Naopak v Pardubickém kraji došlo k nárůstu o 9,1 procent. Letos se zde bytů začalo stavět 895, tedy o 75 více než v loňském období. Na tomto nárůstu se podílel pouze okres Pardubice. V ostatních okresech kraje došlo k poklesu.

V celé ČR počet zahájených bytů v pololetí klesl o sedm procent na 16 939 bytů. Pokles podle Českého statistického úřadu utrpělo 10 ze 14 krajů.

Stav je dlouhodobý

V porovnání s dobou před pěti lety představují aktuální čísla bytové výstavby v hradeckém kraji propad o více než polovinu. V roce 2008 se v kraji začalo v prvních třech čtvrtletích stavět 1835 bytů. V dalších letech se bytová výstavba postupně propadla o desítky procent.

Na snížení počtu zahájených staveb bytů měl do konce září největší vliv propad 
v bytových domech, a to o 49 procent na 162 bytů. Snížila se i výstavba rodinných domků, a to o pětinu na 448 domů. Pozitivem bylo zahájení stavby 29 bytů v domovech a penzionech pro seniory. Loni se do konce září v této kategorii nezahájila stavba jediného bytu.

Stejný problém má i východočeský realitní trh. „Počet kupujících a pronajímajících v porovnání  s minulým rokem mírně poklesl. Pokud se zaměříme na vývoj v rámci roku, tak stabilně nejvíce pronajatých bytů evidujeme okolo letních měsíců, kdy narůstá zájem studentů o pronájmy před začátkem školy," uvedl Milan Toupal z T&T reality.

Rodinné domy se podle něj lépe prodávají v jarních a letních měsících, kdy je pohodlnější stěhování a lépe se plánují venkovní rekonstrukce. „Nejvíce se prodávají byty 2+kk do 50 metrů čtverečných a následně je majitelé pronajímají. K tomu přispívá příznivá cena nemovitostí a nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů," dodal Toupal.