Jak Tejklová dodala, atypické je, že letos rostou i houby, které se obvykle v lesích objevují až na podzim.

Pozor na záměny

„Nepamatuji tolik otrav z hub  jako letos. Lékaři jich jen v tomto období zaznamenali přes třicet, a to ještě není plná sezona. Je  docela možné, že si lidé pletou jedlou muchomůrku růžovou s prudce jedovatou muchomůrkou panterovou, které se také říká tygrovaná," upozorňuje houbaře Tereza Tejklová.

Jak dodala, jedlá „růžovka" má na rozdíl od tygrované muchomůrky rýhovaný prsten a opravdu zrůžoví, pokud ji napadnou slimáci či červi.

V lesích se dnes běžně sbírají hřiby smrkové, hnědé a plstnaté, narazíte prý i na kozáky či křemenáče. Uvedla, že se objevují také lišky, holubinky a bedly.

Bedly někdy „zlobí"

„Jako je někdo alergický například na oříšky, jiný může  zvracením či průjmy reagovat na bedly. Jde hlavně o bedlu zahradní, která po poranění zčervená.  Od jedlé bedly se pozná podle kontrastního světlého klobouku  a tmavých šupin. Není vhodné sbírat ani malé bedly s průměrem klobouku do pěti centimetrů," připomíná Tereza Tejklová.

Příroda si s houbaři, jak doplnila, letos pěkně zahrává. „Je velice atypické, ale již nyní se objevily houby, které zpravidla rostou až úvodem podzimu. Jde o čirůvky fialové a strmělky mlženky. Jak sám název napovídá čirůvka je skutečně nápadná fialovým zbarvením," uvedla Tejklová.

Pokud si nejste jistí, co jste domů  přinesli, zajděte do mykologické poradny.