I obyčejné koupání ve vaně se může stát v horkém počasí smrtelně nebezpečnou činností. Pokud tedy používáte plynovou karmu na ohřev vody.

Problém totiž číhá v rozpálených komínech. „Navzdory všeobecně rozšířeným mýtům smrt většinou nečíhá v samotné karmě, ale v komínu. Ten se při vysokých teplotách může rozpálit natolik, že přestane táhnout a spaliny se začnou vracet do místnosti. Proto se i mimo topnou sezonu množí otravy oxidem uhelnatým," vysvětlil problém Jaroslav Schön prezident Společenstva kominíků České republiky.

Komín netáhne

Slabší odtah komína při vysokých letních teplotách vysvětluje jednoduchá fyzikální úvaha. Teplejší vzduch je lehčí, proto za normálních okolností stoupá vzhůru. Pokud se však do střechy celý den opírá ostré letní slunce, zejména nevyčištěný komín to může i dokonale „zašpuntovat".

„Letos jsme žádný tragický případ úniku plynu na Hradecku nezaznamenaly, ale v minulosti už jsme k únikům plynu z karmy vyjížděli," potvrdila Martina Žahourková, mluvčí královéhradeckých hasičů.  V Hradci Králové na otravu oxidem uhelnatým zemřela žena v létě 2012.

„Doporučuji zejména v malých místnostech s karmou či kotlem pravidelně a důkladně větrat. Zároveň je ovšem potřeba, aby spalinová cesta fungovala, jak má. Letní měsíce jsou tedy ideální k tomu, abyste zavolali kominíka na pravidelnou kontrolu a čištění komínu a kouřovodu," dodal Schön.

Tichá smrt

Vysoký počet otrav oxidem uhelnatým mají každoročně na svědomí především plynové spotřebiče, jejich spaliny jsou totiž bez barvy a zápachu. Nebezpečí samozřejmě hrozí i od spotřebičů na pevná paliva, tedy jakýchkoliv kamen na dřevo či uhlí. Na rozdíl od spotřebičů na plyn se však jejich spaliny mohou projevit viditelným kouřem a zápachem, takže obyvatelé mají šanci uvědomit si, kolik uhodilo.

Jak poznáte, že je kotel v pořádku?
Správnou funkci plynového kotle lze ověřit i okem laika. Plamen by měl mít ostře modrofialové ohraničení. Pokud se změní na žlutý, vyplatí se neprodleně volat odbornou pomoc. Únik spalin do koupelny prozradí také vlhkost unikajících spalin pod přerušovačem tahu nebo bezprostředně pod spotřebičem. Tu je možné kontrolovat zrcátkem. Pokud se orosí, je nutné koupelnu opustit. Tuto vlhkost si ovšem laik může snadno splést s vlhkostí od sprchy.