Venuše dosáhne 7. července svojí maximální jasnosti a bude vidět v první polovině července večer nad západním obzorem. 13. srpna se ocitne v konjunkci se Sluncem a opět ji spatříme až koncem srpna před východem Slunce nad východním obzorem. Mars bude v červenci pozorovatelný večer nad západním obzorem. Nebude však zdaleka tak jasný jako Venuše. Jupiter bude možné o prázdninách pozorovat ve druhé polovině noci. Saturn bude v červenci viditelný po celou noc kromě večera, v srpnu pak po celou noc. Opozice Saturnu se Sluncem nastane 27. srpna, v tu dobu tedy budou optimální podmínky pro pozorování této planety dalekohledem. Uran bude možné spatřit jen dalekohledem v červenci ráno nad východním obzorem, v srpnu bude viditelný ve druhé polovině noci. Neptun bude pozorovatelný v červenci ve druhé polovině noci a v srpnu téměř po celou noc, opět pouze dalekohledem. Planeta Merkur bude 1. července v konjunkci se Sluncem, takže pozorovatelná nebude.

Ze zajímavých astronomických úkazů lze zmínit seskupení Venuše, Marsu a hvězdy Regulus, které se odehraje na večerní obloze 2. července. Maximum meteorického roje Perseid nastane v noci ze 12. na 13. srpna, kdy bude možné na obloze pozorovat několik desítek meteorů za hodinu. Na konci prázdnin 30. srpna pak dojde ke konjunkci Měsíce se Saturnem. Měsíc bude téměř v úplňku a Saturn krátce po opozici. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete i na našich webových stránkách www.astrohk.cz.

Hvězdárna a planetárium jsou z technických důvodů uzavřeny v období od 1. do 23. července.

Od 24. července do 31. srpna hvězdárna a planetárium nabídne večerní programy Zrození Země (středy od 19:30 h) a Sen o létání (pátky od 19:30 h). Sobotní dětské odpolední programy budou s astronomickou pohádkou Polaris (soboty od 16:30 h) a sobotní večerní programy s královéhradeckou premiérou filmu Living worlds (soboty od 19:30 h). Na prázdniny zařazujeme navíc také odpolední program pro děti s pohádkou Lucie a tajemství padajících hvězd (středy od 16:30 h). Taktéž se budou konat pravidelné páteční podvečerní programy pro děti aneb Planetárium pro nejmenší (pátky od 17:30 h). Na hvězdárně pro vás budou připravena pozorování, která letos nabídneme každé všední dopoledne. Za příznivého počasí se tak bude konat vždy od 10:00 h tzv. Prázdninové pozorování Slunce. V sobotu od 15:00 h se při jasné obloze koná Pozorování Slunce a ve středu, pátek a sobotu Večerní pozorování (od 21:30 h). 12. srpna od 21:30 h je navíc plánováno pozorování meteorického roje Perseid.

Případné aktuální změny v programu a podrobnější informace k pořadům naleznete na webové stránce www.astrohk.cz.

Luděk Dlabola, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové