VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Vítr kácel, zraňoval i zabíjel

Královéhradecko, Náchodsko - Varování meteorologů se vyplnila. Krajem se v neděli prohnal extrémně silný vítr, který kácel stromy jako sirky. Jeden z nich usmrtil chodce v Jičíně. Zraněného hasiče, kterého zasáhla utržená větev, museli transportovat z Ostroměře do hradecké fakultní nemocnice vrtulníkem. Byl vyhlášený kalamitní stav.

29.10.2017 AKTUALIZOVÁNO 29.10.2017
SDÍLEJ:

Hasiči na Královéhradecku zasahují u desítek případů popadaných stromůFoto: DENÍK/Michal Fanta

Padající stromy a větve ohrožovaly řidiče na silnicích, zvedala se hladina řek a potoků a kvůli popadanému elektrickému vedení byly desetitisíce domácností bez proudu.

Velmi vážná situace byla podle Šárky Beránkové z ČEZu na Jičínsku, Trutnovsku, Náchodsku i Hradecku. Energetici, jejichž mechanici spolu s hasiči křižovali od brzkého rána krajem, odstraňovali škody a varovali, že se situace může stále zhoršovat.

„Situace je opravdu velmi vážná, silný vítr stále fučí a poruchy přibývají, i když se nám daří opravovat. V Královéhradeckém kraji evidujeme čtyřiasedmdesát poruch na vedeních vysokého napětí a stovky na vedení nízkého napětí,“ informovala okolo třetí hodiny odpoledne Šárka Beránková s tím, že energetici s nadějí čekají, že vítr konečně poleví.

Od nedělního rána do druhé hodiny odpolední řešili profesionální a dobrovolní hasiči v Královéhradeckém kraji více než čtyři stovky událostí, které způsobil nezkrotný živel. Například ve dvě hodiny odpoledne zasahovali u dalších asi sto čtyřiceti událostí. „Operátoři tísňové linky 112 na Krajském operačním a informačním středisku nabírají i několik oznámení během jediné minuty,“ sdělil mluvčí hasičů Ondřej Sezima. Už teď je tedy zřejmé, že očekávaná vichřice za sebou po poslední říjnové neděli zanechá velké materiální škody.

Vítr ničil v odpoledních hodinách nejenom stromy, ale také střechy a konstrukce domů, nešetřil také dopravní značení a billboardy.

Silný vítr řádil nejen v údolích, ale také na horách. Zastaven byl provoz lanovky z Pece na Sněžku. Ta bude mít v následujícím období ve všedních dnech technologickou odstávku kvůli pravidelné údržbě. Hřebeny hor pokryl sníh, který se objevil také na Medvědíně i na Černé hoře. Horská služba Krkonoše vydala výstrahu kvůli extrémně silnému větru a nedoporučila hřebenové túry.

Oběť větru: Na seniora v Jičíně spadl vzrostlý strom. Zabil ho

Nedělní vítr si vzal i to nejcennější. Lidský život. Na Valdickém Předměstí v ulici U Stadionu v Jičíně měl takovou sílu, že poslal k zemi vzrostlý smrk. Ten spadl na právě procházejícího třiaosmdesátiletého muže. Starý pán na místě zemřel.

ZRANĚNÍM NA MÍSTĚ PODLEHL

„Muž utrpěl zranění neslučitelná se životem, nepomohl mu ani rychlý příjezd zdravotnických posádek,“ sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Senior šel po chodníku krátce po 9. hodině ranní a údajně si padajícího stromu nevšiml. „Strom spadl vlivem silného poryvu větru, téměř ve třech metrech se zlomil. Jak přesně k tragické nehodě došlo, v současné době vyšetřují jičínští kriminalisté,“ uvedla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Na místě bezprostředně po tragédii zasahovali hasiči a zajišťovali další nestabilní strom v okolí.

PRO HASIČE PŘILETĚL VRTULNÍK

Podle mluvčího zdravotnické záchranné služby došlo také ke zranění jednoho z hasičů, který zasahoval u pádu stromu do kolejiště. „Vrtulník musel transportovat do hradecké fakultní nemocnice jednatřicetiletého dobrovolného hasiče, na kterého v Ostroměři spadla uvolněná větev. Při převozu byl ve stabilizovaném stavu,“ sdělil Ivo Novák.

Na tomto místě v Jičíně zemřel chodec

Hasiči v jednom kole. Stromy padaly na střechy domů, silnice i zaparkovaná auta

Královéhradecko – Ve Zborovské ulici v Rychnově nad Kněžnou vichřice poškodila střechu na škole, poničená je i plechová střecha na jednom z domů na Masarykově náměstí v Solnici nebo na škole Boženy Němcové v Jaroměři. Uvolněné plechy ze střechy hrozily pádem na terminálu městské hromadné dopravy v Hradci Králové a nebo také na místní tělocvičně v Novém Městě nad Metují. V Doudlebách na Rychnovsku spadl strom na rekreační objekt a poničil ho.

Takový je výčet jen některých škod, které má na svědomí nedělní silný vítr. Po celý den lidé sčítali škody, profesionální a dobrovolní hasiči se prakticky nezastavili a snažili se zachránit a opravit, co se dalo. Operátoři tísňové linky 112 na Krajském operačním a informačním středisku nabírali i několik oznámení během jediné minuty.

Nejčastěji hasiči vyjížděli k popadaným větvím a stromům na silnicích.

Řadu zásahů měli hasiči v Hradci Králové a okolí. „V ulici K Sokolovně strom dočasně znemožnil průjezd městské hromadné dopravy. Na Slezském předměstí poškodil strom zaparkovaná osobní auta. Naštěstí nebyl nikdo zraněný,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ondřej Sezima.

V Třebechovicích pod Orebem shodil vítr dva vzrostlé stromy a třetí strom hrozil pádem na rodinný dům.

Na Trutnovsku měli hasiči také už od rána plné ruce práce. „Ve Vrchlabí v Jihoslovanské ulici vítr poničil střechu a střešní okno, podobné škody napáchal také na střechách domů v Arnultovicích a Radvancích,“ popsal mluvčí a dodal, že na Jičínsku kromě tragické události s usmrceným mužem a události se zraněným hasičem vyvracel vítr stromy například ve Staré Pace, kde kmen spadl do drátů elektrického vedení a hasiči na místě spolupracovali s energetiky.

V obci Záměl místní jednotky hasičů odstraňovaly několik popadaných stromů.

Na Náchodsku krátce po půl deváté ráno spadl vzrostlý strom na rodinný dům a elektrické vedení v Rožmitálu, další strom spadl na dům ve Vršovce, ve Starém Městě se strom skácel na automobily na parkovišti. Z vojenského objektu v Josefově se uvolnilo několik plechů.

Vítr nešetřil ani dopravní značení a billboardy, k jejichž poškození došlo na mnoha místech podél silnic i ve městech, jako například na Rašínově třídě v Hradci Králové.

V obci Vršovka nedaleko Nového Města nad Metují spadl vzrostlý strom na dům, poškodil i zaparkovaný automobil.

Kalamitní stav. Desetitisíce lidí byly kvůli větru bez proudu

Královéhradecko – „Ráno jsem si přivstal, abych mohl pracovat, ale po chvíli vypnul proud. Trvalo to asi dvě hodiny a pokazilo mi to plány,“ reagoval na výpadek elektřiny Petr Staněk z Broumova. Vítr měl podle něho v nárazech velkou sílu, ale vzduchem nic nelétalo. Krátký výpadek zažil i odpoledne. To už venku „jen“ foukalo.

„Bez elektřiny byli i rodiče na Janovičkách. Viděli, jak nedaleko jejich domu vítr pokácel strom. A v části Šonova u Broumova nešel proud prakticky od sedmi od rána až do půl čtvrté odpoledne,“ popsal Staněk.

Bez energie a často i bez nedělního oběda se v neděli ocitly desetitisíce domácností v celém kraji. Už o půl deváté ráno byl vyhlášený kalamitní stav. Poruchy během dne přibývaly.

„V Královéhradeckém kraji jsme okolo třetí hodiny odpoledne evidovali 74 poruch na vedeních vysokého napětí a stovky na vedení nízkého napětí,“ potvrdila mluvčí ČEZu Šárka Beránková. Kalamitní stav byl podle ní téměř všude, a to na Jičínsku, Hradecku, Náchodsku i Trutnovsku.

Například na Jičínsku hlásili energetici poruchy dodávky proudu napříč celým okresem – Bělohradsko, Hořicko, Pecka, Nová Paka, Stará Paka, Tetín, Jičín, Robousy. Na Rychnovsku byly nejvíce postižené výpadkem proudu Albrechtice n. O., Borohrádek, Nová Ves, Týniště nad Orlicí, Žďár, Čestice, Lično, Olešnice, Rychnov nad Kněžnou, Voděrady a několik dalších obcí.

V terénu byly stovky pracovníků poruchových čet a subdodavatelských firem. „Poruchy se místy dařily odstraňovat, nicméně stále trvající silný vítr stěžoval práci především v lesních úsecích, kdy hrozí pád stromů a větví nejen do vedení, ale také na naše pracovníky a techniku,“ konstatovala mluvčí.

Hasiči na Královéhradecku zasahují u desítek případů popadaných stromů

VLAKY NECHALY LIDI V NOUZI, NEJEZDILA ANI NÁHRADNÍ DOPRAVA

● Rychlíky na trase Pardubice – Hradec Králové – Liberec nejely v celé trase, náhradní autobusová doprava nebyla zavedena z důvodu nesjízdnosti silnic.

Správa železniční dopravní cesty má podle mluvčího Pavla Tesaře v terénu stovky lidí, především hasičů, elektrikářů a montérů. „Je to největší kalamita za posledních několik let. Bohužel se přelévá a postupně zasahuje celou republiku. Jednu trať zprovozníme a další tři se nám zastaví,“ řekl Tesař v neděli v poledne. Podrobnosti dráhy průběžně upřesňovaly na svém webu, který ovšem pod náporem návštěvníků kolaboval. (zdopravy.cz)

● Popadané stromy zastavily dopravu mimo jiné na tratích Doudleby nad Orlicí – Rokytnice v Orlických horách (náhradní doprava v celém úseku), Trutnov – Teplice nad Metují (bez náhradní dopravy), Týniště nad Orlicí – Choceň (náhradní doprava autobusy). Několikahodinové přerušení provozu znepříjemnilo cestování vlakem také mezi Lázněmi Bělohrad a Ostroměří, Lázněmi Bělohradem a Novou Pakou, Týništěm nad Orlicí a Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí a Častolovicemi.

● V Ostroměři na Jičínsku spadl strom do kolejiště, následně do něj najel osobní vlak. V době nehody v něm cestovali dva cestující, kteří vyvázli bez zranění. Zranění u této události ovšem utrpěl jeden ze zasahujících dobrovolných hasičů, když na něj spadla uvolněná větev. Hasič byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Silnice mezi Hradcem Králové a Jičínem byla v místě události dočasně zcela neprůjezdná.

Autor: Regina Hellová, Redakce

29.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Vysočině padla další záchranářská naděje

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Čůčobraní určí nejlepší a nejnechutnější nerévová vína

Žďár nad Metují - Již 30. kapitolu jedinečné knihy nazvané „Čůčobraní“, začnou dnes odpoledne psát v pohostinství ve Žďáru nad Metují. Tradičního setkání výrobců ovocných vín se mohou zúčastnit všichni ti, kdo do 16 hodin přihlásí svá čůča. „Od každého vzorku musí být dvě typizované jednolitrové láhve,“ připomíná Libor Martínek.

Včelaři na Jaroměřsku oslaví 150. výročí založení spolku

Jaroměřsko - „Když v září 1868 učitel Pour se svými druhy zakládal na Jaroměřsku první včelařský spolek v oblasti tolik spjaté s kulturní historií našeho národa, jistě mu vůbec nevyvstalo na mysli něco takového, jako zda jeho spolek přežije rok 2000.

Metaloví Tortharry vydali devátou desku, v sobotu ji pokřtí na Zděřině

Police nad Metují - Východočeské deathmetalové kapele Tortharry právě vychází nová deska. Je to již devátá položka v jejich albové diskografii. A to je důvod, abychom si popovídali nejen o tomto cédéčku. Ke slovu se dostane též MetalGate Czech death fest. Na otázky odpovídal bubeník Jirka „Panther“ Rosa a manažer kapely Luboš „Goro“ Gorgan.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>