VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Vítr kácel, zraňoval i zabíjel

Královéhradecko, Náchodsko - Varování meteorologů se vyplnila. Krajem se v neděli prohnal extrémně silný vítr, který kácel stromy jako sirky. Jeden z nich usmrtil chodce v Jičíně. Zraněného hasiče, kterého zasáhla utržená větev, museli transportovat z Ostroměře do hradecké fakultní nemocnice vrtulníkem. Byl vyhlášený kalamitní stav.

29.10.2017 AKTUALIZOVÁNO 29.10.2017
SDÍLEJ:

Hasiči na Královéhradecku zasahují u desítek případů popadaných stromůFoto: DENÍK/Michal Fanta

Padající stromy a větve ohrožovaly řidiče na silnicích, zvedala se hladina řek a potoků a kvůli popadanému elektrickému vedení byly desetitisíce domácností bez proudu.

Velmi vážná situace byla podle Šárky Beránkové z ČEZu na Jičínsku, Trutnovsku, Náchodsku i Hradecku. Energetici, jejichž mechanici spolu s hasiči křižovali od brzkého rána krajem, odstraňovali škody a varovali, že se situace může stále zhoršovat.

„Situace je opravdu velmi vážná, silný vítr stále fučí a poruchy přibývají, i když se nám daří opravovat. V Královéhradeckém kraji evidujeme čtyřiasedmdesát poruch na vedeních vysokého napětí a stovky na vedení nízkého napětí,“ informovala okolo třetí hodiny odpoledne Šárka Beránková s tím, že energetici s nadějí čekají, že vítr konečně poleví.

Od nedělního rána do druhé hodiny odpolední řešili profesionální a dobrovolní hasiči v Královéhradeckém kraji více než čtyři stovky událostí, které způsobil nezkrotný živel. Například ve dvě hodiny odpoledne zasahovali u dalších asi sto čtyřiceti událostí. „Operátoři tísňové linky 112 na Krajském operačním a informačním středisku nabírají i několik oznámení během jediné minuty,“ sdělil mluvčí hasičů Ondřej Sezima. Už teď je tedy zřejmé, že očekávaná vichřice za sebou po poslední říjnové neděli zanechá velké materiální škody.

Vítr ničil v odpoledních hodinách nejenom stromy, ale také střechy a konstrukce domů, nešetřil také dopravní značení a billboardy.

Silný vítr řádil nejen v údolích, ale také na horách. Zastaven byl provoz lanovky z Pece na Sněžku. Ta bude mít v následujícím období ve všedních dnech technologickou odstávku kvůli pravidelné údržbě. Hřebeny hor pokryl sníh, který se objevil také na Medvědíně i na Černé hoře. Horská služba Krkonoše vydala výstrahu kvůli extrémně silnému větru a nedoporučila hřebenové túry.

Oběť větru: Na seniora v Jičíně spadl vzrostlý strom. Zabil ho

Nedělní vítr si vzal i to nejcennější. Lidský život. Na Valdickém Předměstí v ulici U Stadionu v Jičíně měl takovou sílu, že poslal k zemi vzrostlý smrk. Ten spadl na právě procházejícího třiaosmdesátiletého muže. Starý pán na místě zemřel.

ZRANĚNÍM NA MÍSTĚ PODLEHL

„Muž utrpěl zranění neslučitelná se životem, nepomohl mu ani rychlý příjezd zdravotnických posádek,“ sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Senior šel po chodníku krátce po 9. hodině ranní a údajně si padajícího stromu nevšiml. „Strom spadl vlivem silného poryvu větru, téměř ve třech metrech se zlomil. Jak přesně k tragické nehodě došlo, v současné době vyšetřují jičínští kriminalisté,“ uvedla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Na místě bezprostředně po tragédii zasahovali hasiči a zajišťovali další nestabilní strom v okolí.

PRO HASIČE PŘILETĚL VRTULNÍK

Podle mluvčího zdravotnické záchranné služby došlo také ke zranění jednoho z hasičů, který zasahoval u pádu stromu do kolejiště. „Vrtulník musel transportovat do hradecké fakultní nemocnice jednatřicetiletého dobrovolného hasiče, na kterého v Ostroměři spadla uvolněná větev. Při převozu byl ve stabilizovaném stavu,“ sdělil Ivo Novák.

Na tomto místě v Jičíně zemřel chodec

Hasiči v jednom kole. Stromy padaly na střechy domů, silnice i zaparkovaná auta

Královéhradecko – Ve Zborovské ulici v Rychnově nad Kněžnou vichřice poškodila střechu na škole, poničená je i plechová střecha na jednom z domů na Masarykově náměstí v Solnici nebo na škole Boženy Němcové v Jaroměři. Uvolněné plechy ze střechy hrozily pádem na terminálu městské hromadné dopravy v Hradci Králové a nebo také na místní tělocvičně v Novém Městě nad Metují. V Doudlebách na Rychnovsku spadl strom na rekreační objekt a poničil ho.

Takový je výčet jen některých škod, které má na svědomí nedělní silný vítr. Po celý den lidé sčítali škody, profesionální a dobrovolní hasiči se prakticky nezastavili a snažili se zachránit a opravit, co se dalo. Operátoři tísňové linky 112 na Krajském operačním a informačním středisku nabírali i několik oznámení během jediné minuty.

Nejčastěji hasiči vyjížděli k popadaným větvím a stromům na silnicích.

Řadu zásahů měli hasiči v Hradci Králové a okolí. „V ulici K Sokolovně strom dočasně znemožnil průjezd městské hromadné dopravy. Na Slezském předměstí poškodil strom zaparkovaná osobní auta. Naštěstí nebyl nikdo zraněný,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ondřej Sezima.

V Třebechovicích pod Orebem shodil vítr dva vzrostlé stromy a třetí strom hrozil pádem na rodinný dům.

Na Trutnovsku měli hasiči také už od rána plné ruce práce. „Ve Vrchlabí v Jihoslovanské ulici vítr poničil střechu a střešní okno, podobné škody napáchal také na střechách domů v Arnultovicích a Radvancích,“ popsal mluvčí a dodal, že na Jičínsku kromě tragické události s usmrceným mužem a události se zraněným hasičem vyvracel vítr stromy například ve Staré Pace, kde kmen spadl do drátů elektrického vedení a hasiči na místě spolupracovali s energetiky.

V obci Záměl místní jednotky hasičů odstraňovaly několik popadaných stromů.

Na Náchodsku krátce po půl deváté ráno spadl vzrostlý strom na rodinný dům a elektrické vedení v Rožmitálu, další strom spadl na dům ve Vršovce, ve Starém Městě se strom skácel na automobily na parkovišti. Z vojenského objektu v Josefově se uvolnilo několik plechů.

Vítr nešetřil ani dopravní značení a billboardy, k jejichž poškození došlo na mnoha místech podél silnic i ve městech, jako například na Rašínově třídě v Hradci Králové.

V obci Vršovka nedaleko Nového Města nad Metují spadl vzrostlý strom na dům, poškodil i zaparkovaný automobil.

Kalamitní stav. Desetitisíce lidí byly kvůli větru bez proudu

Královéhradecko – „Ráno jsem si přivstal, abych mohl pracovat, ale po chvíli vypnul proud. Trvalo to asi dvě hodiny a pokazilo mi to plány,“ reagoval na výpadek elektřiny Petr Staněk z Broumova. Vítr měl podle něho v nárazech velkou sílu, ale vzduchem nic nelétalo. Krátký výpadek zažil i odpoledne. To už venku „jen“ foukalo.

„Bez elektřiny byli i rodiče na Janovičkách. Viděli, jak nedaleko jejich domu vítr pokácel strom. A v části Šonova u Broumova nešel proud prakticky od sedmi od rána až do půl čtvrté odpoledne,“ popsal Staněk.

Bez energie a často i bez nedělního oběda se v neděli ocitly desetitisíce domácností v celém kraji. Už o půl deváté ráno byl vyhlášený kalamitní stav. Poruchy během dne přibývaly.

„V Královéhradeckém kraji jsme okolo třetí hodiny odpoledne evidovali 74 poruch na vedeních vysokého napětí a stovky na vedení nízkého napětí,“ potvrdila mluvčí ČEZu Šárka Beránková. Kalamitní stav byl podle ní téměř všude, a to na Jičínsku, Hradecku, Náchodsku i Trutnovsku.

Například na Jičínsku hlásili energetici poruchy dodávky proudu napříč celým okresem – Bělohradsko, Hořicko, Pecka, Nová Paka, Stará Paka, Tetín, Jičín, Robousy. Na Rychnovsku byly nejvíce postižené výpadkem proudu Albrechtice n. O., Borohrádek, Nová Ves, Týniště nad Orlicí, Žďár, Čestice, Lično, Olešnice, Rychnov nad Kněžnou, Voděrady a několik dalších obcí.

V terénu byly stovky pracovníků poruchových čet a subdodavatelských firem. „Poruchy se místy dařily odstraňovat, nicméně stále trvající silný vítr stěžoval práci především v lesních úsecích, kdy hrozí pád stromů a větví nejen do vedení, ale také na naše pracovníky a techniku,“ konstatovala mluvčí.

Hasiči na Královéhradecku zasahují u desítek případů popadaných stromů

VLAKY NECHALY LIDI V NOUZI, NEJEZDILA ANI NÁHRADNÍ DOPRAVA

● Rychlíky na trase Pardubice – Hradec Králové – Liberec nejely v celé trase, náhradní autobusová doprava nebyla zavedena z důvodu nesjízdnosti silnic.

Správa železniční dopravní cesty má podle mluvčího Pavla Tesaře v terénu stovky lidí, především hasičů, elektrikářů a montérů. „Je to největší kalamita za posledních několik let. Bohužel se přelévá a postupně zasahuje celou republiku. Jednu trať zprovozníme a další tři se nám zastaví,“ řekl Tesař v neděli v poledne. Podrobnosti dráhy průběžně upřesňovaly na svém webu, který ovšem pod náporem návštěvníků kolaboval. (zdopravy.cz)

● Popadané stromy zastavily dopravu mimo jiné na tratích Doudleby nad Orlicí – Rokytnice v Orlických horách (náhradní doprava v celém úseku), Trutnov – Teplice nad Metují (bez náhradní dopravy), Týniště nad Orlicí – Choceň (náhradní doprava autobusy). Několikahodinové přerušení provozu znepříjemnilo cestování vlakem také mezi Lázněmi Bělohrad a Ostroměří, Lázněmi Bělohradem a Novou Pakou, Týništěm nad Orlicí a Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí a Častolovicemi.

● V Ostroměři na Jičínsku spadl strom do kolejiště, následně do něj najel osobní vlak. V době nehody v něm cestovali dva cestující, kteří vyvázli bez zranění. Zranění u této události ovšem utrpěl jeden ze zasahujících dobrovolných hasičů, když na něj spadla uvolněná větev. Hasič byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Silnice mezi Hradcem Králové a Jičínem byla v místě události dočasně zcela neprůjezdná.

