Zřejmě nejvíce, přibližně 150 milionů korun, investoval letos v létě areál na krušnohorském Klínovci, kde nyní staví novou lanovku na sjezdovce Dámská. V loňském roce na Klínovci rozšířili modrou sjezdovku, která je jednou z nejvytíženějších, a proto byla výměna lanovky nevyhnutelným krokem.

Na Sněžce je sníh už od čtvrtka.
Na Sněžce je 15 centimetrů sněhu a minus šest stupňů Celsia

Do rozvoje investovala také největší krkonošská střediska. SkiResort Černá hora - Pec letos dal 25 milionů korun, například do rozšíření technologie, která umožňuje šetrnější a efektivnější úpravu sjezdovek. Středisko Špindlerův Mlýn vynaložilo 47 milionu korun, zejména do nového prodejního systému skipasů. V e-shopu skiareálu se cena skipasu bude odvíjet od atraktivity termínu, předpokládané návštěvnosti nebo počasí. Kdo si koupí skipas s dostatečným předstihem, získá ho levněji. "Zmizí tak klasický pevný ceník typu mimosezona a hlavní sezona," řekl ČTK Adam Svačina ze skiareálu.

V největším skiareálu Jizerských hor, na Tanvaldském Špičáku, se nyní pracuje na rozšíření modré sjezdovky na dvojnásobek. Cena za celodenní skipas v takzvané top sezoně, jež zahrnuje vánoční a jarní prázdniny, zde stoupne na 690 korun.

Jednodenní skipasy zdraží o jednotky procent také Skiareál Lipno na Šumavě, který letos do sezony investuje 40 milionů Kč. Areál na šumavském Zadově nechá ceny skipasů na loňské úrovni. Letos chystá menší novinky v zasněžovacím systému a automaty na vracení čipových karet.

Investice do zasněžování

Přes léto nezaháleli ani provozovatelé středisek v Beskydech. "Opět investujeme do zasněžování, a to nemalé peníze. Letos jsme do toho investovali přes šest milionů korun," řekl Jaroslav Vrzgula, vedoucí střediska Ski Bílá na Frýdecko-Místecku. Výkonný ředitel SkiParku Gruň ve Starých Hamrech Kemal Rušitovič uvedl, že ve středisku dělají úpravy, které běžný návštěvník v provozu nepozná. Veškeré investice by se podle něj daly vyčíslit na šest až sedm milionů korun.

Sníh na hřebenech Krkonoš. Ilustrační foto.
Na hřebenech Krkonoš napadl sníh, vítr zastavil lanovku na Sněžku

V lyžařském areálu v Koutech na Šumpersku investovali do rozvoje zasněžování a do obnovy technického parku, jako jsou rolby a skútry. Provozovatelé také pořídili nový skibus.

V lyžařském areálu v Olešnici na Blanensku šly letos řádově miliony korun do rozšiřování a obnovování zasněžovací techniky. "Také jsme dovybavovali půjčovnu, aby klienti měli větší výběr," uvedl za areál František Jílek. V Němčičkách na Břeclavsku, kde je nejníže položený skiareál ve střední Evropě, za zhruba 650.000 Kč koupili sněhové dělo.