Obchody se předhánějí v tom, kdo půjde s cenou níž a přiláká k sobě víc zákazníků. A Češi na slevy slyší. Podle ekonomů Češi letos za vánoční dárky celkem dají přes patnáct miliard korun. Stále oblíbenější je pořizování dárků na e-shopech, kterých se nákupní svátek Black Friday také týká.

Každý Čech plánuje pořídit průměrně šest dárků, dvě třetiny lidí si myslí, že za dárky utratí do pěti tisíc korun, vyplývá z průzkumu společnosti Seznam.cz.

Aby byl Ježíšek opravdu bohatý, lidé se kvůli dárkům klidně i zadluží. Dle Exekutorské komory České republiky letos půjčku plánuje třináct procent Čechů. Většina lidí si na Vánoce půjčuje opakovaně, mnozí již v minulosti čelili exekuci.

Někteří lidé nejdou s davem. Dárky bojkotují buď úplně, nebo si nadělí exotickou dovolenou. Jiní na Vánoce raději podpoří dobrou věc, obdarovávají děti v dětských domovech či zvířata v útulcích.

Vánoční stromy letos předběhly advent

Královéhradecko, Trutnovsko - Advent sice začíná až koncem tohoto týdne, ale některá města se už nemohla dočkat sváteční výzdoby. Minulou proto již náměstí rozzářila světla vánočních stromů. Například ve Dvoře Králové nad Labem zavoněly prosincové očekávané svátky typickým sortimentem zboží počínaje různými ozdobami a konče řemeslnými výrobky i pochutinami. Rozsvícení stromu předcházel program, který vyvrcholil vystoupením moravského seskupení Tomáš Kočko orchestr. A tradičně nechyběl ohňostroj, jemuž přihlíželo téměř plné náměstí. Většina měst a obcí začne advent slavit až nadcházející neděli. Letošní období bude tak trochu o jednu neděli ošizeno. Tou čtvrtou je totiž tentokrát Štědrý den.

Pejsky v útulcích čeká vánoční stromek s buřty

Královéhradecký kraj - Blížící se sváteční období vybízí k štědrosti, otevření srdce druhým, podání pomocné ruky. Jsou to chvíle, kdy nemá být nikdo sám. Děvčata z o.s. Místo Nová Paka tak i před Štědrým večer vyráží do útulku, aby se postarala o své svěřence a na Vánoce jim přilepšila. Aktuálně se snaží najít nový domov šesti kočkám a stejnému počtu psů. Dopoledne se čtyřnohými společníky si tu můžete užít v sobotu 16. prosince, kdy je v plánu vánoční venčení pro veřejnost. „Zvířatům ozdobíme vánoční stromek. Lidé můžou vzít psi na procházku nebo se přijít pomazlit s kočkami,“ říká předsedkyně Aneta Prokůpková. Stejně to funguje i v jičínském útulku, který najdete pod vrchem Zebín v místní části Jičín-Sedličky. Už celý listopad sem lidé přinášejí deky matrace chlupáčům do boudiček. Desátého prosince tu bude od 8 do 14 hodin den otevřených dveří, kdy můžete sirotky potěšit dárky. „Jsme rádi, když nám lidé zavolají a nejdříve se s námi domluví. Pejsky už máme trošku zmlsané, vybíráme pro ně krmení určitých značek, rádi mají kousací kosti a uši,“ říká Ivana Kašpárková, která pečuje o jedenáct svěřenců.

Vánoční úlety: Svátky na břehu oceánu. A celer místo tradičního kapra

Novopacko - Třicetiletá slečna Romana z Novopacka nemíní letošní svátky trávit s rodinou. Před vánočním shonem se rozhodla uletět na Kanárské ostrovy. „Předvánoční běsnění mě poslední dobou deprimuje, i honba za dárky. A sedět doma u stromečku s rodiči nechci,“ zdůvodňuje nečekané rozhodnutí, kterým zaskočila celou rodinu. Romana se už těší do tepla a k moři, v pobytu má zahrnutou štědrovečerní večeři i přípitek, takže na Štědrý večer bude sice daleko, ale ne sama.

Vánoce bez kapra

Na první pohled je štědrovečerní stůl mladé rodiny z Heřmanic prostřený jako každý jiný. Bramborový salát, řízek, oblíbené cukroví. Posledních deset let se však jejich jídelníček skládá pouze z rostlinných surovin. Místo kapra obalují v trojobalu z hrachové mouky a kukuřičné strouhanky třeba celer, do salátu přidávají domácí sojanézu. Máslo má svoje rostlinné alternace a vejce zastoupí třeba banán. „Není to žádná askeze. Jednoduše nechceme jíst zvířata,“ vysvětluje dvaatřicetiletý Zbyněk.

Zeptali jsme se známých osobností: Kolik plánujete utratit na Vánoce a za co?

Tomáš Magnusek, filmař:
Vždycky si řeknu, že utratím málo a nakonec utratím moc. Těm nejbližším dávám dárky za přibližně pět tisíc korun, myslím, že to je tak akorát. Mnohdy se to vyšplhá i na víc, člověk se nechá strhnout vánoční atmosférou. Dárky řešíme s manželkou Gábinou tak tři týdny před Štědrým dnem, děti vždy napíší dopis Ježíškovi. A co bych si přál já? Aby herecké muzeum Viktorka bylo stále plné, chodili lidi a byli spokojení.

Kamila Nývltová, zpěvačka:
Letos bych chtěla Vánoce prožít úplně jinak a nepřehánět to s hromadou dárků. Chtěla bych své blízké obdarovat vlastnoručně vyrobenými dárky. Doufám, že je potěší různé zavařeniny, paštiky i vánoční cukroví. Mohou se těšit i na můj nový kalendář. Kupovat budu jen maličkosti. Peníze si spíš necháme na dovolenou v příštím roce. Vánoce by měly být spíš o pohodě a klidu než o vyhazování peněz za každou cenu.

David Novotný, ředitel Muže roku:
Na dárky mám letos vyhrazených okolo sedmi až osmi tisíc korun. Rád kupuji praktické věci, které zároveň udělají radost. Nejvíce mě potěší, když mi člověk řekne co potřebuje a já to zařídím. Často volím i poukazy na různé zážitky, které by si obdarovaný sám nedopřál - třeba masáž, wellness pobyt. Zároveň se snažím zpříjemnit předvánoční čas i klientům různých sociálních zařízení. Tam putují výtěžky z adventních koncertů, které pořádám.

Pavel Janeček, plavec a olympionik:
Výši částky za vánoční dárky nebudu letos moc přehánět. Mám raději dárky, které člověk vyrobí. Většinou něco namaluji, složím básničku. Vzhledem k tomu, že jsem student a končím bakalářské studium, peněz není příliš. Rodičům raději věnuji nějaký zážitek - výlet nebo vstupenky na koncert. Složíme se se sestrou. Potěší je i sportovní vybavení. Já osobně bych si přál, aby na Vánoce byla rodina pohromadě, byli jsme zdraví a měli se rádi.