liberci. Už teď se v zahraničí propagujeme společně. Když jedeme do Číny nebo Brazílie, tak nikdo netuší, kde je Hradec Králové. Větší aglomerace má více šancí na úspěch," dodal Grulich.

V případě zvolení by chtěl přizpůsobit UHK, aby zapadla mezi školy, které mohou podle nového školského zákona užívat institucionální akreditaci. Ta dá vysokým školám větší volnost při uspořádání konkrétních oborů.

„Pokud chceme  nějakým způsobem kráčet dál v husté nabídce vysokých škol, tak musíme být schopni generovat studijní a vědecko-výzkumné směry, kterými zaplníme bílé místo. Vzdělávání bude muset být napasováno na náš výzkum. Budeme tedy muset učit to, co bádáme. To znamená být širokopásmí ve výzkumu a orientování ve všech možných směrech, pokud si chceme zachovat barevnost univerzity jako celku. Velká výzkumná témata mohou být také, ale nesmí pohřbít dílčí směry výzkumu, jinak skončí i ty obory, které za nimi stojí," dodal prorektor.

Dostavba kampusu

Další výzvou je podle něj dostavění kampusu univerzity. „Jedná se ale také o vyřešení podnájmů po městě," dodal Grulich. Dokončit by také chtěl transformaci Ústavu sociálních věcí v klasickou fakultu.

Nového rektora bude volit Akademický sněm 10. února. O funkci se kromě docenta Petra Grulicha uchází také  profesor Martin Bílek, proděkan Přírodovědecké fakulty pro rozvoj mobility a profesor Kamil Kuča, prorektor pro tvůrčí činnost a vnější vztahy.

Autor: Jan Pruška

31.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení