Stejně tak ublíží rychlé chlazení vodou nebo ventilátorem, opatrně i s klimatizací. Jičínský veterinář Vlastimil Čermák radí čtenářům, jak se postarat o zvířecí kamarády v teplém počasí.

S veterinářem Vlastimilem Čermákem jsem si v jeho ordinaci poblíž Valdštejnova náměstí povídali o tom, jak v létě pomoci našim zvířatům.

Nejdřív obecně: které druhy zvířat snáší horko lépe a které hůře?
Dá se říct, že skoro žádné zvíře nesnáší dobře příliš vysoké teploty. To už spíš teploty nízké. Zima se dá obvykle zvládnout lépe než horko. Je pravda, že některá zvířata mají potní žlázy, takže se stejně jako my vypotí. Ale pes ani kočka je nemají, popřípadě jen na určitých partiích těla, což jim nemůže stačit. Takže se musí ochlazovat dýcháním.

Začneme tedy u psů, jak byste doporučil se o ně v teple starat?
Prvně, pokud to je možné, venčit v době, kdy není takové horko, tedy v brzkých ranních hodinách a pak večer. V tu dobu není taková sluneční expozice. Dále, pokud to jde, vynechat cestování. Když už je třeba někam jet, musíme klást na teplotu velmi zvláštní důraz, protože teploty v autě mohou být velmi vysoké. Pokud ho třeba odstavíme na slunci, může dosáhnout až sedmdesáti, osmdesáti stupňů. Zvíře se tam může doslova uvařit zaživa.

Můžeme psa vykoupat?
Na to pozor. Spousta lidí si myslí, že v tomhle vedru se dá pes polít vodou a udělá mu to dobře. Opak je pravdou! Efekt je stejný, jako když uhřátí skočíme do koupaliště. Tímto způsobem můžeme pejska zabít stejně, jako sebe. Chladit je možné, ale postupně, zabalit třeba do mokrého ručníku. Rozhodně žádné rychlé zchlazení vodou. Pokud vodou, tak leda pozvolně, po částech, nejprve vlažnou, ale raději tím ručníkem.

A co kočky? Ty vůbec nemají vodu rády.
Kočka obecně od psa teplo snáší lépe. Můžeme jim pomoci prakticky stejným způsobem, jako psům. Samozřejmě musíme počítat s tím, že kočka mokro ráda nemá, takže se můžeme potýkat s nějakými obrannými reakcemi (smích). Nicméně, když budeme šikovní, tak se nám to s tím ručníkem určitě podaří. Rozhodně ne sprchou.

Když dáváme mazlíčkům vodu k pití, asi by neměla být úplně ledová?
Samozřejmě ne, měla by mít běžnou teplotu. Pokud je hodně studená, musíme jí takzvaně orazit. Je to stejně jako u lidí: největší mýtus je, že se osvěžím vodou vytaženou z mrazničky. Prvních pár minut si připadám báječně, ale za několik hodin cítím, jak na mě leze nějaká chřipka.

A jak v létě zvířata krmit?
Bylo by záhodno držet se stávajícího krmného režimu. Samozřejmě musíme počítat s tím, že to zvířátko nebude chtít přijímat potravu tak jako obvykle. Pokud si vezme trochu méně, nic se nestane, ono ví, kolik potřebuje. Až se udělá lépe, tak to „dožene".

Jak máme u psů a koček měřit teplotu? Jaká je normální?
Pes by měl být tělesnou teplotu do 38,5°. Samozřejmě, pokud se blíží k 39°, tak to ještě neznamená, že je nemocný. Je jasné, že v tomto počasí tělní teplota vzrůstá. U kočky je pak normálně až do 39,5°.

Jak se u zvířete pozná akutní přehřátí?
Projevuje se hlavně apatií, dále se zvířátko snaží najít chladné místo, „rozplácne" se třeba na kachlovou podlahu nebo na linoleum. Samozřejmě vyplazený jazyk, hodně zrychlený dech, také zvýšený tep. Myslím, že to pozná i laik.

Rychlá pomoc je opět zase zabalit zvíře do mokrého ručníku?
Ano, přesně tak.

A jak se teplota u psů a koček měří?
Měří se v konečníku, stačí obyčejný digitální teploměr.

A teď třeba k fretkám a dalším drobným savcům, můžou se také přehřát?
Samozřejmě ano. Ani drobní savci vůči tomu nejsou imunní. Ze své praxe vím, že velmi špatně snáší přehřátí morčata. Nutno brát ale v potaz, že tito mazlíčci jsou v současné době většinou chováni v interiéru, takže se to tolik nestává. Situace je jiná, pokud máme morčata s králíky v králíkárně. V tom případě může dojít k úhynu z veder. Pokud máme morče v králíkárně, je lepší ho přesunout třeba do nějaké chladné kůlny, nebo ho na pár dní vzít do bytu.

Úplně jiný druh zvířat – plazi. Jak to je u nich?
To je poněkud jiná kapitola, protože plazi nemají stálou vnitřní teplotu, ohřívají se teplotou prostředí. Většinou jsou plazi chováni v teráriích, kde je teplota nastavená termostatem, nebo jsou alespoň v bytě. Případné přehrání by se nicméně asi opět projevilo apatií a odmítáním potravy.

Je ještě něco důležitého, co byste chtěl čtenářům poradit?
Ano, trochu jsme zapomněli na používání klimatizací. Rozhodně není řešení strčit pejska před ventilátor a klimatizací nevytvářet oproti venkovní teplotě větší rozdíl než pět stupňů. Jinak půjdeme v drtivé většině případů co nejdřív k veterináři řešit nachlazení.

Řešil jste už letos hodně případů přehřátí zvířat?
Vlastně moc ne, v minulých letech, kdy nebyly tak extrémní teploty, se to stávalo častěji. Dnes to jsou individuální případy, snad už vládne i lepší osvěta. Mám pocit, že si majitelé zvířat už vědí trochu více rady. Dbají na pitný režim, chrání zvířata před přímou sluneční expozicí, omezují cestování a tak dále.    Michal Zikmund