Autor: Regina Hellová, Redakce

29.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. , Zaměstnanecké výhody: výhodné závodní stravování., Kontakt - paní Skořepová Petra; tel.: 777 699 218, e-mail: provoz.nemocnicenachod@multicatering.cz (zaslání životopisu) nebo osobně.. Pracoviště: Multi-catering s.r.o. - oblastní nemocnice náchod a.s., Purkyňova, č.p. 446, 547 01 Náchod 1. Informace: Petra Skořepová, +420 777 699 218.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií Technik odboru bezpečnosti a projektů informačních a komunikačních technologií. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, , min. SŠ v oboru elektrotechnickém, ekonomickém nebo IT, řidičský průkaz skupiny B, znalost správy SW a HW na úrovni administrátora PC, spolehlivost a ochotu se učit, aktivní znalost anglického jazyka výhodou, praxe v IT vítána, , Nabízíme:, mzdu ve výši 25 až 30 tis. Kč, nástup možný ihned, služební mobilní telefon, notebook a další zaměstnanecké benefity:, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, benefitní poukázky, příspěvek na stravování, , Náplň práce:, zabezpečení provozu sítě s ohledem na kybernetickou bezpečnost a ochranu osobních údajů, technická správa laboratorních informačních a komunikačních systémů, , Životopis spolu s motivačním dopisem zasílejte nejpozději do 15. 5. 2018 na adresu hrabcuk.bohuslav@nemocnicenachod.cz.. Pracoviště: Oblastní nemocnice náchod a.s., Purkyňova, č.p. 446, 547 01 Náchod 1. Informace: , .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. , Náplň práce: šití potahů na opěrky do automobilů, praxe v šití vítána., Zaměstnavatel požaduje: praxe v šití alespoň 6 měsíců., Zaměstnavatel nabízí: podnikové stravování, příspěvek na dopravu., Kontakt - Ing. Odl Daniel, tel.: +420 491 409 216, +420 777 798 463, e-mail: daniel.odl@snezka-na.cz nebo osobně na adrese Jugoslávská 260, Náchod (od 08:00 hod. do 14:00 hod.)., Místo výkonu práce: Jugoslávská 260, 547 01 Náchod; Kladská 292/43, Slezské Předměstí, 500 03 Hradec Králové.. Pracoviště: Sněžka, výrobní družstvo náchod, Jugoslávská, č.p. 260, 547 01 Náchod 1. Informace: Daniel Odl, +420 491 409 216,+420 777 798 463.

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 18 000 Kč

Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a stavební klempíři INSTALATÉR/-KA, TOPENÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou, při kladném hodnocení s možností prodloužení na dobu neurčitou. Nástupní hrubá mzda od 18.000,- Kč dle délky praxe a pracovních zkušeností. Nástup možný ihned. Zaměstnání vhodné i pro absolventy., , Požadavky: min. vzdělání - vyučení v oboru instalatér, topenář nebo v příbuzném oboru; řidičský průkaz sk. B; výhodou svářečský průkaz. , , Zájemci mohou zaslat životopis na e-mail: jaroslava@cvejn.cz. Pracoviště: Cvejn s.r.o., Žižkovo náměstí, č.p. 9, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Jaroslava Cvejnová, +420 491 471 153.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den otevřených dveří náchodské radnice.
12

Největší zájem byl o hodinový stroj. K vidění je jednou do roka

Ilustrační fotografie.

Řidička seděla za volantem pod parou

Auta hořela kvůli technickým závadám. Jedno je na odpis

Náchodsko - Škoda za přibližně 150 tisíc korun. Takové byly následky požáru osobního vozidla v Brzicích, které vzplálo v neděli krátce před desátou hodinou večer.

Hadi vylezli dřív než na sv. Jiří

Náchodsko - Takřka letní teploty přiměly více než půlmetrovou zmiji obecnou porušit o dva dny známou pranostiku, že hadi a štíři vylézají na sv. Jiří.

Nová radnice nebude, jediný návrh je příliš drahý. Rozhodne příště referendum?

Hronov /FOTO/ - Jedni si oddechli, druzí se snažili nedat najevo zklamání. Těmi šťastnějšími po zasedání zastupitelstva byli příznivci referenda, které by nechalo obyvatele města rozhodnout, zda se má město pustit do stavby nového městského úřadu. Naopak ti skleslejší byli právě zastánci této myšlenky.

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT