Dlouhou pracovní noc z pondělí na úterý zažili hasiči i energetici a ani úterní den je nenechal v klidu.

Vratké náklaďáky

Silný vítr, který místy dosahoval rychlosti vichřice, se jim postaral o pořádný příděl práce. Zkomplikoval život i řidičům na silnicích. Větru totiž nedokázaly vzdorovat ani náklaďáky.

U Kratonoh na Novobyd-žovsku se převrátil vlek nákladního automobilu a státovka I/11 musela být včera dopoledne uzavřena, dokud se nepodařilo odklidit následky havárie.

Podobná nehoda se odehrála také u nájezdu na dálnici D11 v Libišanech, kde se po silném poryvu větru převrátil další náklaďák.

S pilou v ruce

Přelámaných a vyvrácených stromů byly desítky a nejspolehlivějším pracovním nástrojem hasičů byly elektrické pily. Jen v noci na úterý v Královéhradeckém kraji vyjížděli hasiči ke třiceti zásahům a v úterý přibývaly další. Vichřice v kraji nejvíc postihla Hradecko, Rychnovsko a Trutnovsko.

Bez elektřiny

Pracovníci poruchových čet ČEZu likvidovali na východě Čech řadu poruch a bez elektřiny se ve větrném počasí ocitlo na 30 tisíc odběrných míst. V Královéhradeckém kraji evidovali energetici v úterý k 15. hodině 15 poruch na vedení vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí.

„K nejpostiženějším oblastem patří podhůří Krkonoš - Trutnovsko a Náchodsko. V problémech je i Rychnovsko, kde se musíme k poruchám doslova prořezávat.

Spadlý strom v České Skalici odklízeli profesionální hasiči z Jaromeře společně s dobrovolnými hasiči z České Skalice. Na místě došlo k padu stromu na silnici a elektrické vedení, které bylo přetrženo.
Vítr kácel stromy a převracel auta. Některé obce byly bez proudu

Ve vedení jsou vzrostlé stromy a situaci komplikuje i neustávající vítr,“ uvedla tisková mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková a dodala, že na Jičínsku vítr nejvíce škod na energetické síti napáchal na Novopacku.

Distribuční call centrum odbavilo na pět tisíc hlášení o poruchách. „V terénu máme stovky pracovníků, kteří obnovují dodávky elektřiny v postižených lokalitách. Pomáhají nám subdodavatelské firmy,“ doplnila včera mluvčí s omluvou za vzniklé potíže. „Pracujeme na obnovení dodávky elektřiny co nejrychleji, jak nám to neustávající vítr a padající stromy umožňují,“ dodala.

Vítr připravil radnici o makovici

Silný vítr včera před polednem připravil o makovici věž Staré radnice na broumovském náměstí. Cibule se směrovou šipkou se nejprve nebezpečně naklonila a po chvíli ji silný poryv větru ulomil. Špicí se jako oštěp zapíchla skrze plechovou střechu až do střešního krovu (na snímku). Broumovští hasiči ji zajistili proti pádu na náměstí, odřízli zapíchnutý bodec i hromosvodový drát a spustili ji vikýřem na půdu, odkud putovala do Muzea Broumovska. Zde ji čeká odborné otevření a prozkoumání, zda neskrývá schránku s historickými dokumenty.

Správci parku radí opatrnost

Vichřice za sebou na několika místech v Krkonoších, zejména ve východních, zanechala polomy, které bude nutné v nejbližší době zlikvidovat.

„Vzhledem k tomu, že v některých případech stromy popadaly přes cesty, museli jsme tato místa uzavřít. Jedná se konkrétně o cesty na Malé Úpě od kostela přes Cestník k Lysečinské boudě (červeně značená) a od Rohu hranic na Kutnou (červená, Rýchory). Uzávěra je vydaná do 2. listopadu,“ sdělil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Vedení národního parku vyzývá návštěvníky i místní obyvatele k maximální obezřetnosti při pohybu v krkonošských lesích.

Vaia přinesla orkán a téměř tropickou noc

Tlaková níže, která dostala jméno Vaia, s počasím v Česku pořádně zatočila. V noci z pondělí na úterý a v úterý přinesla do hor vítr síly orkánu. Meteorologové naměřili na Sněžce vichr dosahující v nárazech rychlosti 178 kilometrů v hodině, na Luční a Labské boudě dosáhl 120 kilometrů.

Fučelo i v Orlických horách, na stanici Polom naměřili 114 km v hodině.

S Vaiou přišlo výrazné oteplení. V noci meteorologové naměřili v Novém Bydžově neuvěřitelných 17,3 stupně Celsia, což se blíží tropické noci (20 stupňů). Během října nebyla tak vysoká noční teplota zatím zaznamenána.

„Jednalo se opravdu o mimořádnou noc,“ potvrzují meteorologové z královéhradecké stanice. Tento výkyv se už patrně nebude opakovat.

Dnes očekávají meteorologové ranní teploty 7 až 4 stupně, přes den maxima 13 až 16 stupňů, na horách devět. Zesílený vítr bude nejvýraznější v Krkonoších. Tady by měla jeho rychlost dosáhnout ještě 90 kilometrů.

Ilustrační snímek.
Vítr způsobil polomy, některé cesty jsou zavřené