Silný vítr při průtrži v sobotu odpoledne lámal stromy a zničil střechu na rodinném domě v Lanškrouně na Orlickoústecku. Nejvíce zásahů měli hasiči právě v tomto okrese.

Vítr na rodinném domě otočil skoro třetinu ploché střechy. „Hasičům se podařilo oddělit plechování střechy od krovů a prken. Plech hasiči ohnuli zpět a zabezpečili provizorně lany. Zbylé dřevo rozebrali a shodili na zem," uvedla mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.

V Lanškrouně ještě na dvou místech odstraňovali popadané stromy na silnici a zajišťovali jeden uvolněný okap.

Mezi Českou Třebovou a Třebovicemi hasiči likvidovali strom spadlý přes polovinu vozovky. Strom ze silnice hasiči odstranili i v Opatově. Bouře zasáhly i okres Pardubice. Hasiči ze stanice Přelouč vyjeli odstranit strom ze silnice z Litošic směrem na Semtěš.

Prudkými bouřkami s přívalovým deštěm a kroupami hrozili meteorologové i na včerejší večer.  První vlna zasáhla hlavně Královéhradecký kraj už odpoledne.

I po studené frontě, která bouřky způsobí, se ale moc neochladíme. Dnes mají teploty „klesnout"  na 30 stupňů, aby v úterý a hlavně ve středu opět šplhaly k 35 stupňům. Kardiakům a starším lidem se tak uleví až na konci týdne, kdy mají maxima pomalu klesat k příjemným letním 25 stupňům a občas i zaprší.

Víkendová vedra lámala na velké části meteorologických stanic letité rekordy. A lidé se moc neochladili ani na horách. Například na poštovně na Sněžce v sobotu vyšplhal teploměr na 22 stupňů a na Labské boudě naměřili 24,1 stupně. Ranní minimum pak ani tady nespadlo pod 13 stupňů.

Rekord za rekordem
Zatímco i v pátek šplhaly teploty k 32 stupňům, ve východních Čechách nebyl na rozdíl od západních a jižních Čech nebo jižní Moravy pokořen ani jeden historický rekord. K tomu došlo až v sobotu. To padly rekordy na 70 stanicích po celém Česku s více než třicetiletou dobou měření.
V Náchodě-Rožnově, kde stanice měří dokonce přes sto let, padl dosavadní rekord z roku 1983. Teploměr tam vyšplhal k 35,4 stupně Celsia, přičemž zatím nejvíce tam 18. července naměřili právě před 32 lety, a to 33,8 stupně.
V neděli vlna veder končila, ale denní maxima už většinou nedosáhla takových extrémů. Ve východních Čechách byla zpravidla o stupeň nižší než v sobotu. Po dnešním přechodném ochlazení se však vedra na pár dní opět vrátí a není bez zajímavosti, že už před nynější tropickou epizodou přišli meteorologové se studií, že letošní rok je celosvětově nejteplejším v historii měření na Zemi. Alespoň podle dosavadního průběhu roku.
„Období leden až květen 2015 bylo na Zemi o 0,85 °C teplejší než činí průměr teploty ve 20. století. Výrazně tak byl překonán dosavadní rekord z roku 2010, kdy byla teplota vyšší o 0,73 °C," uvedli meteorologové.